Mąż alkoholik – jak mu pomóc?

Przyprowadzasz z imprez, wylewasz skrywany przez niego alkohol, tłumaczysz przed dziećmi… W sytuacji, gdy żyjesz w związku, w którym partner zmaga się z chorobą alkoholową, z całą pewnością sądzisz, że nałóg możesz zwalczyć wyrozumiałym i opiekuńczym zachowaniem.

Niestety oddanie drugiej osoby zwykle wywołuje zupełnie odwrotny efekt – zamiast skłaniać do leczenia, jedynie pogłębia uzależnienie. Jak zatem pomóc mężowi alkoholikowi i co robić, kiedy odmawia podjęcia leczenia?

Złota zasada – nie szkodzić

Pijany alkoholik przy stole z kieliszkami wódkiAlkoholizm jest dość specyficzną chorobą, a niesienie pomocy osobie uzależnionej od alkoholu stanowi niełatwe zadanie. Na początku trzeba sobie zdać sprawę, że nałogowiec, sięgając po alkohol, wpada w chwilowy stan euforii, zapominając o problemach, smutnej rzeczywistości itp. Choroba alkoholowa jest przez społeczeństwo postrzegana jako słabość, dlatego często zdarza się, że uzależnieni małżonkowie nakazują swoim żonom milczenie, a co więcej, usprawiedliwianie swoich zachowań, zrzucając je na karb zmęczenia, kłopotów w pracy. Warto też mieć świadomość, że wraz z alkoholizmem niejednokrotnie występują zaburzenia depresyjne, które potęgują problem i sprawiają, że niesienie pomocy jest jeszcze trudniejsze. Chcąc naprawdę pomóc mężowi uzależnionemu od alkoholu, musisz przede wszystkim zdać sobie sprawę z następującej prawdy – nie możesz liczyć na zrozumienie ze strony partnera, gdyż według niego Twoje zachowania są mocno przesadzone. Osoby uzależnione zwykle twierdzą, że nie potrzebują pomocy, a dzieje się tak dlatego, że nie są w stanie trzeźwo ocenić sytuacji, w jakiej się znajdują.

Co robić, kiedy mąż jest uzależniony od alkoholu?

Na pewno należy skończyć z udawaniem, że nic się nie dzieje oraz z ciągłym ratowaniem współmałżonka z opresji. Takie zachowania tak naprawdę do niczego nie prowadzą – mogą jedynie nasilać problem i przyczyniać się do występowania coraz poważniejszych konsekwencji, nie tylko na płaszczyźnie zdrowotnej, ale także społecznej, prawnej itp. W ten sposób daje się niejako przyzwolenie partnerowi na zaglądanie do kieliszka, a on tym samym coraz bardziej pogrąża się w nałogu.

Gdy mąż jest uzależniony od alkoholu, musisz też:

  • przestać obwiniać się o jego picie – nieustanne myślenie, że jesteś złą żoną, że być może czymś denerwujesz męża to błąd – gdy partner pije, musisz wiedzieć, że jest po prostu chory i dlatego musi podjąć leczenie,
  • nie przejmować za niego odpowiedzialności – to równie częste zachowanie żon, których mężowie są alkoholikami – pozwól, by Twój partner po upiciu się, rankiem obudził się na podłodze, niech dostanie naganę w pracy itp., w ten sposób sam przekona się o skutkach nadużywania alkoholu,
  • nie czuć się bezradną – wiele żon wraz z biegiem czasu zaczyna godzić się z sytuacją, że w ich rodzinie pojawił się alkoholizm – pamiętaj, że takie osoby także mogą liczyć na specjalistyczną pomoc, między innymi w ramach współuzależnienia,
  • nie zapominać o własnej osobie – choroba alkoholowa zapewne spowodowała, że Twoje plany, marzenia, cele odeszły w niepamięć – jeśli jesteś na skraju wyczerpania nerwowego, z całą pewnością w takim stanie nie pomożesz swojemu partnerowi. Dlatego zadbaj o siebie, odpocznij, postaraj się zerwać z destrukcyjnym schematem i wprowadź zmiany do swojego życia. Pamiętaj – jeśli Ty tego nie zrobisz, nikt tego nie uczyni za Ciebie.

Jak pomóc osobie, która nie chce się leczyć?

Pierwszą i zarazem podstawową zasadą w trakcie niesienia pomocy osobie, która nie chce podjąć specjalistycznego leczenia, jest okazanie jej zrozumienia i uświadomienie, że w jej sytuacji fachowa pomoc jest niezbędna. Takiej osoby absolutnie nie należy szantażować ani jej grozić, gdyż w ten sposób na pewno nie przekonamy jej do wybrania się na terapię. Zamiast tego należy okazywać życzliwość i na każdym kroku pokazywać, jak alkoholizm wpłynął na rodzinę, dzieci itp. Jeśli nie uda nam się przekonać męża do leczenia, istnieje możliwość skierowania sprawy do sądu z prośbą o nakaz przymusowego leczenia. Gdy w domu pojawia się przemoc fizyczna, wówczas sprawa może też zostać zgłoszona na policję.

Podsumowanie

W niesieniu pomocy osobie uzależnionej od alkoholu ważna jest nie tylko cierpliwość i życzliwość, ale także konsekwencja. Rola osoby pomagającej w wyjściu z nałogu zwykle jest bardzo trudna i zarazem niewdzięczna, dlatego w sytuacji, kiedy czujesz, że nie masz już sił na walkę z alkoholizmem, warto poszukać fachowej pomocy np. w ośrodku leczenia uzależnień. W tego typu placówce można skorzystać ze wsparcia psychoterapeutów, a także osób, które same były uzależnione i udało im się powrócić do życia w trzeźwości.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.