Uzależnienie od komputera to problem, którego nie wolno bagatelizować

Uzależnienie od komputera, oraz pośrednio od Internetu (siecioholizm), to stosunkowo nowe zjawisko we współczesnym świecie, które jednak wbrew pozorom dotyczy nie tylko najmłodszej części naszego społeczeństwa. Niestety, jak na razie w wielu przypadkach problem ten jest bagatelizowany, a to przede wszystkim z tego powodu, że nie daje on o sobie znać zbyt szybko.

Dlaczego uzależniamy się od komputera oraz Internetu?

uzależnienie od internetuWszelkie negatywne objawy mogą postępować przez długi czas i niestety, kiedy już problem zostanie dostrzeżony, to uzależnienie potrafi być na bardzo zaawansowanym poziomie i jego leczenie nie będzie proste. Nie da się ukryć tego, że na rozwój problemu uzależnienia od Internetu oraz komputera ma wpływ przede wszystkim bardzo łatwy dostęp do nowoczesnych technologii. Szczególnie młodzież zaczęła już jakiś czas temu zamieniać standardowe spotkania ze swoimi znajomymi na rozrywkę poprzez Internet, a więc bez fizycznego kontaktu. Internet daje nam ogromne poczucie anonimowości oraz złudzenie bezpieczeństwa.

 

 

To właśnie tam możemy bez żadnych konsekwencji wyładowywać swoje negatywne emocje, w sieci bardzo łatwo znaleźć znajomych, a do tego są jeszcze gry komputerowe, które szczególnie młode osoby potrafią bardzo poważnie wciągnąć. W przypadku dorosłych komputer oraz Internet często stają się dzisiaj najlepszym sposobem na ucieczkę przed szarą rzeczywistością. Niepowodzenia w życiu zawodowym, kłótnie rodzinne czy problemy finansowe sprawiają, że osoby takie zaczynają szukać pomocy w sieci, nieświadomie zagłębiając się w nią coraz bardziej i powolnie tracąc kontakt z rzeczywistością. Problem nie jest ani jednostkowy, ani też banalny, gdyż nieleczone uzależnienie prowadzi zarówno do problemów natury zdrowotnej, jak i psychologicznej oraz społecznej. Jakie są najczęstsze objawy poważnego uzależnienia od Internetu oraz komputera?

Problemy zdrowotne, do których może prowadzić siecioholizm

Wydawać by się mogło, że uzależnienie od komputera oraz Internetu może przede wszystkim prowadzić do problemów ze wzrokiem. To oczywiście prawda, że regularne wpatrywanie się w ekran długimi godzinami każdego dnia z biegiem czasu będzie prowadziło do utraty ostrości widzenia, ale także i do takich problemów, jak suchość oka czy zapalenie spojówek, związane ze znacznym zmniejszeniem częstotliwości mrugania. Problemy ze wzrokiem to jednak dopiero początek listy możliwych problemów. Do innych zaliczyć należy bowiem między innymi:

  • wady postawy i wynikające z nich problemy z kręgosłupem, które są szczególnie groźne w przypadku dzieci;
  • urazy chirurgiczne typowe dla osób spędzających dużo czasu przed komputerem, a więc problemy z nadgarstkami, bóle ramion oraz przedramion;
  • w skrajnych przypadkach uzależnienia może dochodzić do wycieńczenia organizmu przez nieodpowiednie, nieregularne i niezdrowe odżywianie się (znane są nawet przypadki śmierci przed komputerem z wycieńczenia);
  • poważne problemy z polityką hormonalną.

Siecioholizm może bardzo poważnie zaburzać ludzką psychikę

Zdrowotne problemy wywołane przez siecioholizm to jednak dopiero początek listy kłopotów, na jakie narażają się osoby nadużywające komputerów oraz Internetu. Poważnym problemem jest bowiem sfera psychologiczna. Osoby uzależnione z biegiem czasu ograniczają fizyczne kontakty ze znajomymi oraz z rodziną, przenosząc je do Internetu. Tak rodzi się między innymi nieśmiałość, poczucie niskiej wartości czy trudność w nawiązywaniu kontaktów. Do częstych problemów psychologicznych należy zaliczyć również:

  • pojawianie się stanów depresyjnych u uzależnionych;
  • w niektórych przypadkach może pojawiać się irytacja oraz wyraźne rozdrażnienie, które niestety ma wpływ na najbliższe otoczenie osoby uzależnionej;
  • spada naturalna zdolność do koncentracji oraz zapamiętywania;
  • aspołeczność objawiająca się między innymi w przenoszeniu języka typowego dla Internetu do życia realnego;
  • unikanie codziennych obowiązków, najczęściej postępujące poprzez stopniowe odkładanie ich na później.

Wszystko to powoduje, że dorosłe osoby uzależnione od Internetu nierzadko zaczynają zaniedbywać swoją rodzinę, tracą pracę, wpadają w kłopoty finansowe i w efekcie w spiralę zadłużenia. W przypadku dzieci efektem są zazwyczaj pogarszające się wyniki w nauce, a w skrajnych przypadkach kompletne unikanie zajęć w szkole oraz utracenie kontaktu z rówieśnikami.

Jak można radzić sobie z siecioholizmem?

Leczenie zaawansowanego stadium siecioholizmu będzie niestety wymagało kontaktu ze specjalistami, psychologami, którzy podejmą odpowiednią terapię i przede wszystkim pomogą w szukaniu motywacji do wyjścia z problemu. Podstawą zawsze jest jednak kontrolowanie czasu spędzanego w Internecie, próba znalezienia sobie ciekawego hobby, a i bardzo pomocne jest zaangażowanie rodziny oraz znajomych, którzy będą zachęcali uzależnioną osobę do wychodzenia z domu. Warto również kontrolować swoje dzieci, nawet jeśli nie są jeszcze uzależnione od komputera. Wydzielanie czasu spędzanego w ciągu dnia z Internetem to najlepsza ochrona przed uzależnieniem.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.