Cytat z książki „Erynie” Marka Krajewskiego – „Dzisiaj nie smakowało mu nic prócz wódki samej, która była – jak zawsze – niezawodna i przewidywalna. Niczego nie obiecywała prócz chwilowego raju upojenia i długiego piekła kaca. Stawiała sprawę jasno: wystawię ci jutro rachunek tak wysoki, jak wielkie będzie twoje szczęście dzisiaj” – dokładnie odzwierciedla charakter zachowań każdej osoby dotkniętej alkoholizmem, nierzadko z rachunkiem jeszcze wyższym, rujnującym zdrowie, grożącym daleko idącymi konsekwencjami. Co więcej, choroba alkoholowa osoby uzależnionej swoim zasięgiem obejmuje także najbliższych, czyniąc ich uwspółzależnionymi, zwłaszcza w przypadku ukrywania tego faktu przed otoczeniem. Niezależnie od przyczyn, a jest ich wiele, mających swoje podłoże w uwarunkowaniach genetycznych, psychologicznych, socjalnych i środowiskowych, uzależnienie od alkoholu ma wyjątkowo destrukcyjny charakter: niszczy rodzinę, rodzi niekontrolowaną agresję, krzywdzi najsłabsze jej ogniwo – dzieci. Stajemy się w takim przypadku dysfunkcyjni i bezradni. A przecież tak niewiele trzeba, by to przeciąć i naprawić, wystarczy skorzystać z profesjonalnej pomocy w zakresie leczenia alkoholizmu.
Ośrodek leczenia alkoholizmu
Bez wątpienia dla osób uzależnionych od alkoholu oraz dla rodzin dysfunkcyjnych z Opola doskonałym panaceum na tego typu problemy jest skorzystanie ze specjalistycznej pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Uzależnień i Współuzależnień AGNUS z Poznania. W zależności od stopnia uzależnienia opracowywane jest ukierunkowane leczenie choroby alkoholowej. Najczęściej u osób z zespołem abstynencyjnym (skutek wystąpienia ciągów alkoholowych) występuje konieczność zastosowania detoksu przed zasadniczym procesem terapeutycznym. Jest to swoistego rodzaju odtrucie (trwa 3 do 5 dni), które usuwa z organizmu toksyny. Ponadto aplikowana jest dawka składników odżywczych, która z kolei przywraca właściwy metabolizm i wzmacnia pacjenta przed kolejnymi etapami terapii. Rodzina dysfunkcyjna ma zapewnioną dyskretną i w pełni profesjonalną pomoc, której realizacją zajmują się świetnie przygotowani specjaliści: lekarze i psychoterapeuci. Czas powrotu do życia bez alkoholu nie jest krótki, ale bezsprzecznie warto z tej szansy skorzystać.
Czym grozi głębokie uzależnienie alkoholowe na przykładzie układu pokarmowego
Układ pokarmowy człowieka jest dość solidną konstrukcją, lecz podatną na zmiany chorobowe, zwłaszcza w przypadku nieustannego oddziaływania alkoholu. Najczęściej dotyka to błon śluzowych jamy ustnej, przełyku, żołądka i dwunastnicy w postaci przewlekłych stanów zapalnych. Ich efektem są przede wszystkim:
- zaburzenia perystaltyki przełyku oraz jelit,
- osłabienie wchłaniania, które z kolei prowadzi do pojawienia się niedoborów pokarmowych,
- wybroczyny i nadżerki,
- krwawienia na skutek pęknięcia błony śluzowej,
- osłabienie zwieracza przełyku,
- refluks żołądkowo-przełykowy (cofanie się treści żołądkowej do przełyku),
- choroba błony śluzowej tzw. przełyk Barretta, który jest reakcją na chorobę refluksową – może przejść w stan przednowotworowy,
- urazowe pęknięcia przełyku,
- zespół Mallory’ego-Weissa – podłużne pęknięcie błony śluzowej przełyku oraz żołądka powstałe w wyniku częstych bądź długotrwałych wymiotów.
Powyższe przykłady odnoszą się do jednego z układów ciała człowieka, jednak negatywne oddziaływanie alkoholu jest zauważalne w funkcjonowaniu całego organizmu. Chcąc się przed tym ustrzec, warto podjąć się leczenia alkoholizmu jeszcze, gdy spustoszenia nie są duże i długotrwałe.