Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You Tube Google Plus

Artykuły filtrowane wg daty: styczeń 2018

Osoba nadużywająca alkoholu, z reguły nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem. Żyje w ciągłym przekonaniu, że ma kontrolę nad ilością i sposobem spożywania różnych trunków. Jeśli jednak wykonałaby przykładowy test lub kwestionariusz, który na co dzień wykorzystywany jest przez specjalistów w diagnozowaniu uzależnienia od alkoholu, mogłaby się przekonać, że sytuacja już dawno wymknęła się jej spod kontroli i lepiej pomyśleć, jak można sobie pomóc.

Dział: BLOG
poniedziałek, 22 styczeń 2018 10:08

Alkoholik kontra alkoholizm

Z problemem alkoholowym trudno jest sobie poradzić samemu. Decyzja o leczeniu się z choroby alkoholowej to pierwszy krok do tego, aby zaakceptować ten właśnie fakt i szukać profesjonalnej pomocy. Jest ona dobrowolna, poza wyjątkowymi sytuacjami. W zależności od stopnia problemu leczenie może odbywać się w charakterze ambulatoryjnym (stacjonarnym) lub na oddziale zamkniętym, opierać się tylko na psychoterapii lub wymagać również zastosowania środków farmakologicznych. Sam proces wychodzenia z nałogu jest niezwykle żmudny i długotrwały. Ważna jest konsekwencja oraz poddanie się pewnym, surowym regułom. Sam pacjent musi być leczony kompleksowo – alkoholizm to bowiem przypadek, który odbija się na sferze psychicznej i fizycznej człowieka.

Dział: BLOG
czwartek, 18 styczeń 2018 09:59

12 kroków na drodze do trzeźwości

W terapii przeciwalkoholowej bardzo ważne są fundamenty. Dla alkoholika podejmującego to wyzwanie wskazówką życiową często staje się zbiór zaleceń, który nazywany jest „12 krokami”. To rodzaj programu życiowego, który można podjąć, gdy przestaje już wystarczać sam fakt niepicia alkoholu. Swego rodzaju recepta na to, jak można na co dzień dążyć do szczęśliwego i wydajnego życia. Nie zawsze udaje się go od razu i z sukcesem zrealizować. Porażki też trzeba wliczyć, decydując się na realizację tych zasad w praktyce.

Dział: BLOG
środa, 10 styczeń 2018 09:49

Efekt sufitowy – problem abstynentów

Alkoholikowi na początku wydaje się, że najtrudniej jest podjąć decyzję o leczeniu się z choroby alkoholowej. Potem, że trzeba dać się zamknąć w ośrodku odwykowym, walczyć z fizycznymi i psychicznymi objawami odstawienia alkoholu (zespół abstynencyjny), poddać się pewnemu rygorowi leczenia, aby móc sobie poradzić z alkoholizmem. I kiedy wreszcie udaje mu się zakończyć terapię i rozpocząć na nowo życie na własną rękę, to okazuje się, że najtrudniejsza droga jeszcze przed nim…Trzeźwienie to proces, który nie polega tylko na tym, że odstawi się alkohol. To ciągła walka ze swoimi słabościami i pokusami na różnych życiowych etapach, pracy nad sobą i dążenie do harmonii oraz szczęścia.

Dział: BLOG
środa, 03 styczeń 2018 09:17

Gdy alkoholik potrzebuje pomocy…

Choroba alkoholowa wbrew pozorom to problem nie tylko alkoholika, ale także osób, które z nim na co dzień żyją, nierzadko w poczuciu niemocy, bo nie wiedzą, jak mu pomóc. Nałogowe picie alkoholu komplikuje relacje rodzinne i przekłada się często na trudności finansowe. Alkoholik raczej ma mgliste pojęcie, że swoim uzależnieniem, nieprzewidywalnością stwarza innym członkom rodziny problem i nie jest dla nich żadnym wsparciem, a do tego jeszcze ich rani.

Dział: BLOG
Warning: Parameter 2 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /usr/home/netmonster/domains/agnusterapia.pl/public_html/templates/agnus/html/modules.php on line 39 Warning: Parameter 3 to modChrome_artvmenu() expected to be a reference, value given in /usr/home/netmonster/domains/agnusterapia.pl/public_html/templates/agnus/html/modules.php on line 39