Rozmowa o uzależnieniach w rodzinie

Czy masz świadomość, że każdego dnia dziesiątki młodych osób próbuje alkoholu, papierosów, marihuany i innych substancji psychoaktywnych mogących prowadzić do uzależnienia? Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, że Twoje dziecko również może paść ofiarą nałogu? A może podejrzewasz, że już tak się stało? Chcąc uchronić młodzież przed narkomanią, alkoholizmem i innymi tego typu niebezpieczeństwami, warto nauczyć się rozmawiać o uzależnieniach w rodzinie.

Jak rozmawiać o uzależnieniach?

Nie trudno ukryć, że dla wielu rodziców, a co za tym idzie, również dla dzieci, wszelkiego rodzaju nałogi są tematem tabu. Wynika to głównie z faktu, że obawiają się zetknięcia z nimi w swoim życiu, dlatego też nie podejmują trudnych tematów. Tymczasem młody człowiek prędzej czy później zetknie się z alkoholem, narkotykami i innymi używkami, dlatego warto zadbać, aby był przygotowany na takie spotkanie. Brak świadomości zagrożeń, wbrew pozorom, wcale nie wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo pociechy. Trudno przecież bronić się przed czymś, o czymś praktycznie niczego się nie wie. Zanim jednak podejmiesz próbę rozmowy, wcześniej przygotuj sobie jej plan, przemyśl sprawy, które zamierzasz omówić, a także zastanów się, jak ewentualnie może zareagować dziecko.

Nie odkładaj rozmowy na później

Planując rozmowę, musisz pamiętać, że w takich kwestiach czas jest niezwykle ważny. Rodzice bardzo często odkładają ją na później, gdyż nie zdają sobie sprawy, że uzależnienie może dotknąć 9- czy 10-letniego człowieka, a tymczasem już dzieci w podstawówce potrafią wymienić kilka rodzajów narkotyków. Im więcej wcześniej zaczniesz uświadamianie, tym lepiej. W kwestii samej rozmowy należy być stanowczym i pewnym siebie. Warto ustalić z dzieckiem, że narkotyki, alkohol i inne substancje psychoaktywne są nie do przyjęcia w Waszym domu. Co więcej, dobrze jest też poruszyć temat odpowiedzialności. Tłumacząc młodemu człowiekowi, dlaczego nie warto sięgać po używki, zrezygnuj z zatrważających opowieści, gdyż po prostu niczego nie wniosą. Zamiast tego skup się na konsekwencjach przyjmowania środków psychoaktywnych, a także na argumentach, wyraźnie dowodzących, że nie warto pić, palić, zażywać narkotyków itp.

Jak rozmawiać z młodą osobą o tym, co nas niepokoi?

Jak już wyżej podkreślono, zanim zdecydujesz się na podjęcie rozmowy z dzieckiem, warto odpowiednio się do niej przygotować. To, co nie pomaga w konwersacji to:

 • robienie wykładów i wygłaszanie kazań,
 • groźby (wypowiadanie gróźb, których nie jesteśmy w stanie spełnić, sprawia, że dziecko przestaje nas traktować poważnie),
 • posługiwanie się szantażem – gdybyś kochał mamę/tatę itp.,
 • oczekiwanie natychmiastowego podporządkowania się.

Nawet jeśli nasze dziecko miało już styczność z używkami, na pewno nie warto wpadać w panikę. Jako rodzice spróbujmy wczuć się w jego sytuację i postarajmy się zrozumieć, co właśnie dzieje się w jego życiu. Pamiętajmy, aby zapewnić młodemu człowiekowi komfortową przestrzeń do rozmawiania o jego problemach, zachowaniach, uczuciach itp. Ważne fakty dotyczące alkoholu i innych używek Wśród nastolatków bardzo często panuje przekonanie, że o używkach wiedzą wszystko. Nie do końca natomiast tak jest, dlatego podczas rozmowy z młodymi ludźmi, warto mieć na uwadze kilka istotnych faktów:

  • alkohol jest niemalże tak samo silnym narkotykiem, jak marihuana czy heroina, który spowalnia pracę mózgu i wykazuje negatywny wpływ na ciało. Przyczynia się do obniżenia refleksu, a także do upośledzenia zdolności widzenia i logicznego myślenia,
  • problem uzależnienia od alkoholu czy narkotyków może dotknąć właściwie osobę w każdym wieku – w nałóg może wpaść zarówno nastolatek, jak i dorosły człowiek,
  • piwo oraz wino to napoje alkoholowe, które wbrew powszechnie panującym przekonaniom, wcale nie są „bezpieczniejsze” od mocniejszych trunków,
  • większość osób po spożyciu alkoholu lub innej substancji odurzającej, nie jest w stanie trafnie ocenić, jak silnie wpłynął na nie dany środek – to właśnie stąd błędne myślenie takiej osoby, że może wsiąść za kierownicę samochodu.

Podsumowanie

Żeby porozumienie się z młodym człowiekiem było w ogóle możliwe, trzeba zadbać o wiarygodność. Dlatego, jeśli czujesz, że Twoja wiedza na temat narkomanii czy alkoholizmu jest niewystarczająca, warto zasięgnąć porady u specjalisty, np. u psychologa lub terapeuty uzależnień. Taka osoba z całą pewnością podpowie nam, jak właściwie rozmawiać o uzależnieniach z młodymi ludźmi, aby konwersacja pozwoliła im zdobyć rzetelną wiedzę na temat nałogów i jednocześnie umocniła w przekonaniu, że z każdym problemem mogą zwrócić się do rodziców.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.