Leczenie alkoholizmu Bydgoszcz

Leczenie alkoholizmu Bydgoszcz

„Spośród moich znajomych wszyscy, którzy pili na umór, mając lat osiemnaście czy dziewiętnaście, dziś spokojnie leżą w grobie” – to prorocze słowa Francisa Scotta Fitzgeralda jednego z najbardziej znanych pisarzy amerykańskich z tzw. straconego pokolenia, autora słynnej powieści „Wielki Gatsby”, którego śmierć z przyczyn choroby alkoholowej dosięgła w wieku 44 lat. Pomimo świadomości uzależnienia nawyk sięgania po alkohol był silniejszy, co przy burzliwych czasach po I wojnie światowej i braku specjalistycznej pomocy nie dziwi. Każdy przypadek alkoholizmu może mieć inne podłoże, dla jednych będą to czynniki genetyczne, dla drugich psychologiczne lub socjalne i środowiskowe. Jednak niezależnie od tego, który z nich zadziałał, musimy liczyć się z konsekwencjami choroby alkoholowej. Bezsprzecznie nie dotyczy to tylko niebezpiecznych dla zdrowia i życia uzależnionego powikłań, ale również wyjątkowo silnej destrukcji, która ma wpływ na całą rodzinę, czyniąc ją zakładnikiem choroby i współuzależnioną. Zazwyczaj sami doprowadzamy do znacznej degradacji środowiska rodzinnego, ukrywając fakt alkoholizmu członka rodziny przed otoczeniem, nie robiąc nic, by skorzystać z dostępnych możliwości jego leczenia. Aż do czasu, gdy w życie wkroczy agresja, cierpienie dzieci i strach.

Nie ignorujmy żadnych objawów uzależnienia!

Wykorzystanie profesjonalnej pomocy w zakresie leczenia choroby alkoholowej nie jest żadną ujmą, to najlepszy sposób pomocy dla rodziny dysfunkcyjnej, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z początkowym stadium alkoholizmu. W innej sytuacji musimy liczyć się nie tylko z długą i trudną terapią, ale również z powstawaniem patologicznych zmian, np. w układzie neuronalnym:

  • polineuropatia (zapalenie wielonerwowe) – zaburzenia czucia, nerwobóle, bolesność uciskowa nerwów, bóle mięśni, osłabione lub nieobecne odruchy ścięgniste. Charakterystyczne zmiany mięśniowe ujawniają się poprzez osłabienie siły bądź zanik mięśni. Zaniedbanie leczenia w ostatecznym razie powoduje niedowłady oraz porażenia,
  • neuropatia wzrokowa – forma toksycznego uszkodzenia pozagałkowej części nerwu wzrokowego. Jest to ewidentny skutek długotrwałego picia alkoholu, który przejawia się zaburzeniami widzenia w pierwszej fazie, a w dalszej konsekwencji ślepotą,
  • organiczne poalkoholowe uszkodzenie mózgu (otępienie) – jeden z najbardziej uciążliwych dla całej rodziny objawów chorobowych alkoholizmu. Regresywny charakter niewydolności intelektualnej kończy się brakiem rozumienia otoczenia, niewydolnością w zaspakajaniu własnych potrzeb, również w zakresie toalety osobistej.

Dlaczego odtrucie alkoholowe jest konieczne?

Decyzja o podjęciu leczenia uzależnienia od alkoholu jest jak najbardziej słuszna, choć nie każdy przypadek potrzebuje odtrucia. Zazwyczaj dotyczy to przede wszystkim osób z zespołem abstynencyjnym, który jest wynikiem wystąpienia ciągów alkoholowych. Najważniejszym celem detoksu (trwa od 3 do 5 dni) jest usunięcie z organizmu toksyn oraz przywrócenie jego prawidłowej gospodarki metabolicznej, poprzez aplikację składników odżywczych, co wiąże się z potrzebnym do dalszych etapów terapii wzmocnieniem. W naszym Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień i Współuzależnień AGNUS w Poznaniu rodziny dysfunkcyjne z Bydgoszczy objęte są kompleksową i dyskretną pomocą realizowaną przez wysoko wykwalifikowanych lekarzy i psychoterapeutów. Za sprawą specjalnie opracowanego procesu terapeutycznego tworzymy efektywną możliwość powrotu do normalności, a więc życia bez większych problemów, zwłaszcza wolnego od alkoholu.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.