Detoks i detoksykacja narkotykowa – na czym polegają?

Odtruwanie organizmu ze szkodliwych toksyn, które gromadzą się w wyniku zażywania środków odurzających, nie jest przyjemnym procesem. Pozwala jednak przywrócić lepszą kondycję psychiczną i fizyczną pacjentowi oraz przygotować go do podjęcia próby rozstania się z nałogiem.  

Narkotyki przewartościowują całe życie narkomana. Zmienia on swoje dotychczasowe nawyki, zachowanie, przestają się dla niego liczyć osoby bliskie, wcześniejsze zainteresowania, wpada w huśtawkę nastrojów. Ulega też fałszywemu przeświadczeniu o swoim uzależnieniu, uważając, że nie jest to duży problem. Często dopiero, kiedy trafia z zatruciem narkotykowym do szpitala czy ośrodka leczenia uzależnień, ma szansę trzeźwo spojrzeć na swój problem.

„Szok” dla organizmu

Gwałtowne odstawienie środków odurzających powoduje, że organizm przeżywa swego rodzaju „szok” metaboliczny. Przerwanie ciągu narkotycznego skutkuje pojawieniem się zespołu abstynencyjnego, który nazywany bywa potocznie „głodem narkotycznym”. Wiążą się z nim nieprzyjemne objawy fizyczne i psychiczne. W tym momencie narkoman może sięgnąć po kolejną dawkę substancji psychoaktywnej i kontynuować nałóg lub poddać się detoksykacji, która z kolei pozwala przerwać to błędne koło. Zespół abstynencji narkotykowej najczęściej objawia się:

 • zmiennym ciśnieniem krwi,
 • nudnościami,
 • wymiotami,
 • poceniem się,
 • biegunką,
 • drżeniem rąk,
 • skurczami mięśni,
 • bezsennością,
 • stanami lękowymi,
 • omami słuchowe i wzrokowe,
 • majaczeniem,
 • stanami depresyjnymi.

Odstawienie narkotyków może wywołać również padaczkę lub zapaści. Stopień nasilenia tych objawów zależy od rodzaju i dawek przyjmowanych narkotyków, czasu ciągu oraz indywidualnej kondycji psychicznej i fizycznej chorego. Narkotykowy detoks to pierwszy krok do tego, aby spróbować wyzwolić się z sideł nałogu. Przerywa się bowiem w ten sposób ciąg narkotykowy i można podjąć działania, dzięki którym samopoczucie narkomana się poprawi i będzie mógł łatwiej i świadomiej funkcjonować na co dzień. Detoksykacja nie leczy z uzależnienia, ale stwarza właśnie warunki do tego, aby zastanowić się nad rozpoczęciem terapii odwykowej.

Fizyczne odtrucie

Detoks u narkomana można podzielić na kilka etapów. Podczas pierwszego pacjent jest szczegółowo badany i przeprowadza się z nim wywiad medyczny. Przechodzi szereg badań, w tym krwi, które mają dać informację na temat tego, w jakim jest stanie psychicznym i fizycznym. Na tej podstawie lekarz dobiera także środki farmakologiczne, które złagodzą skutki odstawienia substancji uzależniającej (tzw. głód narkotykowy). Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe, nasenne, uspokajające, przeciwgorączkowe albo przeciwbiegunkowe. Podawane są mu także środki na skurcze mięśni i obniżające ciśnienie tętnicze. Ich celem jest redukcja objawów fizycznych i psychicznych spowodowanych gwałtownym spadkiem poziomu toksyn w organizmie. Ten stan może wywołać np. drgawki, lęki, majaczenie, omamy, a nawet zapaść. Jednocześnie przez kroplówki do organizmu narkomana wtłaczane są substancje pozwalające uzupełnić brakujące witaminy i minerały oraz przywrócić właściwy poziom elektrolitów. W ten sposób następuje oczyszczenie organizmu wyniszczonego przez toksyny. Usunięcie szkodliwych substancji pozwała łagodnie wejść w fazę abstynencji. To przywrócenie właściwych procesów na poziomie metabolicznym.

Indywidualny czas detoksykacji

Detoks nie należy do przyjemnych czynności. Przeprowadzany w ośrodku odwykowym czy szpitalu jest całkowicie bezpieczny. Osoba odtruwana przez cały czas znajduje się pod opieką lekarzy i pielęgniarek, którzy dbają o jej zdrowie. Stan pacjenta jest na bieżąco kontrolowany, aby nie doszło do powikłań związanych z odstawieniem narkotyku, których skutkiem może być też śmierć. Czas trwania detoksu uzależniony jest od kondycji pacjenta oraz stopnia, w jakim uzależniony jest od narkotyków. Dlatego za każdym razem detoksykacja ma indywidualny wymiar dostosowany także do chorób, które towarzyszą uzależnieniu. Z reguły jest to 7-10 dni. Nie zaleca się korzystania z tzw. szybkich detoksów (trwających 1-2 dni) czy przeprowadzanych samodzielnie, gdyż mogą one się okazać niebezpieczne dla zdrowia i życia. Ponadto usuwanie wszelkich trujących związków z organizmu powinno być rozłożone odpowiednio w czasie. Dlatego zaleca się odtruwanie pod fachową opieką medyczną wszystkim osobom, które wpadły w ciąg narkotykowy i zaobserwowały u siebie objawy zespołu abstynencyjnego.

Co po detoksie?

Detoksykacja niejednokrotnie ratuje życie narkomanów. Po usunięciu z organizmu trujących toksyn odzyskują oni pełnię sił i się regenerują. Są też w lepszej kondycji psychicznej i fizycznej, gdyż narządy i układy znowu zaczynają funkcjonować prawidłowo. Oprócz tego skóra odzyskuje dawny blask. Detoks to szansa na to, aby podjąć walkę o normalne życie i odbudowanie swojego wizerunku, relacji rodzinnych, z pracodawcą czy kontaktów z przyjaciółmi. Samo odtrucie ma na celu złagodzenie uciążliwych symptomów fizycznych i psychicznych, które pojawią się po odstawieniu środków odurzających. Nie może natomiast zagwarantować tego, że pacjent przestanie myśleć o używkach i będzie odczuwał nadal silny głód narkotyczny. Równocześnie jednak detoks przygotowuje osobę uzależnioną od środków odurzających do dalszej terapii. Dlatego pacjenci po odtruciu zazwyczaj są namawiani do tego, aby na fali oczyszczonego organizmu podjąć dalszy odwyk.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.