Uzależnienia wśród osób starszych

Alkoholizm, narkomania, palenie tytoniu, lekomania i hazard to uzależnienia coraz częściej przypisywane również osobom starszym. Niekiedy są kontynuacją tego, co zaczęło się w młodości, a w innych przypadkach jest to skutek różnych ważnych zdarzeń w życiu – przejścia na emeryturę, rozwodu, choroby itd. Seniorzy często też są nieświadomi tego, że każdy kolejny rok życia odbija się na ich organizmie lub nie przyjmują tego faktu do wiadomości, chcąc w pewnym sensie oszukać nieubłaganie upływający czas.

Alkohol antidotum na samotność i… emeryturę

Starzenie się to okres, w czasie którego zachodzi wiele zmian nie tylko fizycznych, ale również emocjonalnych, psychicznych i społecznych. Za osoby starsze zwykle uważane są te, które skończyły 50-55 lat. Akceptacja upływającego czasu, zmiana fizyczności, dopasowywanie się do świata, w którym pojawia się coraz więcej różnych nowinek technicznych, udogodnień i oczekiwań są dla nich wielkim wyzwaniem. Osoby samotne, po rozwodzie, owdowiałe często sięgają po alkohol. Podobne skłonności mają te, które chorują lub znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Alkohol ma pomóc zapomnieć o braku bliskiej osoby. Staje się również antidotum na niekorzystną sytuację materialną i społeczną. Spożywanie alkoholu wynikać może także z chęci złagodzenia dolegliwości zdrowotnych starości: bolących stawów, osłabienia wzroku, słuchu, osteoporozy i poprawy samopoczucia.

Przejście na emeryturę, często wyczekiwaną, nie zawsze jest tak łagodne, jak się tego spodziewają osoby starsze. W rzeczywistości jest to dla nich radykalna zmiana trybu życia. Jeśli wcześniej bardzo intensywnie pracowały, nagle nie potrafią sobie poradzić z nudą, wypełnieniem wolnego czasu, brakiem zainteresowań. Załamują się psychicznie i sięgają po alkohol, narkotyki.

Środki farmakologiczne – leki na wszelkie dolegliwości

Intensywny rozwój przemysłu farmaceutycznego sprzyja ogólnemu rozwojowi lekomanii – również w przypadku osób starszych. Nadmierne przyjmowanie dawek różnych leków w efekcie bardzo wyniszcza organizm osób starszych i skraca życie. Seniorzy uzależniają się głównie od leków przeciwbólowych, uspokajających, przeczyszczających, pobudzających i nasennych. W początkowym etapie są one skuteczne, jednak z czasem, aby osiągnąć ten sam efekt, zaczynają zażywać większe ich ilości. Jeśli leki nie są dawkowane pod kontrolą lekarza, często dochodzi do zatrucia organizmu lub różnych dolegliwości, zwłaszcza, że system nerwowy u osób starszych jest znacznie bardziej wrażliwy. Uszkodzeniu ulegają m.in. wątroba, żołądek, nerki. Osoby starsze są senne, odurzone, mają problem z koncentracją lub odwrotnie – są bardzo pobudzone.

Lekomania wynikać może z zaburzeń na tle nerwowym, problemów ze snem, stanów lękowych, chorób żylaków, bólów mięśni i innych przypadków. Obawa o własne zdrowie, niepewność jutra są silniejsze niż skutki uboczne, jakie może przynieść nadmierna dawka lekarstw. Kłopoty z pamięcią, myśleniem, uczeniem się, radzeniem sobie z emocjami są przykładem konsekwencji psychicznych i fizycznych po zażywaniu antydepresantów i innych środków farmakologicznych.

W szponach nikotyny

Mimo iż powszechnie wiadomo, że nikotyna jest związkiem chemicznie silnie trującym, to jednak dużo osób starszych zaliczyć można do wieloletnich nałogowców. Przewlekłe używanie tytoniu ma swoje korzenie często jeszcze w młodości. Konsekwencje palenia: zawał serca, uszkodzenie narządów wewnętrznych czy układu nerwowego, rak płuc i inne przypadki chorobowe nie odstraszają od nabytych i utrwalonych odruchów sięgania po papierosa. Niekiedy nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Palenie papierosów jest nałogiem, na który w pewnym sensie jest nałożone przyzwolenie społeczne, zwłaszcza u osób starszych, które swoje dorosłe życie spędzały w zadymionych biurach, lokalach czy domach.

Zniewoleni hazardem

Nałogiem, który dopada osoby starsze, często staje się również hazard. Może on być sposobem na ożywienie swojego życia na emeryturze, szukanie kontaktów towarzyskich, metodą na wyjście z domu. Niestety niekontrolowany potrafi zniewolić i przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Poker, bingo, zakłady bukmacherskie, totalizator, loterie to przykłady gier hazardowych, którym ulegają osoby starsze.

Uzależnienie przejawiać się może m.in. poprzez:

  • – nadmiar lub brak gotówki,
  • – stany depresyjne,
  • – problemy rodzinne,
  • – niskie poczucie własnej wartości,
  • – sprzedaż osobistego majątku.

Niektórzy seniorzy nie potrafią sobie poradzić również z… zakupoholizmem. Nagminne robienie zakupów, bo „była okazja”, robienie zapasów żywnościowych – to często skutek naleciałości z czasów, w których się wychowywali, gdy większość produktów była na wagę złota.

Ratunkiem przed nałogami mogą być więc różnego rodzaju koła zainteresowań i aktywizowanie osób starszych na różnych płaszczyznach życia społecznego, politycznego czy religijnego.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.