Khaled Hosseini: „… zawsze trzeźwy musi płacić za grzechy pijącego” – te pragmatyczne słowa dokładnie odzwierciedlają specyficzną zależność, jaka funkcjonuje w rodzinie dysfunkcyjnej. W świecie alkoholika coraz mniej jest miejsca dla najbliższych, górę biorą niezdrowe emocje, a wraz z postępem choroby alkoholowej wyczerpują się środki do życia. Wbrew pozorom ten obraz nie należy do rzadkości, a jego przyczyn możemy się doszukiwać wśród wielu czynników o charakterze genetycznym, psychologicznym, socjalnym lub środowiskowym. Z pewnością na taki stan rzeczy ma także wpływ ukrywanie alkoholizmu członka rodziny przed otoczeniem, w złudnej nadziei na poprawę, a tym samym w niewiedzy o własnym współuzależnieniu. W takich sytuacjach, gdzie również ma miejsce bezsilność, najlepiej skorzystać ze specjalistycznego leczenia choroby alkoholowej.
Gdzie leczyć uzależnienie od alkoholu?
Z pewnością każdej rodzinie dysfunkcyjnej i nie tylko zależy na wysokiej skuteczności leczenia oraz dyskrecji. Dlatego mieszkańcom Koszalina dotkniętych alkoholizmem proponujemy skuteczne procesy terapeutyczne w naszym poznańskim Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień i Współuzależnień AGNUS. Osoby ze stwierdzonym zespołem abstynencyjnym (skutek nagłego odstawienia alkoholu) przed właściwą terapią poddane są detoksowi (odtrucie, które trwa od 3 do 5 dni). Efektem jego działania jest usunięcie toksyn oraz wzmocnienie organizmu składnikami odżywczymi, a tym samym odtworzenie gospodarki metabolicznej. Leczeniem choroby alkoholowej realizowanym przez specjalistów – lekarzy i psychoterapeutów – objęta jest nie tylko osoba uzależniona, ale również najbliżsi, dla których opracowujemy sesje terapeutyczne ukierunkowane na współuzależnionych.
Halucynoza alkoholowa – dlaczego pomoc specjalistów jest niezbędna?
Ten rodzaj schorzenia występujący u alkoholika jest w zasadzie zespołem objawów powstałych w wyniku całkowitego zaprzestania spożywania alkoholu bądź znacznego ograniczenia jego ilości po długotrwałym piciu. Ostry jej stan najczęściej uaktywnia się w ciągu 1-2 dni abstynencji i charakteryzuje się określonymi symptomami. Przede wszystkim są to:
- omamy słuchowe polegające na słyszeniu, zazwyczaj znajomych głosów, których charakter ma formę komentującą, oskarżającą, rozkazującą oraz grożącą,
- omamy czuciowe, w których alkoholik „odczuwa” poruszanie się czegoś po ciele,
- urojenia prześladowcze – osoba uzależniona stwierdza prowadzone przeciwko niemu działania: śledzenie, podglądanie,
- huśtawka nastrojów, wliczając w to agresję.
Z uwagi na możliwość pojawienia się jej przewlekłości, a także innych zaburzeń psychotycznych wskazany jest odwyk i odpowiednie do tego leczenie, włącznie z podawaniem adekwatnych leków. W skrajnych przypadkach, gdzie ma miejsce samookaleczenie, a także próby samobójcze koniecznością staje się umieszczenie chorego w zakładzie zamkniętym.