ZADZWOŃ TERAZ: 533 221 555

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You TubeGoogle Plus

Leczenie uzależnień

Lekomania – czym jest i jakie są jej objawy?

 Najczęściej występujące uzależnienia to te od alkoholu, tytoniu i narkotyków. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden, bardzo niebezpieczny problem, który niestety zyskuje na sile. Lekomania, bo o niej mowa, jest tak samo niebezpieczna w skutkach, jak nadużywanie innych szkodliwych środków. To poważny problem, który wymaga leczenia terapeutycznego. Jak ją rozpoznać i w jaki sposób leczyć?

Czym jest uzależnienie od leków?

Najprościej mówiąc, lekomania to uzależnienie od środków farmaceutycznych, najczęściej przeciwbólowych. Równie popularne są także leki nasenne oraz dopingujące. Szczególną czujność trzeba zachować również w trakcie leczenia preparatami zawierającymi opioidy, barbiturany oraz benzodiazepiny. Silnie uzależniające mogą być również tabletki hormonalne oraz przeciwbólowe. Osoba borykająca się z tym problemem ma potrzebę przyjmowania określonego typu preparatu w dużych dawkach i bardzo często. Niektóre środki zawarte w lekach wykazują analogiczne działanie uzależniające, co toksyny w alkoholu, papierosach czy narkotykach. W przypadku braku możliwości zażycia leku uzależniony odczuwa objawy charakterystyczne dla zespołu odstawienia (inaczej zwanego zespołem abstynencyjnym). Konsekwencje przedawkowywania leków Nadmierne przyjmowanie określonych substancji prowadzi do szeregu szkodliwych konsekwencji dla całego organizmu. Im większe ilości środka się zażywa, tym większe prawdopodobieństwo upośledzenia prawidłowych jego funkcji. Zapotrzebowanie na przyjmowanie coraz większych dawek może prowadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a z czasem nawet do śmierci. Jeśli próba samodzielnego odstawienia środka staje się niemożliwa, trzeba zgłosić się na specjalistyczną terapię odwykową. Lekomanię leczy się bowiem analogicznie do innych typów uzależnień.

Objawy uzależnienia od leków

Rozpoznanie zależności od leków (również pod taką nazwą znane jest to zaburzenie) nie należy do łatwych zadań. Chorzy nie tylko nie chcą przyznać się do tego, że czują nadmierną potrzebę zażywania danego środka, ale często także sami wypierają możliwość bycia uzależnionym. Osoby będące świadome swojego problemu często kryją się ze swoimi działaniami. Jeśli zachodzi więc podejrzenie, że bliska osoba może być uzależniona od leków, trzeba zwiększyć czujność. Niepokojące objawy, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

  • zaburzenie zdolności psychomotorycznych,
  • rozchwianie emocjonalne (częściej obojętność, wycofanie, "nieobecność"),
  • maniakalna koncentracja na łatwym dostępie do określonego leku,
  • przyjmowanie coraz większych dawek danego preparatu,
  • kontynuowanie leczenia środkami przepisanymi przez lekarza na własną rękę,
  • nerwowość, a czasem nawet agresja w sytuacji braku dostępu do leku,
  • jednoczesne przyjmowanie różnych leków o podobnym działaniu,
  • izolacja społeczna,
  • objawy zespołu abstynencyjnego w przypadku przerwy od przyjmowania środka,
  • przekonanie o tym, że konieczne jest przyjmowanie leków,
  • częste wizyty u lekarzy różnych specjalności w celu zdobywania recept.

Chory, jak każdy uzależniony, potrzebuje pomocy w pokonaniu problemu. Wyjściem może być ośrodek leczenia uzależnień od leków, w którym przejdzie specjalistyczną terapię pod okiem specjalistów.

Jak leczyć lekomanię?

Problem z leczeniem uzależnienia od leków jest trudny i rzadko kiedy samodzielne próby porzucenia tego nałogu kończą się sukcesem. Leczenie lekomanii powinno przebiegać pod okiem specjalistów, najlepiej w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień. Najważniejsza jest trafna diagnoza i możliwie jak najszybsze podjęcie terapii. Im szybciej zauważony zostanie problem, tym skuteczniejsze jest leczenie uzależnienia od leków. Późne podjęcie kroków jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Skutki zależności od leków mogą być bowiem tragiczne. Przyjmowanie nadmiaru niepotrzebnych, silnych substancji może w krótkim czasie doprowadzić organizm do degradacji. Trzeba mieć na uwadze również to, że skutki uzależnienia jednej osoby są odczuwalne przez całą rodzinę. Osoba dotknięta tym problemem ma również zwykle problemy w kontaktach społecznych.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od leków?

