Typowe zachowania alkoholika

Choroba alkoholowa stanowi jeden z poważniejszych i zarazem niebezpieczniejszych problemów w naszym społeczeństwie. Alkoholik powoli przestaje być kojarzony z osobą bezdomną, mieszkającą na dworcu. Dzieje się tak dlatego, że uzależnienie dotyka coraz częściej wykształcone i dobrze sytuowane osoby. Chociaż systematycznie wzrasta świadomość dotycząca alkoholizmu, to wciąż niewystarczająca jest nasza wiedza, w jaki sposób rozpoznać problem. Prezentujemy, jakie są najczęstsze objawy choroby alkoholowej i jakie zachowania reprezentuje typowy alkoholik.

Rodzaje uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm jest problemem, którym zajmuje się nie tylko medycyna, ale także wiele innych dziedzin, w tym między innymi psychologia oraz socjologia. Do tej pory wyróżniono dwa podstawowe typy uzależnienia od alkoholu:

  • typ pierwszy, który charakteryzuje się późnym początkiem oraz dość powolnym rozwojem nałogu, może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn,
  • typ drugi, który na ogół powstaje dość wcześnie, gdyż przed dwudziestym piątym rokiem życia, rozwija się szybko i zwykle jest powszechniejszy u mężczyzn.

Naukowcy udowodnili, że w przebiegu drugiego typu uzależnienia o wiele częściej dochodzi do zachowań, które zagrażają nie tylko samemu alkoholikowi, ale także jego rodzinie oraz najbliższemu otoczeniu.

Wiele twarzy alkoholika

Jednym z typowych zachowań osób uzależnionych od alkoholu jest przybieranie różnych masek. Bardzo często zdarza się, że alkoholicy, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju nałogu, bardzo dobrze sobie radzą w pracy, mają wiele pomysłów, są kreatywni. Jednak po pracy zwykle nie potrafią zaplanować swojego wolnego czasu, a gdy wieczorem nie zajrzą do kieliszka, świat wydaje im się monotonny i szary. Po spożyciu alkoholu stają się towarzyskimi kompanami, skorymi do rozmowy i zabawy. W kolejnych stadiach rozwoju uzależnienia alkoholicy przestają chętnie wracać do domu, gdyż w sytuacji, gdy chcą się napić, partner, współmałżonek czy dziecko, stają się przeszkodą. W takiej sytuacji coraz więcej czasu spędzają na wymyślonych wyjazdach, kolacjach służbowych. Nieustanne bycie pod wpływem alkoholu sprawia, że osoba uzależniona może zachowywać się w ryzykowny sposób, wszczynając bójki i awantury, uczestnicząc w kradzieżach, decydując się na przygodny seks itp.

Zaprzeczanie i bagatelizowanie problemu

Wiele osób uzależnionych bardzo często nie przyznaje się do tego, że ma problem z alkoholem, chociaż otoczenie ma wyraźne dowody na istnienie uzależnienia. Jest to szczególnie powszechne wśród osób wykształconych i dobrze zarabiających, które wielokrotnie podkreślają, że nie są stereotypowymi pijakami z marginesu społecznego, więc unikają rozmów na temat alkoholizmu i lekceważą powagę sytuacji.

Otaczanie się osobami pijącymi

Kolejnym typowym zachowaniem alkoholika jest przebywanie wśród osób, które często zaglądają do kieliszka, imprezują itp. Funkcjonując w takim środowisku, bardzo łatwo jest powiedzieć: „przecież wszyscy wokół piją i jakoś nikt nie ma z tym problemu”. Alkoholicy zajmujący na co dzień wysokie stanowiska, pracujący w korporacjach rzadko sięgają po czystą wódkę. Wybierają natomiast piwo, whisky lub dobre wino.

Koncentracja na piciu

Tego typu zachowanie nie oznacza, że osoba uzależniona woli spędzić czas ze znajomym przy piwie niż pójść na spacer czy przeczytać książkę. Chodzi o stan apatii, w której nic nie sprawia radości i tylko sięgnięcie po alkohol jest w stanie wypełnić wewnętrzną pustkę, rozładować stres, zlikwidować negatywne odczucia.

Przemoc i agresja ze strony nietrzeźwych

Dość powszechnym zjawiskiem, które można zaobserwować u osób nadużywających alkoholu, jest także agresja i przemoc. Dzieje się tak dlatego, że etanol jest środkiem, który powoduje zaburzenia pracy mózgu, sprawiając, że nasze zachowania po wypiciu trunków stają się bardziej rozhamowane. To właśnie z tego powodu osoby uzależnione często stają się agresywne, wpadają w furię, wyładowują swój gniew na najbliższych osobach. Ofiarami przemocy stają się nie tylko partnerzy czy współmałżonkowie, ale także dzieci i młodzież.

Co zrobić z objawami alkoholizmu?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zaawansowanym stadium choroby alkoholowej, czy z początkami uzależnienia, zawsze należy jak najszybciej podjąć właściwe działania. Im szybciej alkoholik zrozumie, że jest chory, tym większe ma szanse na powrót do normalnego funkcjonowania. Osoba z chorobą alkoholową powinna przejść detoks i specjalistyczną terapię, najlepiej w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień. W takim miejscu wykwalifikowani specjaliści będą wiedzieli, jak pomóc alkoholikowi.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.