Uzależnienie od narkotyków – leczenie narkomanii

Uzależnienie od narkotyków – leczenie narkomanii w Ośrodku Leczenia Uzależnień AGNUS

Oferujemy kompleksowe programy terapeutyczne, które pomagają pacjentom zrozumieć źródła ich uzależnienia, przejść przez proces detoksykacji oraz rozpocząć zdrowe życie.

Istnieje wiele różnych przyczyn, dla których ludzie sięgają po narkotyki. Niezależnie od powodu, uzależnienie od narkotyków to poważny problem, który wymaga profesjonalnego wsparcia i leczenia. Chęć doświadczenia euforii i przyjemności jest jednym z głównych powodów, dla których ludzie sięgają po narkotyki; intensywne doznania, które one dostarczają, mogą być silnie uzależniające, co sprawia, że wielu osób pragnie ponownie przeżyć te stany. Wysoki poziom stresu związany z pracą, szkołą, problemami rodzinnymi czy innymi wyzwaniami życiowymi często prowadzi do poszukiwania sposobów na złagodzenie napięcia, a narkotyki mogą wydawać się szybkim i łatwym rozwiązaniem na chwilowe odstresowanie.

Trudności w relacjach międzyludzkich, takie jak konflikty rodzinne, problemy w związkach czy izolacja społeczna, mogą skłaniać do sięgania po narkotyki jako formy ucieczki od rzeczywistości i emocjonalnego bólu. Niektórzy ludzie, czując się znudzeni, niespełnieni lub niezadowoleni ze swojego życia, sięgają po narkotyki, aby wypełnić pustkę i dostarczyć sobie ekscytacji, której brakuje w codziennym życiu. Kultura popularna, media oraz środowisko artystyczne często romantyzują używanie narkotyków, przedstawiając je jako symbol buntu, kreatywności czy wolności, co może wpłynąć na młodych ludzi, którzy naśladują zachowania swoich idoli. W okresie dojrzewania młodzi ludzie często eksperymentują z różnymi zachowaniami, próbując zdefiniować swoją tożsamość, a narkotyki mogą być postrzegane jako sposób na wyrażenie siebie, przynależność do określonej grupy rówieśniczej lub próba odróżnienia się od innych. Naturalna ciekawość i chęć doświadczania nowych rzeczy również skłaniają ludzi do eksperymentowania z narkotykami, szczególnie młodzież, która często nie jest świadoma konsekwencji ich używania.

Łatwy dostęp do narkotyków, zarówno legalnych jak i nielegalnych, może zwiększać ryzyko ich używania, ponieważ w niektórych społecznościach substancje te są łatwo dostępne, co sprawia, że pokusa ich wypróbowania jest większa. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości mogą sięgać po narkotyki, aby poprawić swoje samopoczucie i chwilowo zwiększyć pewność siebie, choć w rzeczywistości narkotyki pogłębiają ich trudności emocjonalne.

Każda osoba zmagająca się z problemem uzależnienia od narkotyków może liczyć na wszechstronną pomoc w Ośrodku Leczenia Uzależnień AGNUS. Nasz ośrodek oferuje kompleksowe programy terapeutyczne, które obejmują detoksykację, intensywną psychoterapię oraz wsparcie po zakończeniu terapii. Detoksykacja prowadzona pod ścisłym nadzorem medycznym pomaga bezpiecznie oczyścić organizm z toksyn i złagodzić objawy abstynencyjne.

Skontaktuj się z nami już teraz, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach pomocy.

Porcje narkotyków rozsypane na stole

Niewątpliwie uzależnienie od narkotyków, nazywane również narkomanią, to poważna choroba, na którą może zapaść każda osoba eksperymentująca z przyjmowaniem różnego rodzaju środków odurzających. Samo słowo „narkomania” wywodzi się z języka greckiego, gdzie „narke” oznacza odurzenie, z kolei „mania” to szaleństwo, zatem odnosi się do postępującej choroby, której podłożem są środki odurzające. Świadomość społeczna dotycząca negatywnych skutków uzależnienia od narkotyków jest wciąż dość niewielka, a tymczasem nieleczona narkomania jest schorzeniem postępującym, mogącym prowadzić nie tylko do wyniszczenia organizmu, ale w skrajnych przypadkach nawet do śmierci osoby uzależnionej. Jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych uzależnienia od narkotyków może być zmiana stylu bycia, ubierania się oraz znajomych.

