Jak twierdzi Charles Bukowski: „Na tym polega problem z piciem. Gdy wydarzy się coś złego, pijesz, żeby zapomnieć. Kiedy zdarzy się coś dobrego, pijesz, żeby to uczcić. A jeśli nie wydarzy się nic szczególnego, pijesz po to, żeby coś się działo…”. Brzmi znajomo? Z pewnością dla osób dotkniętych alkoholizmem jest to reguła, norma codziennego postępowania, a dla ich bliskich ukrytą w domowym „zaciszu” materią. Treścią bezproduktywnych zmagań z chorobą alkoholową toczącą zarówno osobę pijącą, jak i jego najbliższych. Współuzależnieni z niepoprawną dbałością o wizerunek rodziny zamykają się przed światem zewnętrznym, unikają fachowej pomocy, do czasu aż problem ich przerośnie. Notoryczna agresja, życie rodzinne w kompletnej rozsypce, dzieci z problemami emocjonalnymi to typowe objawy charakteryzujące rodzinę dysfunkcyjną, dla której potrzebne są natychmiastowe działania w zakresie leczenia alkoholizmu.
Czy detoks alkoholowy jest konieczny?
Z uwagi na fakt, że osoby dotknięte alkoholizmem oraz osoby współuzależnione zgłaszają się o pomoc do naszego poznańskiego Prywatnego Ośrodka Leczenia Uzależnień i Współuzależnień AGNUS w dość zaawansowanej fazie, istnieje potrzeba zastosowania detoksu alkoholowego. W trakcie odtrucia (od 3 do 5 dni) organizm pijącego nie tylko zostaje oczyszczony z toksyn, ale także wzmocniony niezbędnymi składnikami odżywczymi, co umożliwia podjęcie specjalistycznego leczenia choroby alkoholowej w zakresie wielokierunkowej terapii, obejmującej również współuzależnienie, prowadzonej przez wysoko wykwalifikowanych lekarzy i psychoterapeutów. W pełni profesjonalna, a przede wszystkim dyskretna kuracja zapewnia osobom uzależnionym przybywającym do nas m.in. z Rzeszowa komfort leczenia.
Czy długotrwałego procesu leczenia alkoholizmu możemy uniknąć?
Z pewnością tak, choć bycie alkoholikiem pozostaje z nami do końca życia. Raz nabyta choroba alkoholowa tkwi w organizmie jak cierń i tylko od naszej woli oraz skutecznej terapii zależy, by jej aktywność nie miała miejsca. Oczywiście warto zadbać o jej wczesne rozpoznanie i szybką reakcję na takie objawy, jak np.: odruchowe sięganie po alkohol, tworzenie się luk pamięciowych, picie przerywane krótkimi okresami abstynencji, a także pojawienie się typowych dla alkoholizmu chorób. Jedną z nich jest Zespół Otella (alkoholowy obłęd zazdrości), charakteryzujący się wyjątkowo destrukcyjnymi zaburzeniami. U osoby uzależnionej od alkoholu przejawia się to:
- niezwykle silną podejrzliwością oraz zazdrością o partnera, choć nie ma podstaw do takich zachowań,
- oskarżeniami o zdradę z przyjaciółmi, sąsiadami, a nawet obcymi osobami,
- zdecydowaniem w udowodnieniu zdrady (przeglądanie rzeczy osobistych, śledzenie),
- prokurowaniem „dowodów”, których charakter nie upoważnia do stawiania zarzutów w tym zakresie.
Co istotne, tego rodzaju choroba, choć charakteryzuje się powolnym rozwojem, w późnej fazie przebiega dość dynamicznie, również z możliwością wystąpienia żywiołowych i niepohamowanych zachowań, z groźbami i fizyczną przemocą włącznie.