Najważniejszym krokiem prowadzącym do oczekiwanych rezultatów jest szybka i trafna diagnoza. Wiele zależy jednak od samego uzależnionego. Aby podjęte kroki były skuteczne, musi sam przed sobą przyznać się do tego, że problem istnieje. Tylko to da jakąkolwiek motywację do szukania pomocy i wprowadzania zmian. W skrajnych przypadkach (silnego, długotrwałego uzależnienia) niezbędna może okazać się detoksykacja. Wiąże się ona ze stopniowym zmniejszaniem dawki leku. Kolejnym krokiem jest terapia odwykowa. Leczenie uzależnień od leków powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą specjalistów. Zmniejszanie, a docelowo niedostarczanie organizmowi substancji, od których się uzależnił, może powodować szereg objawów. Należą do nich między innymi:

  • zaburzenia lękowe,
  • stany chronicznego niepokoju,
  • zaburzenia snu (bezsenność, koszmary),
  • nadmierne podniecenie,
  • stany wegetatywne,
  • wahania nastrojów,
  • napady drgawkowe,
  • omamy,
  • omdlenia.

Są to typowe objawy zespołu abstynencyjnego. To stany, w których łatwo poddać się i powrócić do uzależnienia. Dlatego tak ważne jest nieustanne wsparcie specjalistów, którzy będą w stanie umiejętnie wpłynąć na łagodzenie objawów. W Ośrodku Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia Agnus, każdy pacjent dotknięty problemem uzależnienia otrzyma fachową pomoc na każdym etapie walki z nałogiem. Wysoko wykwalifikowana kadra pomoże uporać się z:

  • uczuciem drażliwości,
  • skłonnościami do agresji,
  • karuzelą nastrojów,
  • problemami z pamięcią i koncentracją.

Sposoby leczenia lekomanii są różne, a dokładny przebieg terapii ustalany jest indywidualnie, przede wszystkim w zależności od stanu wyjściowego pacjenta.

Lekomania - jak leczyć krok po kroku?

Najczęściej w przypadku problemu, jakim jest lekomania, leczenie obejmuje kilka kroków. Najważniejsze jest nastawienie pacjenta: chęć zmiany swojego życia to podstawa do osiągnięcia sukcesu. W pierwszej kolejności trzeba postawić diagnozę. Następnie specjalista musi ustalić, jaki rodzaj substancji uzależnił pacjenta. Należy również określić stan jego zdrowia (chodzi przede wszystkim o stopień dewastacji organizmu spowodowany przyjmowaniem nadmiernych dawek substancji). Jeśli u osoby dotkniętej problemem uzależnienia pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego, konieczna będzie detoksykacja. Chodzi o odtrucie organizmu, nawodnienie go i przywrócenie równowagi witaminowo-mineralnej. Istotna jest również terapia: grupowa oraz indywidualna. Niezbędne jest wsparcie psychologa na każdym etapie leczenia. Terapia i ścisła współpraca ze specjalistami w Ośrodku Leczenia Uzależnień Agnus jest niezbędna do tego, by pomóc pacjentowi znaleźć przyczynę obsesyjnego sięgania po leki. Leczenie (uzależnienie od leków i objawy towarzyszące odstawieniu) w zależności od sytuacji może być wspomagane farmakoterapią.

Uzależnienie od leków - leczenie w ośrodku. Jak długo trwa?

Pierwszy etap leczenia, czyli detoksykacja, w zależności od stopnia zaawansowania problemu, może trwać nawet do 6 tygodni. Na tym etapie niezbędny jest stały nadzór lekarza prowadzącego, a także osoby odpowiedzialnej za dawkowanie leków. Drugi etap to psychoterapia, składająca się z dwóch części: odwyku ambulatoryjnego oraz terapii indywidualnej lub grupowej. Zaleca się 6-12 tygodni terapii stacjonarnej. Czas trwania drugiej części jest uzależniony od wyjściowego stanu pacjenta.

Dlaczego warto skorzystać z terapii w ośrodku Agnus?

Nasz zespół tworzą specjaliści w dziedzinie leczenia uzależnień z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu możliwe jest szybkie i trafne rozpoznanie problemu. Na każdym etapie terapii służą fachowym wsparciem i postawą pełną empatii oraz zrozumienia. Dzięki temu zarówno pacjent, jak i jego rodzina mają pewność, że chory znajduje się pod okiem fachowców, a terapia prowadzona jest zgodne z nowoczesnymi i skutecznymi metodami.