Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You Tube Google Plus

Szacuje się, że w Polsce ponad 800 tysięcy osób ma problem z alkoholem. Jeśli założymy, że każda z tych osób ma potomstwo, ilość potencjalnych uzależnionych wynosi… No właśnie, ile? I czy w ogóle genetyka ma tutaj znaczenie? Jeśli w Twojej rodzinie jest alkoholik i zastanawiasz się, czy nałóg mógł zostać przekazany Ci w genach – przeczytaj ten artykuł!

Podjęcie decyzji o leczeniu nie jest łatwe i budzi wiele emocji. Dzieje się tak również ze względu na mity, którymi obrósł pobyt w zamkniętym ośrodku terapii uzależnień, a które najczęściej dalekie są od prawdy. Samo słowo „zamknięty” może powodować niepokój i być źródłem stresu, choć tak naprawdę nie ma się czego bać. Pobyt w tego typu ośrodku to najlepsza i najskuteczniejsza forma terapii, z jakiej możesz skorzystać. Dlaczego? Dowiesz się poniżej.

Detoks, inaczej oczyszczanie, to pierwszy krok do wyzdrowienia z zaawansowanego nałogu alkoholowego. W trakcie procesu nad pacjentem powinni czuwać lekarze i pielęgniarki. Przeprowadzenie odtruwania pod okiem profesjonalistów jest niezbędne ze względu na duże stężenie toksyn, znajdujących się w organizmie. Wykwalifikowany personel medyczny dobierze odpowiednie środki farmakologiczne, które złagodzą pojawiające się dolegliwości fizyczne i psychiczne. Wzmocniony oczyszczaniem organizm pozytywnie wpływa na psychikę i gotowość uzależnionego do podjęcia terapii. Czym jest i jak przebiega detoks alkoholowy? Opisujemy w tym artykule.

Alkoholowy zespół abstynencyjny składa się z licznych objawów psychicznych i somatycznych. Występują one jako odpowiedź na nagłe odstawienie używki lub zmniejszenie jej dawek. Nasilenie symptomów, ich rodzaj oraz czas trwania będzie się różnić w zależności od konkretnego przypadku. Więcej o zjawisku zespołu abstynencyjnego dowiesz się z tego artykułu.

Zacząć trzeba przede wszystkim od tego, że piwo etykietowane jako „bezalkoholowe” zazwyczaj nie jest zupełnie wolne od „procentów”. Większość napojów tego typu zawierać będzie jakąś ilość alkoholu. W niektórych przypadkach jego ilość może wynosić nawet do 0,5%. Jednak nie tylko to sprawia, że z pozoru niewinny trunek stanowi realne zagrożenie zarówno dla zdrowiejącego, jak i trzeźwego alkoholika. Co jeszcze powoduje, że sięganie po tego typu napoje jest niebezpieczne? Przeczytaj poniżej.

wtorek, 23 lipiec 2019

Wpływ alkoholu na mózg

Upośledzona koordynacja ruchowa, niewyraźna mowa, luki w pamięci to tylko niektóre ze skutków picia alkoholu, pojawiające się bezpośrednio po spożyciu trunku. To, że „procenty” ujemnie wpływają na mózg i układ nerwowy to sprawa oczywista. Jakie konkretnie niebezpieczeństwa niesie ze sobą regularne spożywanie alkoholu? Dowiedz się z tego artykułu!

niedziela, 21 lipiec 2019

Jak pomagać alkoholikowi w terapii?

Jeśli masz w swoim otoczeniu kogoś, komu chcesz pomóc wyjść z nałogu alkoholowego, ten wpis jest dla Ciebie. Jak pewnie już doskonale wiesz, alkoholika nie da się tak po prostu namówić na leczenie. Mechanizm zaprzeczenia oraz inne strategie obronne to cechy charakterystyczna każdego nałogu. Czy jednak zupełnie nic nie da się zrobić, aby przebić się przez mur zaprzeczenia i wymówek? Jak wspierać alkoholika, który podjął leczenie? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Choroba alkoholowa dotyczy w równym stopniu obu płci. Do wspólnych objawów należą przede wszystkim: głód alkoholowy i upośledzona zdolność do kontrolowania picia. Jeśli jednak przyjrzymy się innym aspektom nałogu, zauważymy spore różnice. Jak piją kobiety? Czym różni się ich alkoholizm od tego w wydaniu męskim? Przeczytaj w tym artykule.

Na początkowym etapie choroby, maskowanie problemu przychodzi łatwo. Często sam jeszcze nie zdajesz sobie z niego sprawy. Pierwsze sygnały ostrzegawcze przyjmują formę z pozoru niewinnych zachowań, np. zbyt częstej utraty świadomości po alkoholu, ciągłego opowiadania o zakrapianych imprezach, czy nieustannego szukania towarzystwa do napicia się po godzinach.

Wychodzenie z nałogu to niejednorodny proces. Współczesna psychologia rozróżnia kilka etapów wracania do zdrowia, na każdym z nich psychika funkcjonuje w inny, charakterystyczny sposób. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych faz zdrowienia z punktu widzenia nauk o mózgu, czytaj dalej.

startPoprzedni artykuł12345678910Następny artykułkoniec
Strona 1 z 24

Kalendarz wpisów

« Wrzesień 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30