Anna Maria Nowakowska: „Wytrawny alkoholik, w fazie między człowiekiem a bydlęciem, potrafi dobierać trunki do swoich bieżących potrzeb. Kiedy osiąga fazę między bydlęciem a rośliną, przestaje mieć bieżące potrzeby, więc pije, to co ma” – wyjątkowo ekspresyjny cytat uderza nie tyle kontrowersyjnymi słowami, ile zawartą kwintesencją zachowań osoby na wskroś uzależnionej od alkoholu, dla której rodzina i otoczenie przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie, a trunek bez względu na rodzaj staje się ukojeniem. Stale powtarzający się „bezpieczny” dla alkoholika stan upojenia alkoholowego stanowi z kolei ogromny ciężar emocjonalny dla bliskich, cierpienie najmłodszych i zubożenie ekonomiczne. Choroba alkoholowa w szerszym znaczeniu nadaje rodzinie charakter dysfunkcyjny, wymagający specjalistycznej pomocy nie tylko w zakresie uzależnienia od alkoholu, ale również współuzależnienia, ponieważ jednako dotyka wszystkich.
Zatrucie alkoholowe – groźny stan dla organizmu
Niewątpliwie na rozwój alkoholizmu mają wpływ różnorodne czynniki, których pochodzenie może mieć charakter genetyczny, psychologiczny, socjalny i środowiskowy. Oczywiście podłoże choroby alkoholowej ma znaczenie, ale bez jej leczenia, nierzadko długotrwałego trudno będzie określone uwarunkowania wyeliminować. Przestrogą niech będzie to, że osoby spożywające alkohol zarówno w krótkim czasie, jak i w bardzo dużej dawce mogą ulec niebezpiecznemu zatruciu, którego skutkiem jest nawet śmierć. Brak elementarnej wiedzy w zakresie różnic między dotychczasowym stanem upojenia a zatruciem alkoholowym właśnie tak się kończy. Najważniejsze jest właściwe rozpoznanie jego objawów:
- silne, wręcz spazmatyczne wymioty,
- oznaki zamroczenia,
- kompletna dezoriontacja, np. o charakterze utraty świadomości w zakresie miejsca przebywania,
- silne drgawki.
Jak w takim przypadku pomóc osobie pijanej? Przede wszystkim należy ją ułożyć na boku, dzięki czemu nie dopuścimy do ewentualnego zachłyśnięcia się wymiocinami, a w rezultacie uduszenia. W przypadku utraty przytomności najlepiej wezwać zespół ratunkowy.
Specjalistyczne leczenie alkoholizmu
Niezależnie od fazy choroby alkoholowej zawsze występuje konieczność skorzystania z profesjonalnej pomocy. Zazwyczaj u alkoholików z zespołem abstynencyjnym, który jest wynikiem nagłej przerwy w piciu alkoholu, istnieje potrzeba zastosowania detoksu (może trwać od 3 do 5 dni). Jego najważniejszym zadaniem jest odtrucie organizmu (usunięcie toksyn), przywrócenie właściwego metabolizmu i wzmocnienie, poprzez określone składniki odżywcze. W naszym Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień i Współuzależnień AGNUS usytuowanym w Poznaniu dla każdej osoby z Gdańska dotkniętej alkoholizmem, a także dla najbliższych, opracowujemy ukierunkowany proces terapeutyczny oraz zapewniamy jego skuteczną realizację z udziałem doświadczonych lekarzy i psychoterapeutów. Co więcej, osoby uzależnione i współuzależnione (rodzina dysfunkcyjna) mogą liczyć na pełną dyskrecję w tym zakresie.