Palenie papierosów – dlaczego jest tak groźne dla zdrowia?

Nikotynizm, czyli uzależnienie od papierosów, to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnych społeczeństw. Uzależnienie od nikotyny jest często traktowane na równi z uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków, ale należy pamiętać o tym, że to właśnie nikotynizm dotyka dzisiaj największy odsetek ludzi na całym świecie. Dzisiaj przyjrzymy się nie tylko temu, co powoduje uzależnienie od papierosów, ale także, jakie mogą być jego skutki oraz jak poradzić sobie z nałogiem i po prostu się od niego uwolnić.

Palacz przyjmuje mnóstwo groźnych związków chemicznych

Palenie tytoniu jest o tyle groźne, że przez bardzo długi czas może nie powodować żadnych większych negatywnych efektów, przez co nie zachęca uzależnionych do próby walki z nałogiem. Najczęściej palacze zaczynają rozmyślać nad swoim problemem dopiero wtedy, gdy dowiadują się od lekarza o złym stanie zdrowia lub kiedy już mają stwierdzony nowotwór. Co tak naprawdę powoduje, że nikotynizm powolnie wyniszcza ludzki organizm? W dymie tytoniowym znajduje się mnóstwo niebezpiecznych związków chemicznych. Ich liczba jest wręcz przerażająca, gdyż to kilka tysięcy różnych związków, do których zaliczyć należy przede wszystkim:

 • nikotyna – to niesłychanie groźna trucizna, warto wspomnieć o tym, że dawka 40-50 mg nikotyny może zabić człowieka;
 • aceton – stosowany, chociażby jako rozpuszczalnik farb;
 • groźne pierwiastki, takie jak arsen, polon czy kadm;
 • substancje smoliste;
 • naftalen;
 • amoniak.

To oczywiście jedynie krótka lista groźnych związków chemicznych, które palacze przyjmują za każdym razem zaciągania się dymem.

Dlaczego palenie tytoniu jest tak groźne?

Wspominaliśmy już o tym, że palenie tytoniu jest o tyle trudnym uzależnieniem, że na jego negatywne efekty nierzadko czeka się długimi latami. W przypadku osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków problemy narastają w bardzo krótkim czasie. Niestety jednak wieloletnie palenie papierosów może prowadzić do szeregu problemów, w tym między innymi:

 • wzrost ryzyka zachorowania na chorobę nowotworową nawet o 94% u mężczyzn i 80% u kobiet;
 • zwiększone ryzyko udaru mózgu i chorób układu nerwowego;
 • zaburzenia potencji, a nawet niepłodność;
 • ryzyko uszkodzenia płodu w przypadku palących kobiet w ciąży;
 • zmniejszenie odporności naturalnej na różnego rodzaju choroby;
 • groźba poważnych chorób serca;
 • szybsze starzenie skóry, osłabienie włosów oraz paznokci.

To oczywiście tylko część negatywnych aspektów związanych z nałogowym paleniem. Lista potencjalnych zagrożeń jest naprawdę zdecydowanie dłuższa.

Zagrożeni są również bierni palacze

palenie papierosówPrzy okazji warto pamiętać o tym, że w grupie ryzyka znajdują się również osoby niepalące, które jednak regularnie przebywają w towarzystwie palaczy. U tzw. biernych palaczy również wzrasta ryzyko chorób nowotworowych, pojawiają się problemy związane z zapaleniem spojówek, zaburzenia układu nerwowego i także szybsze starzenie skóry. Co gorsza, dzieci wychowujące się z palącymi rodzicami, które nieustannie przebywają w zadymionych pomieszczeniach, są bardzo narażone na uzależnienie się od tytoniu w przyszłości.

Dlaczego palenie tytoniu sprawia przyjemność?

Nikotynizm jest niesłychanie groźny dla zdrowia i, co gorsza, stwarza ryzyko nie tylko dla samego palacza, ale i dla osób z bliskiego jego otoczenia. Co jednak sprawia, że palacze tak chętnie się gają po papierosy? Nikotyna dostająca się do organizmu przede wszystkim wywołuje uczucie spokoju, w dużej mierze ogranicza stres, wpływa na chwilową poprawę zdolności myślenia i niejako pobudza do działania. Niestety jednak efekt ten utrzymuje się zazwyczaj nie dłużej niż 30 minut, po którym to okresie następuje wyraźny spadek pobudzenia i nierzadko niepokój, przez co palacze sięgają po kolejne papierosy. Wraz z upływem czasu organizm coraz słabiej reaguje na nowe dawki nikotyny, przez co osoba uzależniona sięga po papierosy coraz częściej.

Jak radzić sobie z uzależnieniem od papierosów?

Najważniejszym elementem do pozbycia się swojego uzależnienia jest oczywiście wysoki poziom motywacji, a podstawą terapii wychodzenia z uzależnienia jest po prostu ograniczanie dawek nikotyny dostarczanej do organizmu. Niestety jednak nie jest to zadanie proste i z tego powodu stosuje się różnego rodzaju wspomagacze w terapii wychodzenia z uzależnienia. Popularne na rynku inhalatory nikotynowe czy plastry oraz tabletki nikotynowe dostarczają organizmowi mniejsze dawki nikotyny niż przy paleniu, a do tego ich stosowanie nie powoduje dostawania się do organizmu innych groźnych związków chemicznych. Ciekawym efektem ubocznym uzależnienia od papierosów jest wyrobienie sobie nawyku trzymania papierosa w dłoni oraz w ustach. Po wielu latach palenia jest to nawyk, który utrudnia ucieczkę od nałogu. Z tego powodu osoby chcące wyjść z uzależnienia często żują gumę, spożywają duże ilości wody, a do tego na przykład nieustannie trzymają w dłoniach piłeczki odstresowujące, które w jakiś sposób mają zajmować ręce.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.