Samoocena – sprawdź, czy występują u Ciebie pierwsze oznaki uzależnienia od alkoholu.

Zauważyłeś, że od jakiegoś czasu częściej sięgasz po alkohol albo spożywasz go więcej niż dotychczas? Zanim udasz się do specjalisty od uzależnień, możesz sam wykonać test, dzięki któremu odpowiesz sobie na pytanie, czy Twoje spożywanie alkoholu zaczyna już stawać się problemem. Może ułatwi Ci to podjęcie decyzji dotyczącej tego, co dalej powinieneś zrobić.

Przy każdym pytaniu – jeśli odpowiesz twierdząco – zaznacz krzyżyk.

Spróbuj sobie przypomnieć:

 • Czy słyszałeś od bliskich Ci osób (chociaż jednej), że pijesz zbyt dużo albo zbyt często?
 • Czy zdarzyło Ci się już kiedyś zastanawiać nad ograniczeniem spożywanego alkoholu?
 • Czy kiedykolwiek miałeś wyrzuty sumienia, poczucie winy albo odczuwałeś wstyd z powodu swojego picia lub zachowań i następstw, które miały miejsce po wypiciu?
 • Czy zdarzyło Ci się rano, zaraz po przebudzeniu wypić alkohol (również piwo) na “kaca” lub dla „uspokojenia”?
 • Czy w Twoim życiu miały miejsce sytuacje, w których chowałeś alkohol przed innymi albo piłeś po kryjomu?

Jeżeli na powyższe pytania, chociaż raz, odpowiedziałeś twierdząco, może oznaczać to, że nadmierne picie alkoholu jest również Twoim problemem. Jeśli jednak nie jesteś co do tego przekonany, możesz spróbować odpowiedzieć na kolejne pytania, aby poważnie zastanowić się, że może warto jednak porozmawiać z psychoterapeutą.

Oto kolejne pytania:

 • Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek odczuwać potrzebę wypicia lub nawet poczucie przymusu picia lub tzw. „głód” alkoholowy (dotyczy to sytuacji zarówno w czasie utrzymywania abstynencji, jak i podczas picia)?
 • Czy zdarzyło Ci się pomyśleć, że miewasz trudności w kontrolowaniu swojego picia – wypijasz częściej i więcej alkoholu niż planowałeś, trudno Ci przerwać rozpoczęte picie lub odmówić wypicia alkoholu?
 • Czy zdarzyło Ci się odczuwać przykre dolegliwości fizyczne i/lub złe samopoczucie psychiczne, gdy próbowałeś przerwać spożywanie alkoholu albo kolejnego dnia po “przepiciu” (takie jak np. silne osłabienie, nudności, wymioty, biegunki, nadmierna potliwość, drżenie rąk lub/i całego ciała, drażliwość, niepokój)?
 • Jak teraz reagujesz na alkohol – masz „mocniejszą” lub „słabszą” głowę niż wcześniej?
 • Jak ostatnio wygląda spożywanie przez Ciebie alkoholu? Czy są to tylko dwie możliwości: całkowita i wielomiesięczna/kilkuletnia abstynencja lub wielodniowy ciąg alkoholowy (niekoniecznie związany z upijaniem się lub kosztem niechodzenia do pracy)?
 • Czy na rzecz alkoholu nie zrezygnowałeś z niektórych swoich dotychczasowych przyjemność czy zainteresowań (mniej czasu poświęcasz rodzinie, na swoje hobby, a więcej zajmuje Ci „dochodzenie do siebie” po piciu, szukasz okazji do wypicia etc.) albo zmieniłeś pracę lub zawód z tego powodu?
 • Czy mimo tego, że wiedziałeś jakie skutki niesie picie alkoholu – jego spożywanie miało wpływ na Twoje kłopoty finansowe, rodzinne, zawodowe lub prawne albo zdrowotne (łączenie alkoholu z lekami)?

Gdy przy pytaniach pojawiły się co najmniej trzy krzyżyki lub więcej, to znaczy, że możesz mieć problemy z alkoholem. Być może to najlepszy moment na to, żeby skonsultować go ze specjalistą od uzależnień?

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.