Zwalczanie nałogu trzyminutowym graniem w Tetris!

W głowie rodzi ci się kolejna zachcianka? Najchętniej zapaliłbyś następnego papierosa, zjadł kolejną porcję czegoś słodkiego, wypił jeszcze jedną lampkę wina albo sięgnął po przygotowaną działkę … Jak uciec od tych natrętnych pokus choć na chwilę? Możesz spróbować zagrać w … Tetris!

Puzzel do puzzla…

Tetris to gra komputerowa, którą w 1984 r. wymyślił rosyjski programista Aleksiej Pażytnow. Jej reguły są bardzo proste, rozgrywka polega bowiem na układaniu komputerowych puzzli. To prosta czynność umysłowa, która niesie za sobą jednak wiele pozytywnych efektów. W jaki sposób może ona wpłynąć na siłę naszych codziennych przyzwyczajeń? Może odpowiedzią będzie badanie naukowe, które przeprowadzono na grupie ochotników borykających się z nałogami. Naukowcy z Uniwersytetu Plymouth w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu Queensland w Australii zalecili 31 osobom w wieku 18-27 lat trzyminutową grę w Tetris, kiedy tylko pojawi się u nich ochota na używkę czy jedzenie. Wyniki badania przeprowadzonego przez psychologów w warunkach naturalnych były bardzo zaskakujące. Sama gra pobudziła w mózgu te obszary, które odpowiadają za nasze potrzeby. Dzięki grze w Tetris uczestnikom eksperymentu spadła ochota na sięgnięcie po narkotyk lub coś do jedzenia z 70 do 56 procent. Okazuje się bowiem, że gdy gramy w coś ciekawego, skupiamy naszą uwagę bardziej na tej czynności. Nie jesteśmy wówczas w stanie myśleć o czymś innym, czyli w tym konkretnym przypadku – o naszych nałogach. Taki efekt dała właśnie ta gra logiczno-wizualna.

Na traumatyczne wspomnienia i wadę wzroku

Inne badania przeprowadzone z wykorzystaniem gry w Tetris potwierdziły, że oddziałuje ona pozytywnie na osoby, które walczą ze stresem pourazowym. Zaangażowanie umysłowe pozwoliło osobom poddanym eksperymentowi uwolnić się od traumatycznych wspomnień, w tym także tych, które zaliczane były już do utrwalonych.

Rosyjska gra skutecznie też pomogła zniwelować wadę nazywaną „zespołem leniwego oka”. Układanie klocków na ekranie wiąże się ze współpracą oczu – podczas badania jedno obserwowało więc klocki leżące na dole, a drugie te, które spadały. Jego uczestnicy mieli założone specjalne okulary, które rozdzielały im wizje.

Zwiększamy liczbę szarych komórek

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Okazuje, się, że ta gra ma jeszcze jeden pozytyw – zwiększa liczbę szarych komórek i poprawia nasze myślenie! To z kolei odkrycie naukowców z Mind Research Network w Albuquerque w USA, na podstawie badań przeprowadzonych na nastoletnich dziewczynkach. Przez trzy miesiące, pół godziny dziennie, grały w Tetris. Zmiany, które zaszły w ich mózgu, to pogrubiona kora mózgowa, czyli zwiększenie liczby szarych komórek. Ponadto skany tego ludzkiego narządu wykazały ruchy w częściach, które odpowiadają za ruch, krytyczne myślenie, rozumowanie, przetwarzanie danych oraz za język. Podobne wyniki dały badania, które naukowcy powtórzyli na grupie osób dorosłych pomiędzy 35-45 rokiem życia.

Jak więc z tego wniosek? Gdy tylko pojawi się jakaś ochota na używkę lub coś do zjedzenia, lepiej włączymy komputer i udajmy się na kilkuminutową partyjkę w Tetris! To też dobra metoda na to, aby się odstresować i zapomnieć choć na chwilę o wszelkich przykrościach, które nas spotkały.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.