Trudno nie zauważyć analogii słów, których autorem jest Éric-Emmanuel Schmitt – „Pić to wyobrażać sobie, że zamknęło się drzwi przed nieprzyjacielem, podczas gdy właśnie przyjęło się go do siebie na stałe, pod osłoną milczenia. Człowiek pije, żeby utopić jakąś myśl, a ta przeradza się w obsesję” – do typowego zachowania rodziny dysfunkcyjnej. Uzależnienie od alkoholu osoby bliskiej powstałe na skutek oddziaływania czynników genetycznych, psychologicznych, socjalnych bądź środowiskowych, jest najczęściej skrzętnie ukrywane przed światem zewnętrznym, co niewątpliwie przyczynia się do degradacji rodziny, patologicznych zachowań i bezsilności. Mamieni obietnicami poprawy bez pokrycia tkwimy w destrukcyjnym związku, krzywdząc nie tylko siebie, ale również dzieci. Historia wielu takich przypadków uczy jednego: korzystania ze specjalistycznych ośrodków pomocy w zakresie leczenia choroby alkoholowej i współuzależnień. Przy czym warto przedsięwziąć odpowiednie kroki, by rozpoznać jej objawy już we wczesnym stadium, co może uchronić przed długim i wyjątkowo trudnym procesem terapeutycznym.
Zagrożenie spowodowane nadużywaniem alkoholu
Musimy zdawać sobie sprawę, że większość spożywanego alkoholu jest metabolizowana w wątrobie. Kiedy mamy do czynienia z częstym jego piciem dochodzi do jej stłuszczenia, natomiast w przypadku osób, u których ta intensywność jest dużo większa, mają miejsce znacznie poważniejsze zmiany chorobowe wątroby, poczynając od zapaleń oraz zwłóknień i na jej marskości kończąc. Zwróćmy uwagę na ich charakterystykę, ponieważ wynikające z nich konsekwencje nierzadko mają charakter nieodwracalny:
- stłuszczenie – polega na dość dużym odkładaniu się tłuszczu w wątrobie, a dokładnie w jej komórkach. Objawia się wyczuwalnym powiększeniem i bólem w pobliżu prawego podżebrza. Rezygnacja z picia alkoholu zazwyczaj przywraca właściwy stan narządu,
- zapalenie – kontynuacja uszkodzeń wątroby z wyraźnie silniejszymi dolegliwościami,
- zwłóknienie – w zasadzie proces włóknienia ma w pierwszej fazie charakter naprawczy, ale stałe oddziaływanie alkoholu doprowadza do jego przewlekłości. Efektem tego są nieprawidłowości w strukturze dróg żółciowych, osłabienie odpływu żółci, a także ukrwienia hepatocytów, co prowadzi do ich martwicy i w ostatecznym rezultacie marskości wątroby,
- marskość (zwłóknienie wątroby F4) – stan chorobowy, w którym zamiast miąższu mamy do czynienia z włóknistą tkanką łączną, która z kolei dla prawidłowego przebiegu funkcji narządu jest całkowicie bezużyteczna. Co istotne, w 3 na 4 przypadki marskości dochodzi do rozwoju raka pierwotnego.
Leczenie choroby alkoholowej w profesjonalnym ośrodku terapeutycznym
Konieczność leczenia alkoholizmu, zwłaszcza u osób z zespołem abstynencyjnym (efekt ciągów alkoholowych) nie podlega dyskusji, tym bardziej że zachodzi potrzeba zastosowania detoksu. W naszym Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień i Współuzależnień AGNUS usytuowanym na terenie Poznania realizujemy specjalistyczne odtrucie (trwa 3 do 5 dni) oraz dalszy proces terapeutyczny pod okiem wysoko wykwalifikowanych lekarzy, a także psychoterapeutów, przy pełnym poszanowaniu anonimowości. Na czym polega detoks alkoholowy? U osób uzależnionych z Katowic poddanych temu procesowi usuwane są z organizmu toksyny, a następnie aplikowane składniki odżywcze, których zadaniem jest przywrócenie prawidłowej gospodarki metabolicznej oraz wzmocnienie niezbędne przed dalszą częścią długotrwałej terapii. Co ważne, leczeniem choroby alkoholowej objęci są także najbliżsi pacjenta jako osoby współuzależnione (rodzina dysfunkcyjna), gwarantując tym samym najlepsze efekty terapeutyczne.