Zawarty w książce „Na marginesie życia” Stanisława Grzesiuka cytat – „A jednak. Trzy lata nie piję. Na pijanych patrzę z litością jak na ludzi chorych i nieszczęśliwych. Każdy przypomina mi o tym, że tak niejeden raz wyglądałem… Kiedy wreszcie uwierzą, że pętla nie musi się zaciągnąć, jeśli jest w człowieku ambicja?!” – świadczy nie tylko o zrozumieniu, jakim koszmarem jest alkoholizm dla siebie i bliskich, ale również o potrzebie nieustannej czujności przed powrotem choroby, której tak naprawdę całkowicie wyleczyć się nie da. Powstałe na skutek różnorodnych czynników, których genezą są uwarunkowania genetyczne, psychologiczne, socjalne lub środowiskowe, uzależnienie od alkoholu bez pomocy najbliższych, a przede wszystkim profesjonalnej terapii nie jest możliwe do opanowania. Skorzystajmy zatem z nowoczesnych i skutecznych metod leczenia specjalistycznego ośrodka.
Gdzie szukać pomocy?
Uzależnieni od alkoholu mieszkańcy Krakowa mogą bez przeszkód i z gwarancją całkowitej dyskrecji podjąć leczenie alkoholizmu w naszym Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień i Współuzależnień w Poznaniu. Mając na uwadze, jak destrukcyjny charakter ma choroba na całą rodzinę, opracowujemy ukierunkowany proces terapeutyczny, który obejmuje zarówno osobę pijącą, jak i osoby jej bliskie. W przypadku wystąpienia na skutek ciągów alkoholowych zespołu abstynencyjnego istnieje konieczność zastosowania w pierwszej kolejności detoksu (trwa 3 do 5 dni), który nie tylko umożliwi odtrucie organizmu z występujących w nim toksyn, ale także wzmocni jego stan, poprzez aplikację składników odżywczych. Przywrócenie właściwego metabolizmu jest niezbędne dla dalszego procesu leczniczego, który, choć jest długotrwały i trudny dla pacjenta to jednak realizowany przez doświadczonych lekarzy i psychoterapeutów naszego ośrodka daje wyjątkowo pozytywne i trwałe rezultaty.
Zabójczy skutek nadmiernego spożywania alkoholu
Jednym z najbardziej cennych narządów w ciele człowieka jest trzustka, która produkuje substancje chemiczne niezbędne dla naszego życia. Gdy niedomaga, nie generuje żadnych sygnałów ostrzegawczych. Co więcej, gdy jest w zaawansowanym procesie chorobowym, oczekiwanie na wyleczenie może się okazać bezpodstawne. Co powoduje nadmierne spożywanie alkoholu? Przede wszystkim:
- zagęszczenie i wytrącanie się substancji białkowych w kanalikach,
- wzmożone wydzielanie enzymów trzustkowych oraz ich zaleganie, co doprowadza do samotrawienia trzustki i w konsekwencji stanu zapalnego,
- przewlekłe zapalenie trzustki oraz powikłania np. w postaci cukrzycy (zniszczeniu ulegają wysepki Langerhansa odpowiedzialne za produkcję insuliny, której zadaniem jest utrzymanie właściwego przebiegu przemiany cukrów).
Wczesne rozpoznanie uzależnienia od alkoholu w dużej mierze może przyczynić się do szybszego, a przy tym bardzo skutecznego jego leczenia. Dlatego nie zamykajmy się w czterech ścianach z początkowymi problemami, które z pewnością nasilą się, uzależniając w pewnym sensie całą rodzinę, czyniąc ją dysfunkcyjną, a przy tym rujnując zdrowie alkoholika.