Najczęstsze uzależnienia wśród młodzieży

Dorastające dzieci są w naturalny sposób podatne na wpływ różnego rodzaju łatwo dostępnych informacji. Dojrzewająca dziewczyna czy chłopak nie są jeszcze w pełni ukształtowani, dlatego często nie są w stanie samodzielnie ocenić, co jest dla nich dobre, a co złe. Z tego względu zupełnie przypadkowo sięgają po papierosy, alkohol czy narkotyki, nie zdając sobie sprawy, że regularny kontakt z używkami może prowadzić do rozwoju uzależnienia.

Czym jest uzależnienie i jakie skutki niesie ze sobą?

Mechanizm uzależnienia w rzeczywistości jest dość prosty. Zwykle dochodzi do niego na skutek utraty kontaktu człowieka z własnym organizmem. W opinii większości osób uzależnienie jest kojarzone z alkoholizmem, narkomanią oraz nikotynizmem. Tymczasem substancji, bodźców czy elementów, które mogą prowadzić zarówno do uzależnienia psychicznego, jak i fizycznego, na chwilę obecną jest o wiele więcej. Coraz częściej bowiem można zetknąć się z uzależnieniem od seksu, hazardu, Internetu, telewizji, komputera itp. W stanie uzależnienia, pozbawienie substancji pobudzającej powoduje różnego rodzaju objawy, spośród których można wymienić, chociażby niezdolność koncentracji, zburzenia akcji serca, gonitwę myśli, czy ogólne rozdrażnienie. Zwykle symptomy te trwają do następnego kontaktu z elementem powodującym uzależnienie.

Dlaczego młodzież sięga po używki?

Według psychologów dzieci sięgają po alkohol, papierosy oraz narkotyki po to, aby:

  • dopasować się do rówieśników – chęć przynależności do jakiejś grupy w młodym wieku jest niezwykle silna, często nastolatki dołączają do kręgu osób palących czy pijących alkohol, nie zdając sobie sprawy, że czynią źle,
  • czuć się dorosłym – używki są przez młode osoby kojarzone z dorosłością, wolnością, niezależnością oraz luzem,
  • zwalczyć nieśmiałość – alkohol czy narkotyki bardzo często pomagają w pozbyciu się nieśmiałości i nabraniu pewności siebie,
  • wyrazić swoją potrzebę buntu i zmierzyć się z ryzykiem,
  • dobrze się bawić – wiele osób w wieku kilkunastu lat nie potrafi sobie wyobrazić dobrej zabawy bez wypicia puszki piwa czy zapalenia papierosa.

Jakie uzależnienia obserwujemy wśród młodzieży?

Jednym z coraz popularniejszych uzależnień wśród młodych, dojrzewających ludzi, jest nikotynizm. Po papierosy bardzo często sięgają nastolatki, które nie odnajdują się w swojej rzeczywistości – niczym się nie wyróżniają, źle radzą sobie z niepowodzeniami w nauce itp. Mechanizmy szkodliwego oddziaływania dymu tytoniowego są różnorakie, ale obejmują praktycznie wszystkie tkanki i narządy znajdujące się w ludzkim ciele. Innym uzależnieniem obejmującym coraz szerszą grupę dorastających osób jest alkoholizm. Młodzi ludzie bardzo często ignorują konsekwencje spożywania napojów wysokoprocentowych. Tymczasem prócz szkodliwego działania na narządy wewnętrzne alkohol wywołuje też szereg patologii społecznych takich jak, chociażby chuligaństwo, bójki, kradzieże, ryzykowny seks z wieloma partnerami. Zjawiskiem dość powszechnym wśród młodych osób jest także narkomania. Skutkiem uzależnienia od narkotyków jest przede wszystkim agresja i nadpobudliwość, ale nie należy zapominać, że ten rodzaj nałogu jest też odpowiedzialny za trudności w nauce, problemy z koncentracją, konflikty z otoczeniem oraz zachowania niekontrolowane. Na zdrowie psychiczne i fizyczne negatywnie oddziałują także dopalacze, które pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno, gdyż kilka lat temu. Bardzo często młodzi ludzie tkwią w przekonaniu, że zażywanie tego rodzaju substancji jest mniej niebezpieczne niż sięganie po narkotyki. Tymczasem jest to błędne przekonanie, ponieważ dopalacze mogą być szczególnie groźne dla zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że w ich składzie zwykle znajduje się wiele różnych substancji psychoaktywnych, często nawet o niewiadomym działaniu.

Jak ustrzec dziecko przed nałogami?

Chcąc przeciwdziałać przedstawionym powyżej uzależnieniom wśród młodzieży, warto od najmłodszych lat zapoznawać dziecko z tzw. filozofią doraźnej przyjemności. Powinno się także stawiać młodym, dorastającym osobom rozsądne wymagania, uczyć ich dyscypliny i tego, jak należy posługiwać się prawdziwą wolnością. Ważne jest również uważne słuchanie tego, co ma do powiedzenia dziecko oraz okazywanie mu bliskości. Nie kupujmy uczuć pociechy za pomocą markowych ubrań czy drogich gadżetów. Warto dołożyć wszelkich starań, aby młody człowiek czuł się w relacjach ze swoimi rodzicami całkowicie bezpieczny. Tylko wtedy bez wahania opowie o swoich problemach i wątpliwościach, co może być szczególnie istotne w chwili, gdy nastąpi inicjacja alkoholowa czy narkotykowa.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.