Alkohol wśród młodzieży – jaki ma wpływ?

Jak pokazują statystyki – młodzieży sięgającej po alkohol przed osiągnięciem pełnoletności niestety przybywa z roku na rok. Picie alkoholu to w przypadku nastolatków często udawadnianie, że są już „dorośli”. Większość z nich już na etapie gimnazjum ma pierwsze doświadczenie z mocniejszymi trunkami. Następstwa tak wczesnej inicjacji alkoholowej mogą być różne. Dla jednych będzie to tylko zwykła próba zaspokojenia ciekawości „jak to jest, jak to smakuje?”, jednorazowe akcje, które nie będą mieć wpływu na problem alkoholowy w życiu dorosłym. Dla innych ilość i częstotliwość kontaktu z napojami alkoholowymi w wieku nastoletnim będzie kształtować i utrwalać styl spożywania alkoholu w przyszłości, którego skutkiem może być uzależnienie. Osoby, które zaczną pić przed 15 rokiem życia, wpadają w nałóg czterokrotnie szybciej niż te, które zaczną pić koło 20-25 roku życia.

Skutki picia alkoholu przez młodzież

Nastolatek to istota, która przechodzi okres dojrzewania obejmujący układ hormonalny, płciowy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Picie alkoholu może zaburzyć ten proces i spowodować pewne deficyty poznawcze oraz zaburzenia zachowania w dorosłym życiu.

Nadużywanie alkoholu oraz uzależnienie od napojów alkoholowych może przynieść szereg skutków społecznych. Wśród nich są m.in.:

  • – problemy z nauką i zdobywaniem umiejętności zawodowych – osłabienie zdolności uczenia się, logicznego myślenia, problemy z pamięcią, koncentracją,
  • – trudności w podejmowaniu funkcji społecznych, respektowaniu norm współżycia obowiązujących w rodzinie czy w otoczeniu sąsiadów,
  • – kształtowanie negatywnych postaw społecznych: znieczulica społeczna, nieodpowiedzialność, cynizm, wulgarność, brutalność, cynizm, brak zainteresowania wartościami wyższymi,
  • – skutkiem jest też powodowanie wypadków komunikacyjnych, utonięcia, napastowanie seksualne, samobójstwa czy zabójstwa,
  • – ryzykowny seks – czyli posiadanie wielu partnerów, nie stosowanie odpowiednich środków zabezpieczających.

Alkohol wśród młodzieży – groźny wróg

Młodzi ludzie pijący alkohol niszczą też wewnętrznie samych siebie. Są mieszanką takich uczuć jak np. lęk, żal do siebie, oszukiwanie i krzywdzenie samego siebie, bunt; czasem dochodzą do tego myśli lub próby samobójcze. Alkohol zaburza ich więzi z ludźmi, w tym z najbliższymi, a przecież w okresie dojrzewania wszyscy potrzebują zarówno miłości i przyjaźni, jak i wsparcia. Nastolatkowie wchodzą więc w kręgi patologiczne, destrukcyjne. Zaburzeniu ulegają także ich relacje z Bogiem. Sfera religijności, duchowności i moralności zostaje mocno osłabiona.

Nastolatki przez alkohol uśmierzają swoje życiowe niepowodzenia, przykre przeżycia. Jednak jest to chwilowe przenoszenie się w świat iluzji.

Jak zapobiegać i leczyć alkoholizm wśród młodzieży?

Relacje w domu pomiędzy rodzicami a nastolatkiem są bardzo istotne. Podobnie jak rodzaj trzymanej dyscypliny i bieżące monitorowanie wszystkich problemów. Ważne jest ciągłe uświadamianie skutków spożywania alkoholu i uczenie nastolatka asertywności. Najwięcej bowiem inicjacji alkoholowych zachodzi pod wpływem presji rówieśników. Dlatego tak istotne jest właśnie właściwe reagowanie w takich sytuacjach.

Stopień dostępności alkoholu nie ułatwia niestety chronienia nastolatków przed jego spożywaniem. Dlatego tym bardziej trzeba zawalczyć o ich odpowiednią postawę wobec samego nałogu, jak i kolegów i koleżanek, którzy nie widzą w tym nic złego, rówieśników zachęcających do picia. Alkohol nie tylko wyniszcza fizycznie organizm, nie pozwala nastolatkom na pełny rozwój, ale również wpływa negatywnie na ich stronę emocjonalna i intelektualną, które również są jeszcze w fazie kształtowania się.

Jeśli rodzicielska interwencja nie przyniesie skutku – zawsze można ten problem omówić ze specjalistą.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.