Trudny okres dojrzewania – jak być wsparciem dla swojego dziecka?

Dojrzewanie to jeden z najbardziej emocjonujących i zarazem burzliwych okresów w życiu każdego młodego człowieka. Zmiany, jakie dokonują się w psychice dorastającego nastolatka, wzbudzają silne emocje u rodziców. Wychowanie dojrzewającego dziecka jest procesem trudnym, złożonym i wymagającym dużej wiedzy ze strony opiekunów. W tym artykule podpowiadamy, jak być wsparciem dla swojej pociechy w trudnym okresie dojrzewania.

Czym charakteryzuje się czas dorastania?

Jedną z najważniejszych cech okresu dojrzewania jest dążenie młodego człowieka do samodzielności oraz nieustannego podkreślania swojej odrębności i niezależności. Ogromne zmiany zachodzą nie tylko w psychice, ale i w ciałach dzieci, które bez wątpienia mają wpływ na obraz własnej osoby. Młodzi ludzie, którzy wchodzą w ten etap, zmieniają się nie do poznania. Raz wpadają w dziką rozpacz, by już po chwili przejść w stan euforii. To, co jest jeszcze charakterystyczne dla okresu dojrzewania to reagowanie buntem na wszelkie zakazy i nakazy. Przemianom ulegają emocje, normy moralne oraz postrzeganie świata. Dlatego tak istotne jest, aby w tym specyficznym czasie dziecko odczuwało akceptację oraz wsparcie ze strony swoich rodziców. Wszystkie te zmiany są niezbędne, aby młody człowiek mógł wykształcić swoją tożsamość i dowiedzieć się, kim naprawdę jest.

Na co należy być przygotowanym?

Rodzice, którzy żyją pod jednym dachem z dorastającym nastolatkiem, muszą być przygotowani przede wszystkim na bardzo emocjonalne reakcje oraz chwiejność nastrojów. Dziecko może być równocześnie bardzo wrażliwe, ale też może reagować agresją na pozornie błahe, mało ważne wydarzenia. W okresie dorastania będzie odczuwać wzmożone napięcie emocjonalne, ale wszystko to jest zupełnie naturalne. Co więcej, dojrzewający syn lub córka mogą fascynować się różnego rodzaju ideologiami oraz wartościami. Być może młody człowiek dojdzie do wniosku, że nasz styl życia w ogóle mu nie odpowiada. Może też być skłonny do radykalnych rozwiązań, a nawet podejmować skrajne działania. W tym okresie często też pojawiają się różnego rodzaju pytania egzystencjalne takie jak „kim jestem?”, „jaki jest sens nauki?”, „po co żyję?” itp. Warto pamiętać, że od właściwych odpowiedzi na nie często zależy udane życie.

Co to znaczy wspierać swoje dziecko?

Dorastający ludzie przeżywają duży stres związany zarówno z dokonującymi się zmianami psychicznymi, jak i biologicznymi. Trzeba pamiętać, że tak naprawdę jest to normalny etap kształtowania się tożsamości młodego człowieka, dlatego walką nic tutaj nie zdziałamy, a wręcz przeciwnie, możemy tylko pogorszyć sytuację. W tym szczególnym czasie nastolatek nadal będzie potrzebować naszej miłości i wsparcia, chociaż nie będzie tego pokazywać. Warto zadbać o to, aby syn czy córka bezpiecznie czuli się w naszym otoczeniu, a w domu rodzinnym mogli spokojnie odpocząć. Co więcej, warto też zastanowić się, czy sami nie mamy ze sobą problemów, a także bacznie przyglądać się swoim pociechom. Oczywiście nie oznacza to, że mamy je szpiegować – chodzi raczej o bliższe poznanie grupy rówieśniczej, w której przebywa dziecko. Bardzo często bowiem zdarza się, że to pod wpływem rówieśników nastolatek sięga po alkohol, papierosy, narkotyki.

Jak jeszcze postępować z dorastającym człowiekiem?

Trudno wskazać gotowe recepty, które pomogłyby w postępowaniu z dojrzewającą dziewczyną czy chłopakiem. Na pewno warto od najmłodszych lat dbać o dobry kontakt dzieckiem, gdyż rodzicom, którzy szczerze mogą porozmawiać o wszystkim ze swoją pociechą, jest o wiele łatwiej. Jedną z kluczowych zasad poprawnych relacji z nastolatkiem jest spokojna rozmowa, przeprowadzona w komfortowych warunkach dla młodego człowieka. Podczas konwersacji nie należy krzyczeć, zabraniać wszystkiego itp. Budując atmosferę walki, nic nie wskórasz. Warto też wsłuchać się w potrzeby swojego dziecka, zwłaszcza że każdy człowiek inaczej przechodzi proces dojrzewania. I wcale nie chodzi tutaj o spełnianie wszystkich próśb i zachcianek, ale o umiejętność asertywnego postępowania, czyli nieagresywnego stawiania granic. Nastolatek musi jednak zostać zawsze wysłuchany, a jego argumenty muszą mieć rację bytu. Jeśli będziemy liczyć się ze zdaniem i uczuciami dziecka, wówczas o wiele łatwiej będzie nam zyskać jego zaufanie.

Podsumowanie

Widząc szczere, rzeczywiste zainteresowanie ze strony rodziców oraz ich troskę i gotowość do niesienia pomocy w każdej sytuacji, dorastający człowiek będzie o wiele bardziej skłonny, aby podzielić się z nimi swoimi problemami. Każda osoba musi dorosnąć i przejść przez trudny okres dojrzewania i buntu, ale z rodzicielskim wsparciem będzie to o wiele łatwiejsze.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.