ZADZWOŃ TERAZ: 533 221 555

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You TubeGoogle Plus

Leczenie uzależnień

Uzależnienie od narkotyków – jak je rozpoznać?

Porcje narkotyków rozsypane na stoleNiewątpliwie uzależnienie od narkotyków, nazywane również narkomanią, to poważna choroba, na którą może zapaść każda osoba eksperymentująca z przyjmowaniem różnego rodzaju środków odurzających. Samo słowo „narkomania" wywodzi się z języka greckiego, gdzie „narke" oznacza odurzenie, z kolei „mania" to szaleństwo, zatem odnosi się do postępującej choroby, której podłożem są środki odurzające. Świadomość społeczna dotycząca negatywnych skutków uzależnienia od narkotyków jest wciąż dość niewielka, a tymczasem nieleczona narkomania jest schorzeniem postępującym, mogącym prowadzić nie tylko do wyniszczenia organizmu, ale w skrajnych przypadkach nawet do śmierci osoby uzależnionej. Jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych uzależnienia od narkotyków może być zmiana stylu bycia, ubierania się oraz znajomych.

Takim metamorfozom mogą oczywiście towarzyszyć także inne objawy, takie jak chociażby oddalenie psychiczne, izolacja od rodziny, problemy w szkole/pracy, zaniedbywanie obowiązków, nagłe wyjścia z domu, wydawanie dużych sum pieniędzy. Wraz z biegiem czasu, do wyżej wymienionych objawów narkomanii, mogą również dołączyć symptomy natury somatycznej uzależnienia od narkotyków. Osoby przyjmujące środki odurzające często cierpią z powodu nagłego spadku masy ciała, apatii, bezsenności, nagłych wybuchów agresji, a nawet narzekają na lęki i psychozy.

Rodzaje narkotyków i ich wpływ na organizm

Występuje bardzo wiele substancji odurzających, które mają silny wpływ na procesy w układzie nerwowym. Wyróżniamy dwa rodzaje narkotyków, w zależności od zawartych w nich specyfików. Mogą być one pochodzenia naturalnego, ale również dostępne są takie produkowane chemicznie. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • marihuanę, czyli narkotyk produkowany ze zmielonych kwiatostanów konopi indyjskich. Najczęściej zażywana jest ona poprzez wdychanie za pomocą szklanych lufek, ale również palona w skrętach, które przypominają papierosy. Zażycie tego środka odurzającego pobudza wyobraźnię, ale jednocześnie polepsza nastrój. Jednak bardzo szybko stan euforii zmienia się w apatię. Często można usłyszeć, że marihuana powinna zostać zalegalizowana, gdyż jest to roślina. Warto jednak wiedzieć, że uzależnienie od niej może wywoływać tak samo tragiczne następstwa, jak w przypadku syntetycznych narkotyków;
  • kokainę, czyli liście koki pochodzące z krasnodrzewu pospolitego. Najczęściej zażywana jest poprzez wciąganie białego proszku. Po jej zażyciu pojawia się pobudzenie, wzrasta energia, a także zmniejsza się łaknienie. Jednak bardzo szybko stany te przechodzą w apatię. Ponadto pojawiają się halucynacje i problemy z pamięcią. Warto wiedzieć, że charakterystycznym objawem zażycia tego narkotyku jest wytrzeszcz oczu;
  • heroinę, która pochodzi z mleczka makowego. Może mieć postać białego proszku, jednak bardzo często sprzedawana jest zanieczyszczona, w kolorze brązowym albo beżowym. Ten narkotyk wywołuje euforię i polepsza nastrój. Dzięki niemu zwiększa się także odporność na ból. Jednak mogą pojawić się także stany depresyjne, przywidzenia oraz sny na jawie;
  • LSD, czyli narkotyk syntetyczny. Najczęściej sprzedawany jest w formie małych znaczków. Zaraz po jego zażyciu temperatura ciała wzrasta, podobnie jak ciśnienie tętnicze. Na samym początku samopoczucie wyraźnie się poprawia, jednak po krótkim czasie mogą pojawić się omamy, drgawki, a także ślinotok;
  • amfetaminę, która pochodzi od związku 2-fenyloetoaminy. Jest dostępna na czarnym rynku jako biały proszek bądź tabletki. Po jej zażyciu zwiększa się pewność siebie. Nastrój ulega polepszeniu, a także jest się pobudzonym. Jednak mogą pojawić się także zawroty głowy, lęki, przywidzenia, a przy tym wzrost ciśnienia tętniczego, co może prowadzić do niewydolności układu krążenia;
  • dopalacze, czyli środki odurzające o różnorodnym składzie chemicznym, które zawierają substancje psychoaktywne. Są najbardziej nieprzewidywalnymi ze wszystkich narkotyków. Zachowania po ich zażyciu mogą być skrajnie różne. Często pojawiają się przywidzenia, agresja i samookaleczenia, a także przypływ adrenaliny i siły. Ponieważ skład nie jest całkowicie znany, detoksykacja może być nieskuteczna.

