Strata bliskiej osoby – jak sobie z tym poradzić?

Strata bliskiej osoby jest przyczyną ogromnego cierpienia. W tym stwierdzeniu nie ma nic zaskakującego. Nikogo nie dziwi ból wywołany żałobą. Bez wątpienia uczucie  żalu z nią związana nie jest czymś, na co można się przygotować, gdy dotyka nas lub bliskich nam osób, dla których chcielibyśmy być oparciem w tragicznym momencie. I choć w pierwszym zdaniu nie ma nic zaskakującego, rzeczywistość za każdym razem brutalnie udowadnia, że strata jest ogromnym bólem, który trudno zaakceptować.

Pochylić się nad sobą, pozwolić sobie czuć

Tym bardziej bolesna jest żałoba, im bardziej nagła, niespodziewana lub tragiczna jest śmierć bliskiej osoby. Towarzyszące nam wówczas wrażenie usuwania się gruntu spod naszych stóp lub nagłe zawalenie się na głowę całego świata to druzgocące uczucie. W chwilach największego smutku nieocenioną pomocą jest w przypadku osób wierzących – wiara, religia. Wszystkim osobom pomaga wsparcie bliskich, rodziny, przyjaciół. Ich obecność, choćby milcząca, może zdziałać wiele dobrego. W procesie przeżywania żałoby niezwykle ważne jest także pogodzenie się z zaistniałą sytuacją. Nie oznacza to wcale, że smutek szybko odejdzie lub nie będziemy płakać na wspomnienie razem spędzonych chwil. Ważne, by pozwolić sobie na odczuwanie wszystkich tych emocji: żalu, smutku, rozgoryczenia, złości. Należy je u siebie zaobserwować i nazwać, byśmy wiedzieli, z czym sobie musimy poradzić.

Czego unikać

samotna osoba

Uporczywe szukanie odpowiedzi na pytanie dlaczego stało się tak, a nie inaczej nie przyniesie nam ulg, ani pocieszenia, lecz rozjątrzy nasze rany. Pytanie „Dlaczego?” należy zastąpić pytaniem „Co?”. Co odczuwam? Co mogę zrobić, by ruszyć do przodu? Co mogę zrobić, by żyć dalej pomimo smutku? Pytanie „Co?” jest konstruktywne i pozwala nam spojrzeć w przyszłość, zamiast uparcie stąpać obiema nogami w przeszłości.

Wyjść poza błędne koło myśli

Nie ma reguły na żałobę. Oznacza to, że każdy nieco inaczej przeżywa stratę bliskiej osoby i inaczej radzi sobie z sytuacją  w jakiej się znalazł. W którymś momencie należy jednak żałobę potraktować jak zamknięty rozdział. Smutek i żal pomagają nam przepracować i zamknąć w osobnym rozdziale symboliczne gesty. Pogrzeb, posprzątanie domu z rzeczy bliskiej osoby, uporządkowanie pewnych niezamkniętych spraw – w takich prostych gestach znajduje się duża moc.

Niektórzy jednak nie potrafią wydobyć się ze spirali negatywnych myśli. Natrętne wspomnienia i ciągłe rozmyślanie nie pozwalają ruszyć do przodu, hamują codzienne funkcjonowanie w wielu obszarach życia: prywatnym, zawodowym, społecznym… Jeżeli czujemy, że nie radzimy sobie sami ze stratą, warto zgłosić się po pomoc do specjalisty, który pomoże nam przejść przez kolejne etapy żałoby.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.