Pewność siebie – naucz jej swojego dziecka

Jednym z ważniejszych i zarazem cenniejszych darów, jaki rodzice mogą przekazać swojemu dziecku, jest pewność siebie. Wysoka samoocena to klucz zarówno do dobrego samopoczucia psychicznego, jak i nieodzowny element w drodze do osiągnięcia społecznego szczęścia. Oto praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w budowaniu pewności siebie u dziecka, dzięki czemu będzie ono chciało z radością podejmować coraz to nowe wyzwania.

1. Zacznij od siebie – popraw swoją samoocenę.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że źródłem zdrowej pewności siebie dziecka są przede wszystkim jego rodzice. To, jakie zdanie maluch ma na swój temat, ma ogromny wpływ na to, jak się zachowuje. Jeśli dziecko akceptuje siebie i czuje się wartościowe, wówczas o wiele rzadziej ma problemy z zachowaniem. Jeśli jako rodzic borykasz się z zaniżoną samooceną, postaraj się odszukać, co jest tego powodem i uleczyć problemy z przeszłości. Być może warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty. Pamiętaj, że poczucie pewności siebie jest rzeczą nabytą, a nie odziedziczoną, dlatego masz wpływ na to, w jaki sposób będzie się zachowywać i czuć Twoje dziecko.

2. Szufladkowaniu powiedz stanowcze „nie”!

Być może Twoje dziecko jest nerwowe, a może nieśmiałe. Nie jest to jednak powód, aby podkreślać to na każdym kroku, gdyż takim zachowaniem możesz jedynie wzmocnić te cechy. Dlatego staraj się unikać szufladkowania, zwłaszcza że nikt z nas tego nie lubi. A co w sytuacji, gdy Tobie uda się pozbyć łatek, a otoczenie nieustannie będzie powtarzać „ależ on nieśmiały”, i to na dodatek w obecności malca? Dobrym pomysłem będzie pokazanie dziecka w pozytywnym świetle, np. poprzez stwierdzenie „mój synek woli dobrze się zastanowić, zanim zacznie działać”.

3. Poświęcaj dziecku jak najwięcej czasu.

To dla wielu rodziców jedno z trudniejszych zadań, gdyż przez natłok codziennych obowiązków często zapominają, co tak naprawdę jest ważne. Tymczasem wspólne spędzanie czasu pozwala przekazać maluchowi komunikat „jesteś wart mojej uwagi, bo jesteś wyjątkowy”. Chcąc budować poczucie pewności siebie u dziecka od najmłodszych lat, postaraj się znajdować dla niego jak najwięcej chwil. Pamiętaj, aby nie traktować wspólnie spędzanego czasu jak przykrego obowiązku, ale jako inwestycję w dobry rozwój pociechy.

4. Nigdy nie krytykuj starań dziecka.

Kolejnym ważnym działaniem pomocnym w budowaniu i wzmacnianiu poczucia pewności siebie u dziecka jest rezygnacja z krytyki. Nic bowiem nie jest w stanie bardziej zniechęcić malca do podejmowania coraz to nowych czynności niż krytyka. Dlatego nigdy nie mów mu, że coś robi źle. Jeśli dziecko będzie często słyszeć te słowa, zacznie obawiać się, że poniesie porażkę, a co za tym idzie, nie będzie próbować nowych rzeczy. Krytyka nie tylko obniża samoocenę, ale także ma negatywny wpływ na motywację.

5. Kochaj dziecko z całych sił.

Pewność siebie jest nierozerwalnie związana z miłością. Jeśli często okazujesz ją maluchowi, wówczas doskonale wie, że jest w Twoim życiu kimś ważnym i wartym kochania. W ten sposób dziecko uczy się kochać samego siebie, zaczyna lubić swoje cechy i je akceptuje, czując się bezpiecznie w nowej dla siebie rzeczywistości. A to z kolei pozwala mu z odwagą podejmować coraz to nowe wyzwania takie jak, chociażby stawianie pierwszych kroków czy nauka jazdy na rowerze. Oczywiście miłość należy okazywać nie tylko poprzez słowa. Ważne są także czyny – przytulanie, wspólne śmiechy, czułe gesty itp.

6. Doceń wysiłek, bez względu na efekt.

Pomóż maluchowi poprawić jego samoocenę, korzystając z pochwał, nawet jeśli nie udało mu się strzelić gola w rozgrywanym meczu piłkarskim z kolegami czy zdobyć pierwszego miejsca w konkursie na najładniejszą laurkę. Swoimi ciepłymi słowami i dostrzeganiem pozytywnych cech możesz osiągnąć znacznie więcej niż krytykowaniem. W ten sposób dziecko będzie z siebie dumne w każdej sytuacji i będzie wiedzieć, jak ma postępować w życiu.

7. Dawaj dziecku dobry przykład.

Zastanów się, w jaki sposób reagujesz w nowych sytuacjach. Może ich unikasz, gdyż obawiasz się, że się publicznie ośmieszysz, a może boisz się tego, że sobie nie poradzisz? Jeśli sama nie czujesz się pewnie, wówczas trudno będzie Ci nauczyć pociechę odwagi i przebojowości. Pamiętaj także, że na otwartość dziecka bardzo duży wpływ ma otoczenie, w jakim się znajduje. Dlatego na spacery warto wybierać np. place zabaw, na których maluchy mogą bawić się wspólnie. Dzięki temu dziecko stanie się pogodnym i pewnym siebie człowiekiem, który będzie wiedział, czego może oczekiwać od świata.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.