Zdrowe kolorowanki – nowa moda wśród… dorosłych

Szukasz pomysłu na to, aby się wyciszyć, uspokoić, zredukować stres i napięcie. Zacznij … kolorować. To zajęcia niekoniecznie tylko dla najmłodszych. Cieszy się bowiem coraz większą popularnością także wśród dorosłych. W czym tkwi fenomen tego kreatywnego zajęcia? Jak to się stało, że kolorowanki kupują menedżerowie, studenci, kobiety sukcesu i inne osoby, które chcą się skutecznie zrelaksować? Moda na kolorowanki przywędrowała do nas tradycyjnie z Zachodu. Tam już bowiem m.in. Anglicy, Holendrzy są pasjonatami tego zajęcia już od kilku lat.

Ty kolorujesz, a twój mózg odpoczywa

Wypełnianie obrazków kolorami sprawia, że nasz mózg odpoczywa, a my czujemy się szczęśliwsi, spokojniejsi. Skupiając swoją uwagę na obrazku, któremu nadajemy nowy, kolorowy wymiar, odstresowujemy się, zapominamy o codziennych kłopotach.

Różne zajęcia artystyczne często stosowane są jako rodzaj terapii przy leczeniu schorzeń psychicznych, zespołu pourazowego, chorobach nowotworowych. Może to być słuchanie muzyki, nauka gry na jakimś instrumencie, malowanie, rzeźbienie. Również kolorowanie nadaje się do tych celów. Jest ono o tyle łatwiejsze, że nie wymaga zdolności artystycznych.

Kolorowanie może być też skutecznym sposobem na … sen. Oglądanie telewizji lub korzystanie z multimediów przed snem może negatywnie wpływać na jakość naszego snu, kłopoty z zasypianiem, budzenie się w środku nocy etc. Dlatego warto poszukać zajęcia, które sprawi, że się odpowiednio wyciszymy i zrelaksujemy. A takim właśnie może być kolorowanie rysunków.

Więc chodź, pomaluj mój świat…

Na rynku jest bardzo wiele propozycji kolorowanek dla dorosłych. Można wybierać pomiędzy tematyką, formatem (kieszonkowy, blok rysunkowy, zeszytowy etc.) czy formą. Część z nich polega tylko na wypełnieniu kolorami gotowych wzorów (kwiaty, ornamenty, mandale, szlaczki i inne), w innych trzeba się trochę bardziej wysilić i np. uzupełnić brakujące elementy. Warto zaznajomić się z takimi terminami jak np. „zentangle”, które odnoszą się do znanych obiektów np. zwierząt, budynków wypełnionych geometrycznymi wzorami oraz „zendala”, czyli małej mandali również z geometrycznymi wzorami.

Książeczki z rysunkami dostępne są w kompletach z kredkami lub bez. Zawsze można skorzystać z materiałów plastycznych własnych dzieci czy młodszego rodzeństwa.

Kolorowanie pozwala pogodzić przyjemne z pożytecznym. Polepsza humor, uspokaja, sprawia, że jesteśmy bardziej odprężenie i produktywni.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.