Rób plany z głową

Planowanie dla wielu z nas jest procesem, nad którym z pewnością moglibyśmy popracować. Tworzymy bowiem plany na chwilę, obiecujemy sobie, że tak już będzie zawsze, a potem okazuje się, że „miało być inaczej, a wyszło jak zwykle”. Czujemy się więźniami „rozkładów jazdy” na każdy dzień i wypełnionego co do minuty kalendarza. Planowanie – jak wiele innych rzeczy w naszym życiu – ma sens tylko, gdy robi się to z głową.

Planowanie porządkuje życie

Zdroworozsądkowe planowanie jest nam potrzebne, bo w pewnym sensie porządkuje nasze codzienne życie. Nie warto więc w ogóle z niego rezygnować. Zapisane pomysły i wyznaczenie terminu ich realizacji jest potrzebne, aby nie zginąć w tempie życia, ale również aby mieć do czego wracać, jeśli nie zdołamy wykonać założonych celów. Nie wszystko i nie zawsze można zrealizować, a czasami wręcz nie warto planować z dużym wyprzedzeniem. Lepiej być elastycznym w tej kwestii, bo życie jest bardzo nieprzewidywalne. Takie podejście pozwoli nam łatwiej uporać się z każdą modyfikacją planu. Nie będziemy odczuwać wówczas zbyt dużego dysonansu pomiędzy naszym nastawieniem na każdy dzień, rozpisanego dla niego rozkładu zajęć, a rzeczywistością, nieoczekiwanymi zdarzeniami, z którymi trzeba je skonfrontować.

Realny plan = realna realizacja

Lepiej nie narzucać sobie takich planów, których nie jesteśmy w stanie zrealizować, bo wówczas będziemy mieć do siebie żal i pretensje, że ich nie wykonaliśmy i nie dotrzymaliśmy wyznaczonych terminów. Warto też pomyśleć o odpoczynku od planów – w postaci czasu na zadbanie o siebie, zrobienie sobie przerwy w pracy. Można w kalendarzu tworzyć luki, jeśli w ten sposób będziemy odczuwać mniejsze wyrzuty sumienia, a także nauczyć się, że czasami można z wcześniej zaplanowanej ścieżki po prostu na chwilę zejść. Tylko wtedy będziemy mieć poczucie, że panujemy nad własnym życiem.

Wyrabianie nawyku

Planowanie to nawyk, który można w sobie wyrobić. Wystarczy znaleźć 5-10 minut każdego dnia na uzupełnienie kalendarza (tradycyjnego lub online) i zaplanowanie zajęć na następny dzień, tydzień lub miesiąc. Po co to robić? Chociażby po to, aby zwiększyć efektywność swojej pracy i być bardziej produktywnym. Plan wpływa też na to, że mniej się stresujemy, bo mamy wszystko pod kontrolą. Kiedy najlepiej do tego usiąść? Dobrą porą wydaje się wieczór, gdy podsumowujemy dzień i krystalizuje nam się to, co przyniesie jutro. Warto ustawić sobie priorytety dotyczące tego, która ze rzeczy będzie dla nas najważniejsza do wykonania i tak też ułożyć kolejność spraw do załatwienia. Aby uniknąć presji, nie warto wpisywać do kalendarza zbyt wielu zadań. To negatywnie wpłynie na naszą koncentrację i efektywność w pracy. Między planowanymi zadaniami warto też zostawić sobie jakiś bufor czasowy. Nie da się bowiem wszystkiego przewidzieć, a zbyt sztywne zaplanowanie dnia może utrudnić realizację wpisanych zadań.

Ucząc się planowania dnia, tygodnia lub miesiąca, można efektywniej zarządzać własnym czasem. Zamiast skupiać się na rzeczach nieistotnych, lepiej przypilnować w ten sposób spraw ważnych.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.