ZADZWOŃ TERAZ: 533 221 555

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You TubeGoogle Plus

Leczenie uzależnień

Detoks alkoholowy – szansa na wyleczenie!

Butekla S.O.S.Uzależnienie od alkoholu bardzo często związane jest z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, a także z pogorszeniem ogólnego stanu psychicznego. Pierwszym krokiem do powstrzymania nałogu może być odtrucie alkoholowe, które pozwala złagodzić niebezpieczne dla zdrowia i życia dolegliwości, a także przywrócić równowagę psychiczną.

W naszym ośrodku leczenia uzależnień przeprowadzamy usługę detox-u. W jej czasie podawane są pacjentowi płyny oraz leki mające na celu zlikwidowanie przykrych objawów odstawienia substancji psychoaktywnej (alkohol, narkotyki leki). Odtrucie alkoholowe jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia terapii właściwej. Dlatego też przeprowadza się je na początku pobytu w ośrodku.

ODTRUCIE ALKOHOLOWE jest całkowicie bezpieczne i zapewnia łagodne przejście w stan trzeźwości. A to jest ważne w przypadku pacjentów spożywających przez dłuższy czas używki. ODTRUCIE jest wiec dobrym początkiem umożliwiającym leczenie uzależnienia. Usunięcie wszelkich toksyn z organizmu pozwala na regeneracje i poprawę samopoczucia. Często pacjenci osiągają po przejściu odtrucia alkoholowego stan oczyszczenia organizmu po raz pierwszy od wielu lat. Taka sytuacja także ma wymiar terapeutyczny. Jest to zrzucenie pierwszego balastu związanego z uzależnieniem i otworzenie drzwi do odzyskania kontroli nad swoim życiem. Staramy się przy tym, aby detoksykacja była jak najmniej uciążliwa.

 

Odtrucie alkoholowe – na czym dokładnie polega?

Detoks alkoholowy, nazywany także odtruciem alkoholowym, to jeden z pierwszych etapów pomagających pacjentowi rozpocząć leczenie uzależnienia od alkoholu. W trakcie leczenia detoksykacyjnego prowadzone jest:

  • - usunięcie pozostałości substancji aktywnej i jej metabolitów;
  • - uzupełnienie wszelkich niedoborów w składnikach odżywczych;
  • - przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej.

W czasie przeprowadzanego odtrucia alkoholowego istotne znaczenie ma także podawanie pacjentowi leków mających na celu łagodzenie tak zwanych objawów odstawienia. Detoksykacja przebiega zatem nieco inaczej u poszczególnych osób.

Detoks alkoholowy przeprowadzany w naszym ośrodku w mieście Poznań polega na odzwyczajaniu organizmu od toksycznej trucizny, jaką jest alkohol, skutecznie wydłużając
w ten sposób okres abstynencji. W niektórych przypadkach, w trakcie odtrucia alkoholowego konieczne jest także podanie pacjentom preparatów o działaniu uspokajającym. Wszystkie zabiegi są przeprowadzane pod ścisłym nadzorem lekarskim.

Usługi odtruć i detoksów alkoholowych przeprowadzamy na terenie całego województwa wielkopolskiego, działając przede wszystkim na terenie miasta Poznań.

detoks alkoholowy

Przebieg detoksu

Osoby, które rozpoczęły okres abstynencji po wielodniowym ciągu alkoholowym, cierpią na wiele nieprzyjemnych objawów i poszukują natychmiastowych rozwiązań. Jednak prawidłowo przeprowadzony detoks wymaga czasu, błyskawiczne odtrucie organizmu może się bowiem skończyć fatalnie dla zdrowia pacjenta. Według kryteriów NFZ detoks poalkoholowy powinien trwać od 7 do 10 dni. Odtruwanie musi być też poprzedzone dokładną diagnostyką stanu zdrowia pacjenta, przeprowadzane są, m.in.: morfologia krwi, wywiad lekarski, badanie układu oddechowego, nerwowego i krążenia. Następnym etapem odtrucia jest podanie pacjentowi (drogą dożylną): elektrolitów, witaminy B12, magnezu i potasu. W niektórych przypadkach chory otrzymuje również leki o działaniu uspokajającym lub przeciwbólowym. Detoksykacja jest jedynie wstępem do długotrwałego wychodzenia pacjenta z choroby alkoholowej. Procedura poprawia ogólny stan organizmu i przygotowuje do rozpoczęcia terapii pod okiem psychologa.

