Wpływ używek na zdrowie po latach.

Młody człowiek jest bardzo ciekaw świata. Jego dobrych i złych stron. Chęć spróbowania na własnej skórze wielu rzeczy, przeżycia niekiedy ekstremalnych emocji jest wyższa niż strach i świadomość konsekwencji. Dotyczy to również używek. Jakie więc skutki palenia papierosów, trawki, picia alkoholu czy brania narkotyków w młodym wieku odczuwalne są w życiu dorosłym ?

A ja palę faję…

Palenie papierosów to najmodniejszy nałóg wśród nastolatków. Mało który z nich nie puścił chociaż jednego „dymka”, tylko po to, żeby spróbować albo nie odstawać od grupy rówieśników. Jeśli jednak nie skończy się tylko na tej próbie, a jeden „dymek” zmieni się już na tym etapie w stałe palenie, to istnieje mała szansa na to, że będzie w stanie rzucić ten nałóg. Jakie konsekwencje rodzi przygoda z paleniem w tak młodym wieku?

Najpoważniejszą jest powolne uaktywnianie komórek nowotworowych, a w konsekwencji – oczywiście rak płuc. Osoby palące częściej narażone są też na choroby układu oddechowego, a w przypadku astmatyków – papierosy zaostrzają astmę. Szybciej starzejąca się skóra, żółte naloty na opuszkach palców i zębach – z tym też się trzeba liczyć. Podobnie jak z tym, że trzykrotnie zwiększamy ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Z badań wynika, że jeden papieros skraca nasze życie o 9 minut. Polska jest światowym liderem w statystykach zgonów mężczyzn między 35-69 rokiem życia spowodowanych paleniem papierosów (to przyczyna śmierci co 2 mężczyzny). A z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych u palaczy częściej dochodzi do konieczności amputowania nogi.

… piję wino…

Piwo, wino czy inne alkohole szybciej uzależnią nastolatka niż osobę dorosłą. A zaczyna się zazwyczaj na imprezach lub podczas wakacji, na osiedlowej ławeczce. W tym wieku jest to konsekwencja mentalności i przyzwyczajenia. Jeśli bowiem na młodzieżowych prywatkach piło się alkohol, to trudno wyobrazić sobie bez niego imprezy w dorosłym życiu. Okazjonalne spożywanie alkoholu może jednak niepostrzeżenie zmienić się w nałóg. Skutkiem alkoholizmu są m.in. poważne schorzenia trzustki i wątroby – prowadzące do jej niewydolności i konieczności przeszczepu. Długotrwałe picie alkoholu powoduje również uszkodzenie mózgu w postaci encefalopatii Wernickiego (m.in. zaburzenia postrzegania czasu i przestrzeni, słaba koordynacja, podwójne widzenie, drętwienie stóp) i psychozy Korsakowa (utrata pamięci krótkoterminowej, niezdolność do uczenia się nowych umiejętności). Nie jest też obojętne dla układu nerwowego. Osoby pijące spore ilości alkoholu zaczynają tracić kontrolę nad swoimi odruchami. Alkohol powoduje również zaczerwienienia skóry (zwłaszcza na policzkach i na nosie), nie wspominając już o tym, że jest bardzo kaloryczny, co z kolei wpływa na wagę czy pojawienie się tzw. brzucha piwnego.

Alkohol stale spożywany powoduje destrukcję zdrowia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, wywołując np. depresję.

…biorę narkotyki

Używką, z którą coraz częściej ma do czynienia młodzież są narkotyki – zarówno miękkie (m.in. marihuana, haszysz, LSD, grzyby halucynogenne, ecstasy) oraz twarde (np. amfetamina, kokaina). Szybsze uzależnienie i większe skutki uboczne niosą za sobą zwłaszcza te drugie. Narkotyki uszkadzają z czasem praktycznie wszystkie narządy: serce, nerki, wątrobę, płuca i mózg. Mogą więc spowodować udar mózgu, zawał serca, napady padaczkowe. Skutkują również chorobami psychicznymi: depresją, paranoją, psychozą oraz zaburzeniami osobowości, nastroju. Narkotyki to również zagrożenie zakażenia się AIDS oraz wirusowym zapaleniem wątroby.

Trzeba mieć na uwadze to, że każda z tych używek, jeśli będzie nadużywana, spowoduje niekorzystne zmiany psychiczne i fizyczne w naszym organizmie. Warto zatem uświadamiać o tym już nastolatki.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.