Takim metamorfozom mogą oczywiście towarzyszyć także inne objawy, takie jak, chociażby oddalenie psychiczne, izolacja od rodziny, problemy w szkole/pracy, zaniedbywanie obowiązków, nagłe wyjścia z domu, wydawanie dużych sum pieniędzy. Wraz z biegiem czasu, do wyżej wymienionych objawów narkomanii, mogą również dołączyć symptomy natury somatycznej uzależnienia od narkotyków. Osoby przyjmujące środki odurzające często cierpią z powodu nagłego spadku masy ciała, apatii, bezsenności, nagłych wybuchów agresji, a nawet narzekają na lęki i psychozy.

Rodzaje narkotyków i ich wpływ na organizm

Występuje bardzo wiele substancji odurzających, które mają silny wpływ na procesy w układzie nerwowym. Wyróżniamy dwa rodzaje narkotyków, w zależności od zawartych w nich specyfików. Mogą być one pochodzenia naturalnego, ale również dostępne są takie produkowane chemicznie. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • marihuanę, czyli narkotyk produkowany ze zmielonych kwiatostanów konopi indyjskich. Najczęściej zażywana jest ona poprzez wdychanie za pomocą szklanych lufek, ale również palona w skrętach, które przypominają papierosy. Zażycie tego środka odurzającego pobudza wyobraźnię, ale jednocześnie polepsza nastrój. Jednak bardzo szybko stan euforii zmienia się w apatię. Często można usłyszeć, że marihuana powinna zostać zalegalizowana, gdyż jest to roślina. Warto jednak wiedzieć, że uzależnienie od niej może wywoływać tak samo tragiczne następstwa, jak w przypadku syntetycznych narkotyków;
  • kokainę, czyli liście koki pochodzące z krasnodrzewu pospolitego. Najczęściej zażywana jest poprzez wciąganie białego proszku. Po jej zażyciu pojawia się pobudzenie, wzrasta energia, a także zmniejsza się łaknienie. Jednak bardzo szybko stany te przechodzą w apatię. Ponadto pojawiają się halucynacje i problemy z pamięcią. Warto wiedzieć, że charakterystycznym objawem zażycia tego narkotyku jest wytrzeszcz oczu;
  • heroinę, która pochodzi z mleczka makowego. Może mieć postać białego proszku, jednak bardzo często sprzedawana jest zanieczyszczona, w kolorze brązowym albo beżowym. Ten narkotyk wywołuje euforię i polepsza nastrój. Dzięki niemu zwiększa się także odporność na ból. Jednak mogą pojawić się także stany depresyjne, przywidzenia oraz sny na jawie;
  • LSD, czyli narkotyk syntetyczny. Najczęściej sprzedawany jest w formie małych znaczków. Zaraz po jego zażyciu temperatura ciała wzrasta, podobnie jak ciśnienie tętnicze. Na samym początku samopoczucie wyraźnie się poprawia, jednak po krótkim czasie mogą pojawić się omamy, drgawki, a także ślinotok;
  • amfetaminę, która pochodzi od związku 2-fenyloetoaminy. Jest dostępna na czarnym rynku jako biały proszek bądź tabletki. Po jej zażyciu zwiększa się pewność siebie. Nastrój ulega polepszeniu, a także jest się pobudzonym. Jednak mogą pojawić się także zawroty głowy, lęki, przywidzenia, a przy tym wzrost ciśnienia tętniczego, co może prowadzić do niewydolności układu krążenia;
  • dopalacze, czyli środki odurzające o różnorodnym składzie chemicznym, które zawierają substancje psychoaktywne. Są najbardziej nieprzewidywalnymi ze wszystkich narkotyków. Zachowania po ich zażyciu mogą być skrajnie różne. Często pojawiają się przywidzenia, agresja i samookaleczenia, a także przypływ adrenaliny i siły. Ponieważ skład nie jest całkowicie znany, detoksykacja może być nieskuteczna.

Skuteczne metody leczenia narkomanii

Leczenie narkomanii jest zazwyczaj procesem długotrwałym, obejmującym kilka sfer: fizyczną, psychiczną, moralną, a także społeczną. Jednym z pierwszych etapów kompleksowego leczenia uzależnienia od narkotyków jest najczęściej odtrucie organizmu, które ma na celu wyeliminowanie toksycznych substancji oraz przywrócenie utraconej na skutek nałogu równowagi biologicznej. Aby leczenie narkomanii mogło przynieść właściwe efekty, w zasadzie powinno odbywać się w ośrodku spełniającym określone wymogi. Tzw. głód narkotykowy (zespół abstynencyjny) jest na tyle silnym odczuciem, że poradzenie sobie z nim indywidualnie jest niemal niemożliwe. Tylko specjalistyczna pomoc, nadzór lekarski i odpowiednie warunki są do tego odpowiednie. Każdy odwyk narkotykowy przeprowadzany w naszym specjalistycznym ośrodku leczenia narkomanii i innych uzależnień odbywa się pod ścisłym nadzorem lekarskim. Jest on jednocześnie wstępem do dalszej terapii, pozwalając pacjentowi powrócić do sprawności fizycznej oraz odzyskać formę psychiczną.

