Problemy z prawem a alkoholizm

Alkoholizm to choroba, skutkująca problemami w rozmaitych aspektach życia osoby uzależnionej. Okazuje się, że alkoholizm to nie tylko dolegliwość zdrowotna. Długotrwałe spożywanie alkoholu odbija się destrukcyjnie na ludzkim organizmie. Warto rozważyć także inne aspekty konsekwencji picia. Kłopoty z prawem, będące skutkiem alkoholizmu, mogą mieć różny charakter. Najczęściej wynikają z zachowań agresywnych i skłonności do bójek. Również z nielegalnych sposobów zdobywania pieniędzy na alkohol. Warto zwrócić uwagę na konflikty z prawem osób uzależnionych i zastanowić się, skąd się biorą i co może być ich przyczyną.

 

Agresja podstawą problemów z prawem u osób uzależnionych od alkoholu

  Alkoholik nie musi co prawda być agresywny. Jednak często jest i wykazuje zachowania impulsywne. Wśród nich wymienić należy: nerwowość, drażliwość, skłonność do konfliktów. Niejednokrotnie również prowokacyjne zachowania i wszczynanie bójek. Wszystkie te zachowania skutkować mogą problemami z prawem. Alkoholicy często dopuszczają się przemocy w rodzinie i wszczynają awantury. Osoba nałogowo spożywająca alkohol nie musi być agresywna wyłącznie w stanie upojenia. Agresja może pojawić się jako skutek abstynencji. Wtedy trzeźwy alkoholik nie potrafi zapanować nad swoimi reakcjami. Jego organizm potrzebuje alkoholu. Osoba taka staje się zatem rozdrażniona, skłonna do konfliktów i konfrontacji fizycznej. Nie jest w stanie racjonalnie ocenić swoich reakcji i świadomie ich kontrolować. Wykazuje zachowania niezgodne z prawem.  

 

Inne problemy prawne alkoholików – do czego może prowadzić uzależnienie?

  Problemy zdrowotne to nie jedyne zmartwienie alkoholika. Alkoholizm prowadzi do konfliktów z prawem. Nie sposób przewidzieć, czym może skutkować długotrwałe uzależnienie. Wśród często występujących konsekwencji picia wymienić należy:

  • kradzieże – nałogowiec, który nie ma pieniędzy na zakup alkoholu, posuwa się do prób rabunkowych. Chce ukraść pieniądze lub alkohol. Może także dopuścić się kradzieży w sklepie monopolowym, a także okradać bliskich z pieniędzy, aby mieć fundusze na alkohol. Częstym zjawiskiem jest również wyprzedawanie cennych przedmiotów. Nie jest ono nielegalne, dopóki alkoholik sprzedaje swoje rzeczy. Sięgając po cudzą własność, wchodzi w konflikt z prawem;
  • hazard – to kolejny sposób na zdobycie środków na zakup alkoholu. Jeśli osoba uzależniona nie posiada pieniędzy, może zwrócić się ku nielegalnym sposobom ich zdobywania. Przykładem mogą być gry hazardowe, organizowane bez zezwolenia;
  • zadłużenia – same w sobie nie stanowią problemu, jednak stają się nim, kiedy są niespłacane. Narastające długi i odsetki potrafią przytłoczyć, skutkując pojawieniem się komornika i problemami prawnymi. Majątek alkoholika może zostać zajęty, podobnie jak jego pensja;
  • utrata prawa jazdy – niedopuszczalne jest prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Osoba uzależniona nie kontroluje swoich zachowań i reakcji, a także nie potrafi ich świadomie ocenić i racjonalnie zweryfikować swojego stanu. Dlatego może pokusić się o próby kierowania po pijaku. Konsekwencją takiego zachowania jest natychmiastowa utrata prawa jazdy, a także wysoka kara finansowa i sprawa sądowa;
  • problemy rodzinne – alkoholizm może skutkować rozwodem, utratą prawa do opieki nad dziećmi i ograniczeniem władzy rodzicielskiej.

Wspomniane problemy z prawem to tylko niektóre z możliwych scenariuszy, do jakich prowadzić może uzależnienie od alkoholu. W zależności od wieku alkoholika, skutki prawne jego picia są zatem różne, jednak każdorazowo dotkliwe. Nie tylko nieletni alkoholicy muszą liczyć się z możliwością skierowania na przymusową terapię. Również dorosły alkoholik może zostać skierowany przez sąd na leczenie. Dzieje się tak, jeśli nałóg destrukcyjnie wpływa na jego funkcjonowanie społeczne i staje się zagrożeniem dla otoczenia.  

Konieczność leczenia alkoholizmu

 Jak widać, choroba alkoholowa degeneruje wiele aspektów życia osoby uzależnionej. To nie tylko kwestie zdrowotne czy zawodowe, ale również konflikty z prawem. Warto pamiętać, że alkoholik nie potrafi realnie i krytycznie spojrzeć na swoje życie i ocenić swoich zachowań obiektywnie. W jego mniemaniu wszystkie nieszczęścia zdarzają się z winy osób trzecich, również problemy prawne. Ten brak krytycyzmu i ślepe brnięcie w nałóg determinują pojawianie się kolejnych trudności i konsekwencji prawnych. Leczenie alkoholika jest z reguły dobrowolne i powinno być świadomą, indywidualną decyzją danej osoby. Niejednokrotnie zdarza się, że liczne problemy z prawem stają się przyczyną sądowego skierowania na leczenie, czasem również ubezwłasnowolnienia. Dzieje się tak jednak w skrajnych przypadkach i najczęściej u osób nieletnich. Z tego powodu, gdy pojawiają się pierwsze sygnały konfliktów z prawem, warto zwrócić na nie uwagę alkoholika, a także bacznie obserwować jego reakcje. Osoba uzależniona ma szansę na wyleczenie, musi jedynie zwrócić się o pomoc do odpowiedniej instytucji. Skuteczna terapia specjalistyczna pomoże uporać się z nałogiem, a także z problemami prawnymi.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.