Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You Tube Google Plus

Leczenie uzależnień

Przeciętny konsument czy zakupoholik?

Kobieta z wózkiem sklepowymFilmy o problemie zakupoholizmu przesycone są kolorowymi ubraniami, kolejnymi parami szpilek od projektantów i najlepszymi torebkami. Zakupoholiczki przedstawia się jako osoby o perfekcyjnym wyglądzie i świetnym guście. Gdy na szklanym ekranie pokazana jest terapia dla zakupoholika, często wystarczą dwa spotkania, aby wyleczyć się z „uzależnienia”. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Zakupoholizm to nie zabawa, tylko prawdziwy nałóg wymagający leczenia. Z kolei sam proces terapeutyczny, jakiemu poddani zostają zakupoholicy jest wyczerpujący i wymagający.

 

W jaki sposób objawia się zakupoholizm? Jakie zachowania są typowe dla zakupoholików?

  • - częste wizyty w centrach handlowych lub przeglądanie sklepów internetowych
  • - obsesyjne planowanie zakupów
  • - poczucie niezdrowej euforii towarzyszącej zakupom
  • - zadłużanie się
  • - wstyd związany z dokonaniem zakupów
  • - kupowanie niepotrzebnych przedmiotów i ich ukrywanie
  • - kłamstwa i kłótnie z bliskimi

Zakupoholizm jest formą doraźnego poprawiania sobie nastroju. Nowa rzecz jest niejako „pigułką”, dzięki której zakupoholik zapewnia sobie na chwilę zadowolenie. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, a jedynie kosztowny i nieracjonalny sposób działania, który szybko wpędza w gigantyczne kłopoty. Jednakże jest to rodzaj uzależnienia, którego leczenie jest jak najbardziej możliwe, a nawet konieczne.

Zakupoholik często nie zdaje sobie sprawy z rozmiarów problemu. Dlatego tak ważne jest, aby terapia leczenia zakupoholizmu została przeprowadzona w specjalistycznym ośrodku. Gdzie udać się, aby jej efekty były najlepsze?

Leczenie zakupoholizmu – jak przebiega?

Jak w przypadku pozostałych uzależnień, leczenie zakupoholizmu oparte jest przede wszystkim na psychoterapii. Najlepsze skutki w trakcie leczenia tego uzależnienia przynosi terapia behawioralna, gdzie chory uczony jest planowania budżetu i rozsądnego kupowania. Niekiedy wymagane jest też leczenie farmakologiczne, pomagające walczyć z depresją. Terapia obsesyjnego kupowania jest bardzo złożona i wymaga czasu. Nie ma uniwersalnego lekarstwa dla zakupoholików. Ośrodek Agnus, gdzie przeprowadzane jest najlepsze leczenie uzależnienia w postaci zakupoholizmu, gwarantuje indywidualne podejście do każdego uzależnionego. Systematyczna terapia zakupoholików przynosi dobre efekty i na ogół pozwala na rozwiązanie szerszych problemów, które leżą u podłoża tego poważnego zaburzenia.

Warto zaznaczyć, iż oprócz poddania się terapii dla zakupoholików, konieczne bywa poruszenie kwestii finansowych. Ponieważ osobom chorym zdarza się zaciągać pożyczki lub zalegać z rachunkami, możliwe jest skorzystanie z usług doradcy finansowego. Przymus kupowania to poważny problem, ale odpowiednie leczenie pozwala go pokonać.