Skuteczne metody leczenia narkomanii

Leczenie narkomanii jest zazwyczaj procesem długotrwałym, obejmującym kilka sfer: fizyczną, psychiczną, moralną, a także społeczną. Jednym z pierwszych etapów kompleksowego leczenia uzależnienia od narkotyków jest najczęściej odtrucie organizmu, które ma na celu wyeliminowanie toksycznych substancji oraz przywrócenie utraconej na skutek nałogu równowagi biologicznej. Aby leczenie narkomanii mogło przynieść właściwe efekty, w zasadzie powinno odbywać się w ośrodku spełniającym określone wymogi. Tzw. głód narkotykowy (zespół abstynencyjny) jest na tyle silnym odczuciem, że poradzenie sobie z nim indywidualnie jest niemal niemożliwe. Tylko specjalistyczna pomoc, nadzór lekarski i odpowiednie warunki są do tego odpowiednie. Każdy odwyk narkotykowy przeprowadzany w naszym specjalistycznym ośrodku leczenia narkomanii i innych uzależnień odbywa się pod ścisłym nadzorem lekarskim. Jest on jednocześnie wstępem do dalszej terapii, pozwalając pacjentowi powrócić do sprawności fizycznej oraz odzyskać formę psychiczną.

Dopiero po odtruciu, możliwe jest dobranie odpowiedniego oddziaływania terapeutycznego – może to być terapia indywidualna bądź grupowa. Dobre efekty w leczeniu uzależnienia od narkotyków przynoszą również różne formy psychoedukacji. Oczywiście warto pamiętać, że leczenie narkomanii musi być ściśle dopasowane do danego pacjenta, rodzaju substancji, które zażywa, a także stopnia zaawansowania uzależnienia. Terapia dla narkomanów może być trudna, szczególnie gdy dochodzi do wyniszczenia organizmu przez toksyny. Warto pamiętać, że pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie uzależnienia, szczególnie gdy pojawiają się symptomy zespołu abstynencyjnego.

Dowiedz się, jak leczyć uzależnienie od narkotyków

Należy podkreślić, że w terapii narkotykowej stosuje się leczenie krótko-, średnio- i długoterminowe.

  • Leczenie krótkoterminowe trwa od 6 do 8 tygodni i prowadzone jest przez oddziały szpitalne, a także kliniki psychiatryczne. W tym przypadku stosowany jest detoks, który jest powiązany z leczeniem farmakologicznym uzależnień od narkotyków oraz konsultacjami psychologicznymi. Na tym etapie konieczne jest usunięcie narkotyków z organizmu. Podczas odstawienia często pojawiają się biegunka, wymioty, agresja, zmienność nastrojów, osłabienie, drgawki, napady padaczkowe, nadmierna potliwość. Celem leczenia jest łagodzenie objawów odstawienia środków odurzających. To pierwszy element odwyku narkotykowego.
  • Leczenie średnioterminowe i długoterminowe prowadzone jest przez specjalistyczne ośrodki terapii uzależnień. To połączenie detoksu z terapią oraz zajęciami grupowymi. Często wykorzystuje się model Minnesota, w którym narkomania traktowana jest jako choroba. Leczy się ją, stosując indywidualne mapy oraz terapię substytucyjną, gdzie włączane są leki, których efekty zbliżone są do tych występujących podczas zażywania narkotyków. Bardzo skuteczna jest również terapia poznawczo-behawioralna dla uzależnionych. Bardzo ważne jest zaangażowanie osoby chorej. Terapeuta pomaga rozpoznać sytuacje, gdy występuje największa potrzeba zażycia narkotyku. Następnie specjalista stosuje metody, które mają zwalczyć pokusę. Bardzo przydatna jest również terapia grupowa, podczas której można porozmawiać o swoim problemie, a także nauczyć się sposobów pokonywania głodu abstynencyjnego.

Dlaczego warto wybrać Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia Agnus?

Jeżeli szukają Państwo pomocy, a nałóg zawładnął Waszym życiem, to warto wybrać nasz ośrodek dla uzależnionych od narkotyków Agnus. Mamy doświadczenie w leczeniu odwykowym. Stosujemy wszystkie najnowocześniejsze metody. Do dyspozycji są najlepsi specjaliści z zakresu psychoterapii. Gwarantujemy wsparcie także dla rodzin uzależnionych, anonimowość oraz podmiotowe traktowanie. Na samym początku dokonamy diagnozy problemu i wybierzemy najlepsze postępowanie terapeutyczne. W naszym ośrodku uzależnień narkotykowych dowiesz się, ile kosztuje odwyk narkotykowy. Warto taki wydatek traktować jako inwestycje w zdrowie i możliwość odzyskania radości życia. Ostateczne cena zależy od długości pobytu. W kwocie zawierają się koszty zakwaterowania, wyżywienie oraz opieka najlepszych specjalistów. Należy pamiętać, że uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest chorobą, dlatego trzeba szukać pomocy. Odpowiednio dobrana terapia dla narkomanów może przynosić pożądane efekty. Jeżeli ktoś z Twoich bliskich ma problem z uzależnieniem, to uświadomienie mu tego bywa trudne. Jednak warto przekonać go do odwiedzenia ośrodka w celu poddania się diagnostyce i terapii. Dla wszystkich uzależnionych wsparcie bliskich ma duże znaczenie.