Dopiero po odtruciu (detoks), możliwe jest dobranie odpowiedniego oddziaływania terapeutycznego – może to być terapia indywidualna bądź grupowa. Dobre efekty w leczeniu uzależnienia od narkotyków przynoszą również różne formy psychoedukacji. Oczywiście warto pamiętać, że leczenie narkomanii musi być ściśle dopasowane do danego pacjenta, rodzaju substancji, które zażywa, a także stopnia zaawansowania uzależnienia. Terapia dla narkomanów może być trudna, szczególnie gdy dochodzi do wyniszczenia organizmu przez toksyny. Warto pamiętać, że pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie uzależnienia, szczególnie gdy pojawiają się symptomy zespołu abstynencyjnego.

Dowiedz się, jak leczyć uzależnienie od narkotyków

Należy podkreślić, że w terapii narkotykowej stosuje się leczenie krótko-, średnio- i długoterminowe.

  • Leczenie krótkoterminowe trwa od 6 do 8 tygodni i prowadzone jest przez oddziały szpitalne, a także kliniki psychiatryczne. W tym przypadku stosowany jest detoks, który jest powiązany z leczeniem farmakologicznym uzależnień od narkotyków oraz konsultacjami psychologicznymi. Na tym etapie konieczne jest usunięcie narkotyków z organizmu. Podczas odstawienia często pojawiają się biegunka, wymioty, agresja, zmienność nastrojów, osłabienie, drgawki, napady padaczkowe, nadmierna potliwość. Celem leczenia jest łagodzenie objawów odstawienia środków odurzających. To pierwszy element odwyku narkotykowego.
  • Leczenie średnioterminowe i długoterminowe prowadzone jest przez specjalistyczne ośrodki terapii uzależnień. To połączenie detoksu z terapią oraz zajęciami grupowymi. Często wykorzystuje się model Minnesota, w którym narkomania traktowana jest jako choroba. Leczy się ją, stosując indywidualne mapy oraz terapię substytucyjną, gdzie włączane są leki, których efekty zbliżone są do tych występujących podczas zażywania narkotyków. Bardzo skuteczna jest również terapia poznawczo-behawioralna dla uzależnionych. Bardzo ważne jest zaangażowanie osoby chorej. Terapeuta pomaga rozpoznać sytuacje, gdy występuje największa potrzeba zażycia narkotyku. Następnie specjalista stosuje metody, które mają zwalczyć pokusę. Bardzo przydatna jest również terapia grupowa, podczas której można porozmawiać o swoim problemie, a także nauczyć się sposobów pokonywania głodu abstynencyjnego.

Dlaczego warto wybrać Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia Agnus?

Jeżeli szukają Państwo pomocy, a nałóg zawładnął Waszym życiem, to warto wybrać nasz ośrodek dla uzależnionych od narkotyków Agnus. Mamy doświadczenie w leczeniu odwykowym. Stosujemy wszystkie najnowocześniejsze metody. Do dyspozycji są najlepsi specjaliści z zakresu psychoterapii. Gwarantujemy wsparcie także dla rodzin uzależnionych, anonimowość oraz podmiotowe traktowanie. Na samym początku dokonamy diagnozy problemu i wybierzemy najlepsze postępowanie terapeutyczne. W naszym ośrodku uzależnień narkotykowych dowiesz się, ile kosztuje odwyk narkotykowy. Warto taki wydatek traktować jako inwestycje w zdrowie i możliwość odzyskania radości życia. Ostateczne cena zależy od długości pobytu. W kwocie zawierają się koszty zakwaterowania, wyżywienie oraz opieka najlepszych specjalistów. Należy pamiętać, że uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest chorobą, dlatego trzeba szukać pomocy. Odpowiednio dobrana terapia dla narkomanów może przynosić pożądane efekty.

Jeżeli ktoś z Twoich bliskich ma problem z uzależnieniem, to uświadomienie mu tego bywa trudne. Jednak warto przekonać go do odwiedzenia ośrodka w celu poddania się diagnostyce i terapii. Dla wszystkich uzależnionych wsparcie bliskich ma duże znaczenie.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.