Mity na temat alkoholizmu i alkoholików

Czy choroba alkoholowa jest problemem, z którym zmagają się wyłącznie osoby z tzw. marginesu społecznego? Czy sporadyczne wypijanie kieliszka wódki nie spowoduje niebezpiecznych zmian w organizmie?

Czy posiadanie mocnej głowy gwarantuje skuteczną ochronę przed uzależnieniem? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym prezentujemy najczęstsze mity na temat alkoholizmu oraz alkoholików. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że alkoholizm stanowi poważną chorobę, która nieleczona może prowadzić nie tylko do poważnych problemów ze zdrowiem, ale nawet do zgonu. Istnieje wiele nieprawdziwych przekonań na jego temat, które powodują, że nałóg pozostaje niezauważony przez wiele osób.

1. Problemy z alkoholizmem dotyczą osób z marginesu społecznego.

To błędne przekonanie, ponieważ w rzeczywistości jedynie 3-5% osób uzależnionych pochodzi z tzw. marginesu. Problemy z alkoholem coraz częściej mają osoby dobrze wykształcone, piastujące wysokie stanowiska w firmach i urzędach.

2. Alkohol może stanowić dobre lekarstwo na wiele dolegliwości.

Niektóre osoby po wypiciu lampki wina czy puszki piwa odczuwają chwilowe odprężenie, które daje złudne wrażenie oderwania od codziennych kłopotów. Tak naprawdę jednak problemy pozostają nierozwiązane, a co więcej, nawarstwiają się na siebie, prowadząc do jeszcze większej nerwowości i napięcia. Alkohol nie poprawia też sprawności psychofizycznej, nie wspomaga trawienia oraz nie prowadzi do wzmocnienia odporności, jak niektórzy sądzą.

3. Osoby uzależnione od napojów alkoholowych piją codziennie.

Niektóre osoby zmagające się z alkoholizmem rzeczywiście codziennie sięgają po wino, piwo lub wódkę. Jednak zdecydowana większość alkoholików ciągłe picie przerywa okresami abstynencji, najczęściej wymuszonymi przez zdrowie, rodzinę. O uzależnieniu świadczy nie częstotliwość spożywania alkoholu, ale to, co się dzieje z taką osobą po jego odstawieniu.

4. Kobiety nie zostają alkoholiczkami.

Ostatnie lata zdecydowanie zaprzeczają temu stwierdzeniu. Kobiety uzależniają się szybciej, ale też piją inaczej, najczęściej w ukryciu. Stąd może panować błędne przekonanie, że płeć żeńska nie zmaga się z chorobą alkoholową.

5. Sporadyczne wypijanie kieliszka wódki nikomu nie zaszkodzi.

Kieliszek alkoholu, o ile sięgamy po niego naprawdę rzadko, nie powinien zaszkodzić. W sytuacji jednak kiedy kieliszki te powtarzają się coraz częściej lub organizm jest zbyt wrażliwy na działanie etanolu, alkohol może zaszkodzić.

6. Alkohol rozgrzewa i dodaje energii.

Rzeczywiście napoje alkoholowe mogą dawać takie wrażenie, jednak systematyczne nadużywanie alkoholu prowadzi nie tylko do poważnych uszkodzeń w układzie nerwowym, ale także do osłabienia siły mięśniowej, a nawet do zaniku mięśni. Przy wypiciu większych dawek bilans cieplny jest ujemny.

7. Piwo oraz wino nie mogą być przedmiotem uzależnienia.

Niektórzy są zdania, że piwo, wino czy szampan nie powinny być zaliczane do napojów alkoholowych. Jest to kolejne mylne przekonanie, gdyż w rzeczywistości etanol w wyżej wymienionych trunkach jest taki sam jak we wódce. Upijanie się przy pomocy wina czy piwa trwa dłużej, ale może też stanowić większą pułapkę, zwłaszcza w przypadku młodych osób.

8. Niektóre osoby rodzą się alkoholikami.

Gdyby tak naprawdę było, choroba alkoholowa byłaby determinowana wyłącznie czynnikami genetycznymi. Tymczasem na rozwój uzależnienia ma wpływ wiele innych aspektów, między innymi cechy osobowościowe, dojrzałość emocjonalna, zaburzenia zachowania, wpływ osób z najbliższego środowiska itp.

9. Osoby, które mają mocną głowę, mogą pić bez konsekwencji.

To jeden z częściej popularyzowanych mitów, zwłaszcza wśród młodzieży. Rzeczywistość jest jednak taka, że osoby z mocną głową mogą wypić więcej, ale alkohol powoduje u nich większe szkody w organizmie.

10. W leczeniu uzależnienia od alkoholu najważniejsza jest siła woli.

Sądzenie, że w powracaniu do trzeźwości najistotniejsze znaczenie ma siła woli, jest nieprawdziwe. Chcąc uporać się z uzależnieniem, należy przede wszystkim zgłosić się do specjalistycznej placówki leczenia uzależnień, w której nie tylko można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące terapii, ale także spotkać ze specjalistą, który zaproponuje konkretne działania.

Podsumowanie

Jak się okazuje, w naszym społeczeństwie krąży wiele rozmaitych mitów dotyczących alkoholizmu i alkoholików, a wiele osób posługując się nimi, stara się usprawiedliwić swoje picie. Nie ma wątpliwości, że alkohol oszukuje, zmieniając ludzką psychikę i wywołując wiele różnych zaburzeń w organizmie. Dlatego, zanim sięgniemy po kieliszek wódki czy lampkę wina, warto zastanowić się dwa razy, zwłaszcza jeśli napoje alkoholowe często goszczą w naszym życiu.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.