Na czym polega Alkoholowy Zespół Abstynencyjny?

Nagłe odstawienie alkoholu może skutkować wieloma różnego rodzaju zaburzeniami somatycznymi i psychicznymi, objawiającymi się, chociażby wzrostem temperatury ciała, drażliwością czy stanowiącymi zagrożenie dla życia napadami drgawkowymi. Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, bo o nim mowa, może przyjmować różne nasilenie, a uporanie się z nim nie jest łatwe. Dowiedz się więcej, na czym dokładnie polega Alkoholowy Zespół Abstynencyjny, po czym go rozpoznać, a także, jak przebiega jego leczenie.

Czym jest Alkoholowy Zespół Abstynencyjny?

Jest to stan chorobowy, który pojawia się w wyniku zaprzestania przyjmowania napojów alkoholowych lub znacznego zmniejszenia ich dawek. Stanowi on bezpośrednie następstwo spadku stężenia alkoholu we krwi, mogąc skutkować zachwianiem równowagi mechanizmów charakterystycznych dla neuroprzekaźników. Na wystąpienie Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego najbardziej narażone są osoby, które nie tylko nadużywają alkoholu, ale także popadają w tzw. ciągi alkoholowe. Pierwsze jego objawy zwykle można zaobserwować około pięciu-sześciu godzin po odstawieniu alkoholu. U większości pacjentów uzależnionych od napojów wysokoprocentowych zespół ten przebiega w sposób niepowikłany, ale u niektórych osób mogą wystąpić drgawki abstynencyjne, a także majaczenie alkoholowe.

W jaki sposób objawia się Alkoholowy Zespół Abstynencyjny?

Jak już wyżej zaznaczono, pierwsze symptomy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego mogą wystąpić już po kilku godzinach od odstawienia napojów wysokoprocentowych. Ryzyko wystąpienia poniżej przedstawionych objawów jest tym wyższe, im dłuższy był okres stosowania alkoholu. U większości pacjentów zwykle po sześciu-siedmiu godzinach od zaprzestania przyjmowania alkoholu pojawia się drżenie całego ciała, któremu może towarzyszyć podwyższona temperatura oraz ogólne złe samopoczucie. W części przypadków Alkoholowy Zespół Abstynencyjny ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre jego postacie mogą mieć przebieg ciężki, a co więcej, stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta. W takiej sytuacji alkoholik powinien zostać poddany specjalistycznemu leczeniu szpitalnemu, które pozwala znacząco zredukować ryzyko zgonu.

Do klinicznych objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego należą:

 • ból głowy,
 • pobudzenie psychoruchowe,
 • bezsenność,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • drżenie powiek i języka,
 • nietrzymanie moczu,
 • stan podgorączkowy,
 • wzmożona potliwość,
 • nudności i wymioty,
 • jadłowstręt,
 • halucynacje wzrokowe, słuchowe i dotykowe.

Czy Alkoholowy Zespół Abstynencyjny można leczyć?

Chociaż większość objawów wynikających z nagłego zaprzestania przyjmowania napojów alkoholowych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta, to Alkoholowy Zespół Abstynencyjny można, a nawet trzeba leczyć. W każdym przypadku konieczne jest zwalczanie objawów somatycznych, które powinno polegać przede wszystkim na odpowiednim nawodnieniu oraz uzupełnieniu niedoborów witaminowych, które powszechnie występują u osób uzależnionych od napojów wysokoprocentowych. Ważnym celem leczenia Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego jest przeciwdziałanie przechodzeniu niepowikłanych postaci tej dolegliwości w formy powikłane, czyli takie, które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Większość osób z alkoholowym zespołem odstawiennym decyduje się na leczenie domowymi sposobami, jednak najlepszym i zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest poddanie się specjalistycznemu detoksowi w warunkach ambulatoryjnych.

Co robić po zakończeniu leczenia?

Pacjent, którego wyleczono z objawów towarzyszących Alkoholowemu Zespołowi Abstynencyjnemu, nie wymaga szczególnego postępowania medycznego, poza koniecznością poddania się psychoterapii w związku z uzależnieniem od alkoholu oraz trwaniem w trzeźwości. Leczenie odwykowe może być prowadzone w ośrodku leczenia uzależnień w formie spotkań indywidualnych lub grupowych, z udziałem terapeuty uzależnień. Terapia ma zadanie pomóc w całkowitej rezygnacji z napojów wyskokowych, a także w utrzymaniu abstynencji.

Podsumowanie

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny jest dolegliwością, która może przebiegać w bardzo różnorodny sposób, począwszy od łagodnych objawów, powodujących jedynie nieznaczny dyskomfort, aż po zagrażające życiu majaczenie i drgawki alkoholowe. Symptomy u wielu pacjentów ustępują samoistnie, jednak wówczas wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego w każdym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu ustalenia strategii leczenia oraz oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.