Dość obrazowe słowa Charlesa Bukowskiego – „Powiem szczerze: byłem przerażony życiem, tym wszystkim, co człowiek zmuszony jest robić tylko po to, by mieć na jakąś strawę, kąt i odzienie. Dlatego właśnie nie wstawałem z łóżka i piłem. Kiedy pijesz, to świat nadal gdzieś tam sobie istnieje, ale przynajmniej na chwilę zdejmuje Ci nogę z gardła” – jakże prawdziwe dla jego życia, o dziwo wolne było od zagrożeń typowych dla osób uzależnionych od alkoholu. Właśnie ta szczęśliwa „przypadłość” przyniosła nam jakże trafne spostrzeżenia dotyczącej ludzkiej natury i jej słabości w obliczu problemów. Oczywiście nie jest to przykład do naśladowań, ponieważ aż nadto jest przypadków uzależnień, których finał oznaczał rychłą śmierć. Oblicza alkoholizmu mogą mieć różne wymiary, ale łączy je fatalny wpływ na zdrowie, życie rodzinne, a także zawodowe. Dlaczego więc pijemy? Z pewnością przyczyn znajdzie się tyle, ilu jest alkoholików, ale głównymi czynnikami wpływającymi na ten stan rzeczy są podłoża genetyczne, psychologiczne, socjalne i środowiskowe. Nie każdemu przypisany jest taki fart, więc zadbajmy o to, by osoba najbliższa z objawami uzależnienia, jak najszybciej skorzystała ze specjalistycznej pomocy w zakresie leczenia choroby alkoholowej dla dobra całej rodziny, której status rychło może zmienić się na dysfunkcyjny.
Czym grozi choroba alkoholowa?
Osoby z chorobą alkoholową w fazie przewlekłej, dotyka wiele schorzeń, również atakujących układ nerwowy. Jedną z form poalkoholowego uszkodzenia mózgu jest encefalopatia Wernickego, której powstanie to efekt toksycznego działania alkoholu oraz niedoboru witamin, w tym m.in. B1. Czym charakteryzuje się schorzenie? Przede wszystkim zaburzeniami świadomości, do których należy pobudzenie, apatia, dezorientacja, amnezja, śpiączka oraz stupor (osłupienie, drętwica – zaburzenie psychiczne, które cechuje się zahamowaniem ruchowym i dość ograniczonymi reakcjami na oddziaływanie bodźców zewnętrznych). Nie można pominąć także takich objawów encefalopatii Wernickego, jak:
- ataksja (niezborność ruchów),
- porażenie nerwów okoruchowych (podwójne widzenie),
- oczopląs,
- zaburzenia pamięci krótkoterminowej o charakterze selektywnym oraz wynikające z nich konfabulacje,
- nadmierna senność oraz bezsenność połączona z lękiem,
- majaki,
- paniczny strach przed ciemnością.
Leczenie choroby alkoholowej – trudna konieczność!
To fakt, decydując się na leczenie alkoholizmu, naprawiamy własne ułomności, przywracamy sens istnienia życia rodzinnego, ratujemy własne zdrowie. Jednak zakres tej naprawy zależy od stopnia uzależnienia. W naszym Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień i Współuzależnień AGNUS usytuowanym w Poznaniu proces terapeutyczny opracowujemy dla każdego przypadku z osobna. Najczęściej u osób z zespołem abstynencyjnym (efekt wystąpienia ciągów alkoholowych) ma miejsce detoks, który polega na odtruciu organizmu (usunięcie toksyn) oraz aplikacji specjalnie opracowanego zestawu składników odżywczych. Jego wzmocnienie umożliwia podjęcie kolejnych etapów terapii pod kierunkiem doświadczonych lekarzy i psychoterapeutów. W ramach wielokierunkowego procesu terapeutycznego rodzinom dysfunkcyjnym z Wrocławia zapewniamy wszechstronną i dyskretną pomoc.