Sposób na szczęście – hygge

Ta niezwykle tajemnicza nazwa powinna nam się od teraz kojarzyć z… szukaniem radości w codziennych przyjemnościach. Hygge to swego rodzaju sposób na szczęście, który nie ma jednej określonej definicji. Bo przecież każdy z nas ma swoją własną teorię na ten temat i co innego sprawia, że czuje się szczęśliwy.

Bierzmy przykład z… Duńczyków

5. Sposób na szczęście - hygge

W czołówce najszczęśliwszych narodów świata od wielu lat są Duńczycy. W czym tkwi ich fenomen? Z zadowolenia z tego, co mają, braku wygórowanych oczekiwań. Swoją radość czerpią bowiem z codziennych rzeczy, zwykłych czynności. Hygge to dla nich momenty szczęścia, ciepła i bliskości pochodzące z najzwyklejszych sytuacji. Błogość, niespieszność, cieszenie się chwilą. Dla Duńczyków przystanią jest ich dom. To tu właśnie odnajdują najwięcej szczęścia, spędzając czas z osobami bliskimi i pozwalają im się czuć w swoich czterech ścianach maksymalnie swobodnie. Zamiast do restauracji, raczej zaproszą gościa do siebie i sami coś gotują.

Szczęście tkwi w prostocie, czyli radość z małych rzeczy

Hygge to przeciwieństwo konsumpcjonizmu i kontroli. Dzieje się naturalnie i nie wymaga specjalnych okoliczności. Poczucie szczęścia może bowiem dawać zarówno słońce za oknem, ugotowanie ulubionej potrawy, jak i spotkanie z przyjaciółmi. Nie ma w tym materializmu – ważniejsze jest bowiem to, co mamy w środku, bycie z innymi, cieszenie się tymi chwilami bez problemów, złości, irytacji. Hygge nie dzieli też świata na tych, którzy mają materialne bogactwo lub go nie mają. To docenianie momentów takich, jak wspólny posiłek z rodziną, odrabianie lekcji z dziećmi. To leżenie z ukochaną osobą w łóżku, jedzenie śniadania lub włóczenie się razem po mieście – bez specjalnej oprawy.

Wracać do siebie

Zgodnie z filozofią hygge, dom w tym stylu nie musi być modnie urządzony i perfekcyjnie wysprzątany. Ma być po prostu miejscem, do którego chętnie wracamy, czujemy się bezpieczni i szczęśliwi. Po prostu przytulny. Miękkie poduszki, przyjemne w dotyku materiały, zamiast ostrego światła – lepiej postawić na punktowe, kinkiety lub lampy stojące. W takim domu czerpie się przyjemność z chwil spędzanych ze swoją rodziną oraz innymi bliskimi osobami. Wspólnie wykonywane czynności – sprzątanie, gotowanie, konsumowanie, oglądanie filmów, granie w gry itd. może okazać się najlepszym źródłem hygge.

Czuj się więc bezpiecznie, odpoczywaj i nabieraj pozytywnej energii! Naucz się tworzenia przyjaznej atmosfery i dąż do bycia szczęśliwym na co dzień, a nie tylko od święta. Czerp radość z czynności, które nie rodzą kosztów..

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.