Leczenie alkoholizmu Poznań

Leczenie alkoholizmu Poznań

Krzysztof Hauda: „Jedyną profesją pijaka jest codzienne sprawdzanie stanu podłogi. Na drugi dzień już o wynikach nie pamięta” – sugestywnie oddany charakter człowieka głęboko uzależnionego od alkoholu, tkwiącego w niekończącym się ciągu alkoholowym, w którym stan upojenia to norma, a luki pamięciowe są codziennym standardem. Prawdą jest, że każdy z nas, w mniejszym bądź większym stopniu poddany oddziaływaniom różnorodnych czynników pochodzenia genetycznego, psychologicznego, socjalnego lub środowiskowego, może ulec przemożnemu wpływowi domeny Bachusa (w mit. gr.-rzym. Bóg wina i ekstazy). Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że uzależnienie wciąga tak samo mocno najbliższych, czyniąc ich zakładnikami choroby alkoholowej, niepijącymi ofiarami poczynań alkoholika. Ukryte przed otoczeniem cierpienie współuzależnionych bez specjalistycznego leczenia całej rodziny będzie narastać, budzić emocje, w których agresja gra pierwsze skrzypce.

Alkoholowy zespół abstynencyjny

Niewątpliwie alkoholowy zespół abstynencyjny jest jednym z wielu konsekwencji przewlekłego i w dużych ilościach spożywania alkoholu. AZA ma miejsce wtedy, gdy w sposób nagły przestaniemy pić, bądź znacznie ograniczymy jego ilość. Zazwyczaj dochodzi do tego w ciągu 1-2 dni, choć znane są przypadki nawet kilku godzin. Z uwagi na wpływ alkoholu na neuroprzekaźniki w układzie nerwowym, dochodzi do zmniejszenia zachodzącej w nich syntezy, co w sytuacji jego odstawienia powoduje wzrost ilości neurotransmiterów i w rezultacie pojawienie się różnorodnych objawów. U osób uzależnionych i dotkniętych alkoholowym zespołem abstynencyjnym w niepowikłanej postaci mogą to być niedomagania, takie jak m.in.:

  • drżenia dłoni, języka lub powieki,
  • nieustanna irytacja, a nawet stan wzburzenia,
  • poczucie ogólnego rozbicia,
  • bezsenność,
  • wzmożona potliwość, wyższe ciśnienie tętnicze, przyspieszone bicie serca,
  • nudności oraz następcze wymioty,
  • ból głowy.

W przypadku wystąpienia powikłań dolegliwości przybierają na sile. Chory ponadto zmienia rytm dobowy, dotyka go dezorientacja, a także omamy i urojenia.

Gdzie uzyskać profesjonalną i dyskretną pomoc?

Mieszkańcy Poznania i okolic dotknięci alkoholizmem mogą skorzystać z doskonałych warunków Prywatnego Ośrodka Leczenia Uzależnień i Współuzależnień AGNUS usytuowanego na obrzeżu naszego miasta, w zacisznej i pięknej okolicy. Realizacja specjalistycznych procesów terapeutycznych odbywa się z udziałem doświadczonych lekarzy i psychoterapeutów z poszanowaniem potrzeb w zakresie dyskrecji. Osoby z objawami zespołu abstynencyjnego (efekt nagłego zaprzestania spożywania alkoholu lub znacznego jego ograniczenia) poddane są przed właściwą terapią odtruciu. Detoks (trwa od 3 do 5 dni) zapewnia zarówno usunięcie toksyn, jak i przywrócenie prawidłowego metabolizmu oraz wzmocnienie organizmu składnikami odżywczymi dostosowanymi do stanu pacjenta. Rodziny o charakterze dysfunkcyjnym znajdą u nas kompleksową i wyjątkowo efektywną pomoc terapeutyczną.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.