W czasie wakacji uważaj na alkohol

Wakacyjny luz kojarzy nam się często z beztroskim leżakowaniem na plaży, szumem morskich fal i… smakiem chłodnego piwka. Chcąc ugasić złocistym trunkiem pragnienie, zapominamy się w jego ilości i zapominamy też o tym, jaki wpływ może mieć w połączeniu ze słońcem oraz wysoką temperaturą. Większość z nas zdaje sobie z tego sprawę, jednak w praktyce bywa różnie. Jak więc kwestię letniego wypoczynku rozsądnie łączyć z alkoholem?

Uwaga na odwodnienie

W upalne dni pocimy się znacznie bardziej niż zwykle. Wydzielanie potu powoduje, że szybciej odwadniamy się i tracimy cenne elektrolity, krew się zagęszcza, a cała gospodarka wodno-elektrolitowa zostaje zaburzona. Podobnie działa też alkohol, który również wpływa na odwadnianie się. Przykładowo, 250 ml wina spowoduje, że w ciągu 2-3 godzin stracisz około 500 ml wody. Jednocześnie obniża ono poziom cukru, co może doprowadzić nawet do hipoglikemii. Pod wpływem słońca i alkoholu rozszerzeniu ulegają również naczynia krwionośne. Skutkiem mogą być groźne wahania ciśnienia tętniczego i zaburzenia rytmu serca. Te ostanie wywoływane są także przez napoje alkoholowe (drinki) robione na bazie napojów energetyzujących oraz słodzonych.

Odpowiednie menu

Podczas picia alkoholu trzeba też pamiętać o właściwej diecie, mimo iż odczuwa się wówczas mniejszy apetyt. Musimy jednak dostarczyć organizmowi energii koniecznej do zmetabolizowania toksyny. Dlatego warto, aby w menu znalazły się m.in.:

 • jajecznica – w żółtku jaja zawarty jest tłuszcz, który wpływa na tempo wchłaniania i metabolizowania alkoholu;
 • owoce, z cytrusami na czele – te są szczególnie bogate w witaminę C, którą traci się pod wpływem alkoholu, ponadto jest ona antyoksydantem, który ułatwia proces odtruwania organizmu. Arbuz ma z kolei w sobie dużo wody, a banany – potasu;
 • •ekkie zupy – one również pomogą uzupełnić utracone płyny, nawodnią organizm;
 • produkty, które mają dużo magnezu – takie jak np. kasza gryczana, kakao, dzięki którym można uzupełnić niedobór tego pierwiastka mineralnego;
 • woda mineralna niegazowana – o wysokim stopniu mineralizacji, najlepiej z plastrem cytryny;
 • kompot bez cukru – alternatywą dla wody mineralnej może być delikatnie słodki wywar owocowy;
 • soki: pomidorowy, pomarańczowy, z dzikiej róży – są bogatym źródłem witaminy C, fruktozy i potasu.

Zasady, o których warto pamiętać

Na koniec kilka najważniejszych zasad, o których zawsze należy pamiętać:
1. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu – reguła, która powtarzana jest w kampaniach społecznych, zarówno przed sezonem wakacyjnym, jak i w jego czasie. Wypity alkohol sprawia, że mamy osłabioną koncentrację, koordynację ruchową i nie jesteśmy w stanie realnie ocenić naszych możliwości pływackich. Dodatkowo pod wpływem alkoholu zaburzona jest termoregulacja naszego organizmu. Znaczna ilość napojów wysokoprocentowych prowadzi do wypłukiwania potasu z organizmu. W konsekwencji może dochodzić do niebezpiecznych skurczy mięśni.
2. Uważaj na udar słoneczny – wysoka temperatura w połączeniu z alkoholem może przyczynić się do udaru słonecznego. Jest to mieszanka niebezpieczna zwłaszcza dla osób, które mają problemy kardiologiczne oraz chorują na cukrzycę.
3. Nie łącz alkoholu z lekami – picie alkoholu przy zażywaniu leków może również przynieść wiele skutków ubocznych. Szczególnie groźne jest łączenie wysokoprocentowych trunków z niektórymi antybiotykami z grupy cefalosporyn, pochodnych nitromidazolu oraz pewnych leków: przeciwnowotworowych, przeciwbólowym (opioidów) i środków przeciw grzybicy. Warto pamiętać o tym, że alkohol w duecie z nitrogliceryną może doprowadzić do zapaści, a z paracetamolem – do uszkodzenia wątroby. Napoje wyskokowe powodują większe stężenie leków w organizmie.
4. Zwróć uwagę na zatrucie alkoholowe – to zjawisko nierzadko występujące również podczas wakacyjnych podróży. Eksperymentowanie z różnymi trunkami, często egzotycznymi, pochodzącymi z nie do końca sprawdzonych źródeł, może być różnie tolerowane przez nasz organizm. W efekcie dochodzi do rozmaitych problemów żołądkowych, na które wpływa zarówno ilość wypitego alkoholu, zjedzonych posiłków, jak i indywidualna dla każdego organizmu tolerancja alkoholowa. Kiedy więc pojawią się takie objawy jak:

 • nudności i wymioty,
 • ból brzucha i głowy, zawroty głowy,
 • oczopląs lub podwójne widzenie,
 • pobudzenie,
 • senność, śpiączka,
 • drgawki
 • zaburzenia oddychania,

to najlepiej udać się do szpitala, gdzie specjaliści w odpowiedni sposób zaopiekują się osobą z zatruciem alkoholowym.
5. Nie siadaj po alkoholu za kółkiem – to temat tak często nagłaśniany, a jednak nadal wielu kierowców wypija przysłowiowe „małe piwko”, a następnie powoduje wypadki.
Jeśli masz ochotę wypić alkohol podczas urlopu, zrób to najlepiej pod wieczór, gdy nie jest już tak upalnie. Lepiej też postawić na niskoprocentowe trunki, ale nawet przy nich warto jednak zachować umiar.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.