Znajdź w sobie chęć do życia

Dlaczego tak łatwo popadamy w nałogi (seksoholizm, narkomanię, alkoholizm, hazard i inne) czy depresję? W czym tkwi słabość człowieka? Według tego, co twierdzi np. Narodowa Służba Zdrowia (NHS) w Wielkiej Brytanii – uzależnić możemy się praktycznie od wszystkiego. Pierwszy kontakt z używkami nie zawsze jest czymś przyjemnym, może za to przynieść uznanie w oczach innych. Innym powodem – obok ciekawości i zyskania poważania – może być ochota na wyluzowanie się, dobrą zabawę lub chęć zapomnienia o problemach w życiu prywatnym czy zawodowym. Mózg „przyzwyczaja się” się z czasem do używek, zwiększa na nie tolerancję. Nałogi obniżają napięcie psychiczne, przynoszą stan chwilowego zadowolenia. Później jednak „dołują” osobę uzależnioną.

Wszystko traci sens …

Jednym ze skutków ubocznych uzależnień behawioralnych (np. seksoholizm, uzależnienie od hazardu) czy od substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, narkotyki czy leki, jest utrata zainteresowania nie tylko najbliższymi członkami rodziny, obowiązkami domowymi, ale i rzeczami, które wcześniej sprawiały przyjemność. To, co wcześniej było ważne, ciekawe, wpisywało się naturalnie w codzienność, zastąpił nałóg. Doprowadza on z czasem do tego, że osoba uzależniona przestaje odczuwać szczęście, radość i ochotę do życia. Pojawiają się myśli samobójcze, nierzadko również stany depresyjne, bezsenność, apatia, brak apetytu.

Izolacja

Zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności powoduje, że nałogowiec zamyka się w środowisku osób, które są uzależnione tak samo, jak on. Przechodzi zaburzenia nastrojów, czuje się osamotniony, nierozumiany przez innych. Walczy z bezsilnością, piętrzącymi się przeszkodami życiowymi, nie widzi sensu swojego istnienia. Traci poczucie własnej wartości i nie rzadko również godności. Jednocześnie też nie dopuszcza do siebie osób, które chcą mu pomóc, twierdząc, że sam sobie da radę z problemem, ignorując go lub negatywnie interpretując ten gest.

Krok naprzód

Tymczasem właśnie przyjęcie pomocy ze strony innych osób, obok zaakceptowania siebie, polubienia swoich wad i zalet, może okazać się krokiem do tego, aby odzyskać chęć do życia. Terapia osób uzależnionych polega m.in. na uświadamianiu sobie nie tylko wszystkich skutków jakie niesie ze sobą nałóg, ale również odzyskiwaniu własnej wartości. W momencie, kiedy człowiek zmagający się z uzależnieniem ponownie odkryje swój potencjał, jest on w stanie rozpocząć nowy rozdział w życiu. Bez używek czy wrażeń dostarczanych przez uzależniające zachowania. Zmiana nawyków pozwoli na powrót do dawnych zainteresowań lub znalezienie nowych wyzwań, innego hobby. Oprócz własnej godności motywacją może być np. dobro dzieci, obawa przed utratą drugiej osoby. Rozpatrzenie minusów poprzedniej sytuacji oraz plusów, jakie pociągają za sobą zmiany, może pomóc w zamknięciu poprzedniego rozdziału życia i otwarciu nowego. Główna motywacja do szczęśliwego życia tkwi bowiem przede wszystkim w samym człowieku i jego pozytywnym myśleniu.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.