Uzależnienie u osób starszych.

Problem choroby alkoholowej nie dotyka jedynie osób młodych. Szacuje się, że nawet 20% osób, które ukończyły 65. rok życia może znacznie nadużywać alkoholu, jednak robi to inaczej, niż przedstawiciele młodszych pokoleń. Picie mniejszych ilości alkoholu odbywa się w ukryciu, co utrudnia wykrycie problemu przez krewnych, którzy rzadko znajdują czas na obserwację zachowań najbliższych w podeszłym wieku.

Przygnębiająca rzeczywistość

Dla osób starszych zjawisko późnej dojrzałości jest okresem przemian, na które często nie są przygotowani. Odnosi się to nie tylko do aspektów fizycznych, ale też do zmian psychicznych, emocjonalnych oraz społecznych. Ta perspektywa powoduje, że osoby te źle znoszą upływ czasu i wiążące się z tym niekorzystne efekty. Najbardziej narażone na stany depresyjne i w konsekwencji popadnięcie w alkoholizm są osoby samotne, chore, owdowiałe i te, które znalazły się w równie ciężkiej sytuacji życiowej. Niestety często mamy do czynienia z przypisywaniem przez najbliższe otoczenie efektów uzależnienia do procesu starzenia się. Dojrzałe dzieci mogą żyć w kompletnej nieświadomości o istnieniu choroby, na którą mogą cierpieć ich rodzice.

Wpływ alkoholu na organizm osoby starszej

Choroby związane z nadużywaniem alkoholu są częstą przyczyną przedwczesnych zgonów u seniorów. Dzieje się tak, ponieważ konsekwencje długotrwałego działania alkoholu na organizm ludzi starszych są mylone z medycznymi i psychiatrycznymi dolegliwościami związanymi z przemijaniem, takimi jak niedożywienie, bezsenność, niewydolność krążeniowa itp. Osoby starsze gorzej znoszą intoksykację alkoholową ze względu na mniejszą proporcję wody do tłuszczu oraz większą proporcję masy tłuszczowej do masy mięśni w ich organizmie, co wpływa również niekorzystnie na stężenie alkoholu we krwi. Do typowych objawów nadużywania alkoholu zaliczyć można wszelkiego rodzaju zaburzenia poznawcze, które powodują długotrwałe otępienie, oraz obniżenie skuteczności działania enzymów wątrobowych. Pogarszający się wzrok, słuch, gorsza pamięć oraz złe samopoczucie sprawiają, że osoby starsze, szukając sposobu na złagodzenie tych dolegliwości, sięgają po alkohol, przez co uzależnienie może się pogłębiać.

Jak rozpoznać, że osoba starsza choruje na alkoholizm?

Podobno uzależnienie zaczyna się wtedy, gdy zaczyna przynosić widoczne szkody. Powtarzające się zaniedbania w opiece nad wnukami, pozostawianie włączonych palników i podkradanie pieniędzy z portfela krewnych to zapewne tylko kilka z wielu oznak, które powinny zacząć niepokoić osoby z najbliższego otoczenia osoby starszej. Wyróżnić można trzy czynności, które mogą nam pomóc zdiagnozować problem odpowiednio szybko.

  • 1. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na ilość alkoholu, jaką spożywa osoba starsza. Wyraźna tendencja wzrostowa powinna od razu zwrócić naszą uwagę.
  • 2. Powinno się sprawdzać reakcję w oczekiwaniu na alkohol np. podczas imprezy rodzinnej. Nadmierne pobudzenie oraz zniecierpliwienie może być podejrzane.
  • 3. Jeśli osoby starsze nie pamiętają swoich słów lub zachowań po alkoholu, należy zainteresować się tematem i przede wszystkim porozmawiać z krewnym lub znajomym.

Niezależnie od wieku osoby uzależnionej, alkoholizm ma ogromny wpływ na jego organizm oraz najbliższe otoczenie. W przypadku osób starszych, często nie zauważamy lub ignorujemy realny problem, który może dotyczyć np. naszych dojrzałych rodziców. Dzieje się tak przeważnie z powodu chronicznego braku czasu oraz inicjatywy z naszej strony. Dlatego pamiętajmy, że to od naszego zaangażowania w budowanie relacji z bliskimi może zależeć dobro naszych krewnych. Zwykła rozmowa może zapobiec wielkiemu nieszczęściu.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.