Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You Tube Google Plus

środa, 14 czerwiec 2017

Czym jest dysmorfofobia?

Czy można obawiać się własnej brzydoty, nawet tej wyimaginowanej? Mimo iż pojęcie piękna jest względne, to jednak zdarzają się ludzie mniej i bardziej atrakcyjni, którzy mają dosłownie obsesję na punkcie tego, jak wyglądają. Dysmorfofobia jest przykładem zaburzenia psychicznego, które przejawia się przeświadczeniem o istotnym defekcie urody. Dla takich osób nieestetyczna może być tak naprawdę każda część ciała.

Silne przekonanie o brzydocie i nieatrakcyjności

Dysmorfofobia jest przypadkiem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a jej początków można upatrywać już w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Wpływ na to ma np. traktowanie przez rówieśników, którzy mogą dokuczać w tym względzie, jak również niska samoocena, niepewność, odrzucenie. Podczas adolescencji z kolei bardzo zmienia się budowa ciała i zmienia psychika młodego człowieka, który powoli wchodzi w świat dorosłych. Wtedy zwłaszcza wygląd zewnętrzny ma szczególne znaczenie, a większość wad jest mocno wyolbrzymiana. Osoba dojrzewająca jest bardziej podatna na wpływ otoczenia i najważniejszy jest dla niej obraz własnej osoby w jego oczach. Paradoksalnie też osoby, które mają silne przekonanie o swojej nieatrakcyjności, postrzegane są jako próżne. Na osoby z dysmorfofobią nie działają żadne racjonalne argumenty, które dostarcza im otoczenie. Dodatkowo w mass mediach co chwilę pojawiają się informacje na temat obowiązującego kanonu urody – trzeba być pięknym, młodym, zdrowym, co często dodatkowo potęguje negatywne postrzeganie swoich walorów.

W poszukiwaniu defektów urody

Ciągłe sprawdzenie aktualnego wyglądu przypomina wręcz obsesję. Pojawiają się natrętne myśli i przymus wykonywania określonych czynności związanych z tym, aby usunąć wadę urody. Nadmierne zainteresowanie swoim wyglądem najczęściej dotyczy twarzy. Przeszkadzają: nos, skóra, wada wzroku, wąskie usta, trądzik, piegi i inne defekty. Nie podoba się kształt twarzy czy stan owłosienia, a uszy są za duże lub zbyt mocno odstają. Problemem może być też za mały biust, za grube nogi, za mały członek, łysina i wiele innych przykładów. Nawet jeśli uda się dany problem zlikwidować, to osoba cierpiąca na dysmorfofobię znajdzie sobie inną wadę i skupi się na niej.

Mój wygląd to problem

To zaburzenie, które nie ułatwia chorej osobie codziennej egzystencji. Skupiając się na swoim wyglądzie, nie radzi sobie w kontaktach z innymi ludźmi. Często też szuka potwierdzenia u członków rodziny, przyjaciół, znajomych na ten temat swojego defektu urody - że taki istnieje, porównuje się z innymi. To również powoduje problem w tworzeniu związków, a czasami nawet prowadzi do utraty pracy. Nierzadko też następstwem dysmorfofobii jest bulimia albo anoreksja czy depresja. Aby rozpoznać to zaburzenie, bierze się więc pod uwagę takie kryteria jak:

    • nadmierne zainteresowanie wymyślonym lub niewielkim defektem urody,
    • nadmierne zaabsorbowanie mankamentem w wyglądzie przekłada się na cierpienie lub zaburzone funkcjonowanie w społeczeństwie,
    • objawy tej choroby nie są efektem występowania innych zaburzeń psychicznych.

Dodatkowo dysmorfofobię dzieli się na:

  • urojeniową – psychotyczną,
  • nieurojeniową – nerwicową.

Zmienić postrzeganie samego siebie

Gdzie najczęściej szukają pomocy osoby z dysmorfofobią? Udają się do chirurgów plastycznych (zapisując na kolejne operacje), dermatologów i stomatologów. A tymczasem w leczeniu tej choroby potrzebne jest spotkanie ze specjalistą zajmującym się zaburzeniami psychicznymi. W ramach terapii najczęściej przepisuje się leki antydepresyjne i przeciwlękowe. Celem farmakoterapii jest doprowadzenie do poprawy nastroju, a psychoterapii – podniesie wartości samego siebie. Zmiana postrzegania samego siebie ma ułatwić normalne funkcjonowanie na co dzień, pomóc w nawiązywaniu relacji międzyludzkich.  

Skomentuj

Kalendarz wpisów

« Październik 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31