 

Dlaczego warto rozpocząć leczenie?

Alkoholizm jest problemem społecznym, odbija się bowiem nie tylko na samym chorym, ale też jego rodzinie i osobach najbliższych. Chory zaniedbuje swoje obowiązki i z czasem popada w coraz większe uzależnienie, co w rezultacie może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet śmierci. Z kolei osoby z otoczenia alkoholika często wykazują objawy współuzależnienia. Starają się wczuć w nastroje chorego, usprawiedliwiają go przed sobą i otoczeniem, tym samym przyczyniając się do odwleczenia terapii w czasie. Leczenie choroby alkoholowej to trudny i długotrwały proces, wymagający od pacjenta motywacji do działania. Osoby, które zdecydowały się podjąć walkę z chorobą, powinny zgłosić się do kliniki leczenia uzależnień, w której mogą liczyć na profesjonalną pomoc.

Metody leczenia

Podstawową formą leczenia choroby alkoholowej jest psychoterapia, w której trakcie pacjent poznaje przyczyny problemu, a także opanowuje techniki, mające mu pomóc w wytrwaniu w abstynencji. Terapia może trwać od kilku miesięcy, nawet do kilku lat, jej długość jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby oraz postępów pacjenta. W niektórych przypadkach obok spotkań z terapeutą zalecana jest też terapia farmakologiczna, z wykorzystaniem np. disulfiramu lub akamprozatu. Leki pomagają zwiększyć skuteczność psychoterapii, są też zalecane u pacjentów, którzy mają problemy z utrzymaniem abstynencji.

Skuteczny detox w ośrodku Agnus

Terapia leczenia uzależnień jest w Polsce darmowa, jednak standardy w państwowych klinikach odwykowych są bardzo niskie, a na przydział trzeba czekać nawet kilka miesięcy. W naszym ośrodku w Poznaniu dla pacjentów zawsze znajdzie się miejsce, dlatego zachęcamy do dokonywania rezerwacji. W Agnus współpracujemy tylko z profesjonalnymi i doświadczonymi terapeutami i lekarzami, którzy traktują każdy przypadek indywidualnie. Nasi pacjenci mają też zapewnioną całkowitą dyskrecję, a także przyjazną atmosferę. Cena odtrucia alkoholowego oraz terapii uzależniona jest od wielu czynników, zachęcamy do kontaktu, w celu poznania szczegółów. Do skorzystania z naszych usług zapraszamy nie tylko mieszkańców Poznania, dla osób spoza miasta oferujemy komfortowe warunki pobytowe z licznymi udogodnieniami.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Stereotypowy obraz alkoholika przedstawia osobę z marginesu społecznego, która żyje w biedzie i przeważnie jest bezrobotna. Jednak choroba alkoholowa dotyka ludzi z każdej grupy społecznej, często skrywana jest przed najbliższymi, którzy nie zauważają niepokojących objawów. Pierwszym sygnałem może być poszukiwanie pretekstu do sięgnięcia po trunek, z czasem chory zaczyna też pić w samotności. W momentach trzeźwości alkoholik może okazywać silne rozdrażnienie, a także skarżyć się na nudności i drżenie rąk. Wraz z postępem choroby okresy abstynencji są coraz krótsze, w końcu chory traci kontrolę nad sytuacją i koncentruje swoje życie wokół używki. Cena, jaką alkoholik może zapłacić za swoją chorobę, jest bardzo wysoka, im wcześniej problem zostanie rozpoznany i rozpocznie się leczenie, tym większa jest szansa na wyjście z uzależnienia bez szwanku.