Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You Tube Google Plus

Leczenie uzależnień

Uzależnienie od hazardu – jak je rozpoznać?

Gra w kartyHazard, podobnie jak wiele innych uzależnień typu behawioralnego, może być źródłem problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym. Grając w pokera, ruletkę czy inne gry hazardowe, można nie tylko stracić spory majątek, ale także zrujnować sobie zdrowie.

Na samym początku uzależnienie od hazardu na ogół wygląda niewinne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z postępującego zagrożenia hazardu, gdyż w rzeczywistości ten rodzaj uzależnienia nie daje wyraźnych objawów, z jakimi można zetknąć się w przypadku narkomanii czy choroby alkoholowej. Warto też podkreślić, że istnieją różne rodzaje hazardu – wyróżnia się hazard rekreacyjny, rozrywkowy, problemowy, a także patologiczny.

Jednym z niepokojących objawów uzależnienia od hazardu jest przede wszystkim nieustanna potrzeba przeżywania silnego napięcia, wiążącego się z uczestnictwem w grze hazardowej. Wygrana na ogół popycha do dalszych kroków, pomagając w ten sposób znaleźć pewnego rodzaju komfort psychiczny. Po fazie zwycięstw i strat, przychodzą jednak kolejne etapy uzależnienia od hazardu – są to zazwyczaj fazy desperacji i utraty nadziei, które wiążą się z separacją od rodziny, poczuciem beznadziejności, a nawet z myślami samobójczymi. To głęboka forma uzależnienia. W takich sytuacjach wskazane jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia hazardu.

 

Nowoczesne terapie leczenia uzależnienia od hazardu

Hazard, jest tak jak w przypadku innych uzależnień, nałogiem podlegającym terapii. Leczenie uzależnienia od hazardu nie jest łatwe, ale za sprawą nowoczesnych terapii behawioralno-poznawczych można całkowicie zerwać z nałogiem. Po postawieniu diagnozy i określeniu konkretnego rodzaju hazardu (problemowego, patologicznego) następuje wybór odpowiedniej metody leczenia.

Leczenie hazardu przynosi skutki na ogół wówczas, gdy dana osoba samodzielnie przekona się, że ma poważny problem. Przyznanie się do uzależnienia od hazardu wymaga niewątpliwie dużej siły, jednak jest także impulsem do leczenia wyzdrowienia. W trakcie leczenia, osoba uzależniona nie może podejmować ryzyka hazardowego i przystępować do gry, natomiast po zakończeniu terapii, należy zwrócić szczególną uwagę na utrwalenie zmian w życiu eliminujących uzależnienie i warunkujących całkowity powrót do zdrowia psychicznego i fizycznego.