Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You Tube Google Plus

Artykuły filtrowane wg daty: grudzień 2017

Choć uzależnienia często osłabiają więzi rodzinne, to rola jej członków w prowadzeniu terapii jest ogromna. Przede wszystkim chory ma poczucie wsparcia z ich strony, natomiast partnerzy i dzieci łatwiej mogą zrozumieć istotę problemu, z którym, często przez wiele lat, się mierzyli. Często też oprócz samego leczenia osoby chorej, konieczne jest prowadzenie terapii dla poszczególnych członków rodziny.

Dział: BLOG
środa, 20 grudzień 2017 08:35

Dlaczego dzieci sięgają po używki?

We współczesnym świecie dzieci i młodzież coraz częściej ulegają różnego rodzaju uzależnieniom. Najmłodsi członkowie rodzin coraz częściej sięgają nie tylko po alkohol czy papierosy, ale także po inne środki odurzające, jak narkotyki czy dopalacze. Dlaczego młodzież coraz częściej popada w różne uzależnienia? Czemu uciekają ze swoimi problemami w używki? A przede wszystkim – jakie to ma konsekwencje dla ich organizmu i psychiki?

Dział: BLOG

W związkach, w których alkohol staje się problemem, cierpi nie tylko osoba uzależniona, ale także partner i pozostali członkowie rodziny. Wraz z pogłębianiem się problemu z uzależnieniem, mąż czy żona osoby nadużywającej alkoholu bądź stosującej inne środki odurzające, zaczyna stopniowo przejmować jej rolę, skrupulatnie ją kontrolować, a także zapominać o sobie i swoich potrzebach. Są to jedne z najbardziej charakterystycznych dla współuzależnienia objawów osób żyjących w związku z alkoholikiem. Oczywiście termin ten odnosi się także do osób, które są związane z ludźmi sięgającymi również po inne używki.

Dział: BLOG

W rodzinach dysfunkcyjnych, w których jedno lub oboje rodziców cierpi z powodu alkoholizmu, konsekwencje ponoszą wszyscy domownicy. U niepijącego partnera może wystąpić zespół współuzależnienia, natomiast dzieci takich osób mogą zmagać się z syndromem, który jest powszechnie nazywany DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików. Do czego właściwie odnosi się ten zwrot? Określa się nim specyficzny sposób funkcjonowania psycho-społecznego osób, które wywodzą się z rodzin, w których panowała choroba alkoholowa. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy wychowywali się w takim środowisku. Alkoholizm jednego lub obojga rodziców zaburza prawidłową socjalizację ich pociech, co ma ogromny wpływ na ich życie dorosłe. Dzieci alkoholików uczą się pewnych postaw, które są im niejako narzucane przez sytuację w domu, jak i przez matkę czy ojca.

Dział: BLOG

Jedzenie jest dla nas paliwem, z którego czerpiemy niezbędne witaminy i inne mikro- oraz makroelementy. Wraz z nimi dostarczana jest nam niezbędna na co dzień energia, dzięki której możemy normalnie funkcjonować. Choć spożywanie posiłków zazwyczaj kojarzy się nam też z przyjemnością, to niestety – często dochodzi do różnych zaburzeń, przez co normalne funkcjonowanie jest niemal niemożliwe. Współcześnie można wyróżnić kilka rodzajów zaburzeń. Wśród nich są takie schorzenia, jak anoreksja, bulimia czy jedzenie kompulsywne – to one należą do najczęściej występujących problemów ze zdrowym odżywianiem.

Dział: BLOG